Doskonalenie entomologów PIORiN
Pracownicy Oddziałów Centralnego Laboratorium i Pracowni Zamiejscowych stale uzupełniają swoją wiedzę i doskonalą umiejętności praktyczne w różnych dziedzinach, niezbędnych przy codziennych badaniach.
Pod koniec listopada w Centralnym Laboratorium (CL) w Toruniu zorganizowano warsztaty entomologiczne, przeprowadzone przez eksperta z Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego (RLF). Warsztaty są organizowane co dwa lata, aby systematycznie zapoznawać pracowników z aktualnościami entomologicznymi, dotyczącymi przede wszystkim tematyki fitosanitarnej w diagnostyce laboratoryjnej.
Główna część warsztatów została poświęcona zagadnieniom odnoszącym się do identyfikacji priorytetowych szkodników kwarantannowych, objętych programami działań poszukiwawczych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Monitoringowi w celu stwierdzenia ich obecności w Polsce podlegają: Agrilus planipennis, Anoplophora chinensis, A. glabripennis, Aromia bungii, Bactericera cockerelli, Dendrolimus sibiricus, Popillia japonica, Rhagoletis pomonella, Spodoptera frugiperda, Thaumatotibia leucotreta.
Przedstawiono sposoby identyfikacji tych owadów, poprzez omówienie cech budowy morfologicznej umożliwiających rozpoznanie gatunku. Zaprezentowano okazy z kolekcji materiałów odniesienia RLF, które posłużyły jako materiał do przećwiczenia umiejętności identyfikacji szkodników.
W trakcie warsztatów przedstawiono współpracę Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego z laboratorium referencyjnym Unii Europejskiej w obszarze entomologii w okresie ostatnich dwóch lat. Obejmowała ona udział w corocznych spotkaniach przedstawicieli laboratorium referencyjnego UE i referencyjnych laboratoriów fitosanitarnych państw członkowskich, szkoleniach, badaniach biegłości. W ramach współpracy odbywały się projekty dotyczące diagnostyki szkodników i zapewniano materiały odniesienia do badań. Ponadto podczas spotkania poddano analizie zasady stosowania metod badawczych i dokumentów odniesienia z zakresu entomologii w CL w kontekście ich wykorzystania w praktyce.
Warsztaty były także okazją do przedyskutowania potrzeb laboratoriów w sferze wsparcia przez RLF: organizacji szkoleń, badań biegłości, zaopatrzenia w materiały odniesienia. Stworzyły także pole do wymiany doświadczeń nabytych w trakcie codziennej pracy laboratoryjnej uczestników spotkania.