Bezpieczeństwo żywności – wspólna sprawa
9 grudnia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym odbyła się konferencja pt. „Współpraca w obszarze bezpieczeństwa żywności w kontekście działań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)”, zorganizowana przez Polski Punkt Koordynacyjny EFSA zlokalizowany w GIS. Była ona okazją do spotkania najważniejszych centralnych instytucji kontrolnych w Polsce zarządzających ryzykiem i jednostek naukowych dokonujących oceny ryzyka.
W konferencji, poza Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych centralnych instytucji kontrolnych i naukowych - Główny Lekarz Weterynarii, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, dyrektorzy i przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego.
Przedstawiciele inspekcji i instytutów przedstawili zakres swojej współpracy dotyczącej obszaru działalności EFSA. Konferencja była okazją do podjęcia szerokiej dyskusji dotyczącej współpracy i komunikacji na temat działań związanych z EFSA. Prelegenci podkreślili znaczącą rolę Urzędu oraz stale rosnący obszar współpracy pomiędzy instytucjami w Polsce i EFSA.
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Andrzej Chodkowski przedstawił obszary działalności PIORiN, związane z zadaniami EFSA: bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin, zdrowie roślin oraz komunikację. Współpraca pomiędzy Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności a Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) jest ważna dla utrzymania wysokiej jakości polskiej żywności oraz ochrony upraw przed zagrożeniami fitosanitarnymi. Dzięki wspólnym działaniom Polska może reagować na nowe wyzwania, takim jak zmieniające się warunki klimatyczne czy nowe agrofagi. Pozwoli to na dalszy rozwój rolnictwa w zgodzie ze standardami unijnymi, co jest kluczowe dla konkurencyjności polskich produktów na rynkach zewnętrznych.
EFSA jest organem referencyjnym w zakresie oceny ryzyka związanego z żywnością i paszą w Unii Europejskiej, którego ramy prawne zostały utworzone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w 2002 r. Jego kompetencje obejmują również zdrowie roślin i zwierząt. Celem urzędu, podobnie jak obecnych na konferencji instytucji - jest przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów. EFSA prowadzi doradztwo naukowe i ocenę ryzyka w zakresie bezpieczeństwa żywności i pasz oraz bezpieczeństwa fitosanitarnego, a także niezależną komunikację na temat ryzyka.
W trakcie konferencji przedyskutowano również potrzebę zacieśnienia współpracy, a także szerszej komunikacji dotyczącej działalności EFSA, aby wesprzeć Urząd w komunikowaniu konsumentom ryzyka, związanego z zagrożeniami w obszarze bezpieczeństwa żywności i pasz.
Skoordynowana komunikacja na poziomie UE i państw członkowskich ma kluczowe znaczenie dla utrzymania i wzmocnienia zaufania publicznego do europejskiego systemu bezpieczeństwa żywności i zapobiegania fałszywym informacjom nt. bezpieczeństwa żywności produkowanej i dystrybuowanej w UE.
Współpraca wszystkich interesariuszy sprawujących pieczę nad bezpieczeństwem i jakością żywności w łańcuchu rolno-spożywczym (od pola do stołu) jest również kluczem do sukcesu pozycji polskiej żywności na krajowych, europejskich i światowych rynkach.