Nasiennictwo
-
Ocena materiału siewnegoOcena materiału siewnego polega na sprawdzeniu, czy materiał siewny spełnia wymagania w zakresie jego wytwarzania lub czy materiał siewny odpowiada określonym wymaganiom w zakresie jakości.
-
RNQP dla materiału siewnegoRozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin określiło nową kategorię agrofagów szkodliwych - regulowane agrofagi niekwarantannowe (RNQP =RAN), które zgodnie z tymi przepisami ,są przenoszone głównie za pośrednictwem roślin przeznaczonych do sadzenia, a ich występowanie powoduje niedopuszczalne skutki gospodarcze.
-
Etykietowanie materiału siewnegoZgodnie z ustawą o nasiennictwie materiał siewny roślin rolniczych i warzywnych wprowadzany do obrotu i znajdujący się w obrocie powinien być: - opakowany, a opakowanie to zabezpiecza się w sposób trwały i uniemożliwiający jego otwarcie bez uszkodzenia, - zaopatrzony w etykiety urzędowe albo etykiety prowadzącego obrót. W celu zabezpieczenia opakowania stosuje się plomby urzędowe, albo plomby prowadzącego obrót.
-
Obrót materiałem siewnymObrót materiałem siewnym roślin rolniczych i warzywnych może prowadzić przedsiębiorca, w tym przedsiębiorca wytwarzający materiał siewny, który zgłosi zamiar prowadzenia obrotu tym materiałem siewnym wojewódzkiemu inspektorowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę przedsiębiorcy, albo miejsce wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli jest inne niż miejsce zamieszkania przedsiębiorcy – w przypadku gdy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
-
Import materiału siewnegoMateriał siewny roślin rolniczych pochodzący z krajów trzecich może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i poddany certyfikacji zgodnie z systemem równoważności inspekcji polowych w Unii Europejskiej. Decyzja Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. (2003/17/WE) w sprawie równoważności inspekcji polowych stosowanych w państwach trzecich w uprawach nasiennych roślin uprawnych oraz w sprawie równoważności materiału siewnego wyprodukowanego w państwach trzecich.
-
Wykaz odmianRejestr odmian jest urzędowym wykazem odmian roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych , których materiał siewny może być wytwarzany i może znajdować się w obrocie w Polsce, jak i na obszarze Unii Europejskiej, przy czym w przypadku odmian roślin rolniczych i warzywnych, po ich wpisaniu do Wspólnotowego Katalogu.
-
Uprawa winorośliNa podstawie art. 18 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich właściwym organem w zakresie kontroli urzędowej upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa ze względu na miejsce położenia uprawy winorośli.
-
Systemy nasienne OECDOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) jest międzynarodową organizacją gospodarczą, skupiającą państwa wysoko rozwinięte. Organizacja została powołana do życia 14 grudnia 1960 r., a rozpoczęła działalność 30 września 1961 r.
-
ISTAMiędzynarodowy Związek Oceny Nasion (International Seed Testing Association). Organizacja której siedziba znajduje się w Bassersdorf w Szwajcarii została powołana do życia w 1924 roku, a Rzeczpospolita Polska jest jednym z 26 krajów założycielskich. Celem ISTA jest opracowywanie jednolitych procedur w zakresie pobierania prób i badania materiału siewnego, które uzgadniane są na szczeblu międzynarodowym, ale również rozpowszechnianie wiedzy z zakresu nasiennictwa przekazywanej na szkoleniach, seminariach i corocznych spotkaniach. Obecnie ISTA skupia laboratoria członkowskie z ponad 70 krajów.
-
EKG/ONZ ZiemniakEuropejska Komisja Gospodarcza (ang. United Nations Economic Commission for Europe – UNECE) jest jedną z komisji regionalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, która została powołana do życia w 1947 roku.