Bezpieczeństwo, Europo! – Prezydencja Polski w Radzie UE
Polska po raz drugi w czasie swojej dwudziestoletniej obecności w Unii Europejskiej obejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj będzie jej przewodniczył od 1 stycznia do końca czerwca 2025 roku.
Najistotniejsze wyzwania
Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w trudnym okresie globalnego niepokoju. Europa mierzy się z konsekwencjami agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i priorytetem jest bezpieczeństwo. Dlatego motto odzwierciedla aktualne wyzwania, przed którymi stoi cały kontynent. Polska prezydencja będzie wspierać działania wzmacniające europejskie bezpieczeństwo we wszystkich jego wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, ekonomicznym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Najważniejsze spotkania w obszarze rolnictwa
Dla instytucji skupionych wokół rolnictwa i obszarów wiejskich najważniejszymi zagadnieniami są kwestie związane z kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku i z bezpieczeństwem żywnościowym. Do najważniejszych spotkań w kalendarium polskiej prezydencji należą:
• konferencja „Wspólna Polityka Rolna dla bezpieczeństwa żywnościowego” w Warszawie, 5 marca 2025 roku,
• spotkanie przedstawicieli urzędów zajmujących się kwalifikacją i obrotem materiałem siewnym w Krakowie, 7-9 maja 2025 roku,
• Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu, 8-10 maja 2025 roku,
• Grupa Robocza ds. Roślin i Zdrowia Roślin – nieformalne spotkanie Głównych Inspektorów ds. Zdrowia Roślin w Warszawie, 12-14 maja 2025 roku
• nieformalne spotkanie ministrów ds. rolnictwa Unii Europejskiej w Warszawie, 15-17 czerwca 2025 roku.
Działania GIORiN podczas prezydencji
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie realizował zadania prezydencji na poziomie eksperckim , kierując pracami trzech Grup Roboczych Rady (Głównych Inspektorów Zdrowia Roślin, Koordynacji Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin / CPM oraz Grupy Rosendaal), a także delegując ekspertów z dziedziny nasiennictwa i ochrony roślin do prac innych Grup Rady.
Logo i strona polskiej prezydencji
Twórcą logo prezydencji jest Jerzy Janiszewski - autor symbolu Solidarności w 1980 roku, a także znaku polskiej prezydencji w 2011 roku. Jest im polska flaga przenikająca litery EU, co podkreśla ponad 20-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie. Oznacza również, że podczas prezydencji Polska będzie głosem całej Unii Europejskiej.
Bieżące informacje ze wszystkich wydarzeń organizowanych podczas polskiej prezydencji będą publikowane na oficjalnym portalu internetowym: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/pl/ oraz na profilach w mediach społecznościowych.
Symbol polskiej prezydencji
Jako oficjalny owoc polskiej prezydencji w Radzie UE wybrano jabłko, z którego Polska jest szczególnie dumna. Jesteśmy największym producentem jabłek w Europie i czwartym na świecie, a ich smak i jakość doceniają zagraniczni odbiorcy. Polskimi jabłkami będziemy częstować uczestników wydarzeń prezydencji w Polsce i poza jej granicami.