W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Główny Inspektor wyznaczył cele dla Centralnego Laboratorium GIORiN

Kierownictwo Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa na spotkaniu z przedstawicielami jednostek Centralnego Laboratorium: Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego, Referencyjnego Laboratorium Nasiennego, Laboratorium Badania GMO, Laboratorium Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin oraz Oddziałów i Pracowni Zamiejscowych dokonało przeglądu systemu zarządzania. Wszystkie podejmowane działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa upraw, obrót środkami produkcji rolnej oraz rozwój eksportu.

Mikroskop cyfrowy

Omówiono istotne aspekty działalności Centralnego Laboratorium w 2023 roku, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji wyznaczonych przed rokiem celów strategicznych. Wśród osiągniętych w 2023 roku celów w szczególności należy wymienić:

  • wdrożenie do stosowania w laboratoriach oraz objęcie akredytacją metod badawczych w zakresie biologii molekularnej do wykrywania i identyfikacji kolejnych agrofagów, ze szczególnym uwzględnieniem Clavibacter sepedonicus;
  • postęp prac w zakresie wdrażania metod biologii molekularnej do wykrywania wirusów jakościowych ziemniaka bezpośrednio w bulwach;
  • rozwój systemu informatycznego w działalności laboratoryjnej oraz wdrożenie do stosowania podpisów elektronicznych;
  • dołączenie do grona laboratoriów akredytowanych Pracowni Oceny Nasion w Warszawie;
  • wyniki ocen Polskiego Centrum Akredytacji potwierdzające, że wdrożone i utrzymywane w laboratoriach systemy zarządzania spełniają wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17028:2018-02, z uwzględnieniem zarządzania elastycznym zakresem akredytacji.

 

Na 2024 rok Główny Inspektor wyznaczył cele, które przyczynią się do dalszego doskonalenia systemów zarządzania, a tym samym usprawnienia pracy laboratoriów GIORiN. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • sukcesywne wdrażanie i objęcie akredytacją kolejnych metod badawczych, ze szczególnym uwzględnieniem metod molekularnych, oraz wdrażanie zakresu elastycznego;
  • kontynuacja prac nad ujednoliceniem dokumentacji funkcjonującej w laboratoriach GIORiN;
  • organizacja cyklicznych warsztatów doskonalących dla pracowników laboratoriów w obszarze diagnostycznym;
  • kontynuacja prac w celu wdrożenia Strategii rozwoju bazy laboratoryjnej;
  • poprawa skuteczności komunikacji wewnątrz organizacji i na zewnątrz.

W podsumowaniu Główny Inspektor Pan Andrzej Chodkowski podkreślił, że przegląd zarządzania potwierdził, że Centralne Laboratorium prawidłowo wywiązuje się ze statutowych obowiązków, co pozwala zapewnić zarówno zadowolenie klientów zlecających badania laboratoryjne, jak i bezpieczeństwo upraw, gwarantujące powodzenie producentom oraz zapewnienie bezpiecznej żywności konsumentom w Polsce i na świecie.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}