GMO
-
GMO - informacje ogólneOrganizm genetycznie zmodyfikowany (GMO) – rozumie się przez to organizm inny niż ludzki, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji, w szczególności przy zastosowaniu technik:
-
Monitoring materiału siewnegoW latach 2005 - 2018 Inspekcja prowadziła badania monitoringowe konwencjonalnego materiału siewnego rzepaku, kukurydzy, soi oraz gorczycy (rok 2010) w kierunku występowania domieszek nasion genetycznie zmodyfikowanych.
-
Zakaz stosowania materiału siewnego GMOW celu uniknięcia wszelkich nieporozumień podczas działań kontrolnych Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje do wszystkich uprawiających kukurydzę aby zadbali o przechowywanie dokumentów zakupu materiału siewnego kukurydzy oraz etykiet urzędowych, którymi oznakowane są wszystkie opakowania tego materiału. Dokumenty te będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych przez PIORiN kontroli przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego, w tym odmian zmodyfikowanych genetycznie. Jednocześnie przypominam, że brak etykiety na opakowaniu świadczy o nielegalnym pochodzeniu materiału siewnego.
-
Kontrola upraw GMOZgodnie z art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 13 lutego 2020r. (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 288) o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Inspekcja realizuje zadanie związane z kontrolą upraw w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U.2022.546 t.j.). Kontrolę wykonuje wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, właściwy ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, w oparciu o program kontroli upraw GMO określany corocznie przez ministra właściwego do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa.