W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Graniczna kontrola fitosanitarna drewna

Drewno jako odrębny produkt oraz w postaci różnorodnych opakowań drewnianych, używanych w handlu międzynarodowym przy przewożeniu towarów, niesie ze sobą ryzyko sprowadzenia szkodników i chorób. Dlatego w siedzibie Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu zorganizowano szkolenie poświęcone granicznej kontroli fitosanitarnej drewna, w tym drewnianego materiału opakowaniowego (DMO).

Uczestnicy szkolenia

Adresatami szkolenia byli inspektorzy Oddziałów Granicznych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z wieloma zagadnieniami, dotyczącymi kontroli fitosanitarnej drewna z zakresu stosowania obowiązujących procedur, prowadzenia dokumentacji realizowanych działań, wykorzystania narzędzi informatycznych oraz praktycznych aspektów inspekcji kontrolowanego materiału.


Omówiona została również tematyka obejmująca wykrywanie obecności oraz identyfikację węgorka sosnowca i owadów – kwarantannowych szkodników drewna i roślin, z których jest pozyskiwane. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze podzielili się pracownicy Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej GIORiN w Warszawie oraz Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego GIORiN w Toruniu.

Duża część szkolenia była poświęcona przedstawieniu działań kontrolnych na przykładzie rozwiązań funkcjonujących w Oddziale Granicznym w Koroszczynie (WIORiN w Lublinie). Kierownik Oddziału - Jacek Janiszek w interesujący sposób przekazał informacje, dotyczące organizacji kontroli przesyłki (przygotowanie planu kontroli, analiza specyfiki Punktów Kontroli Granicznej, typowanie przesyłek do kontroli urzędowej, mechanizm zarządzania przesyłkami trafiającymi do UE), sposobów prowadzenia inspekcji drewna oraz przygotowania próbek do przekazania do badania laboratoryjnego. Przy udziale swoich współpracowników zaprezentował w praktyczny sposób pobieranie próbek drewnianego materiału opakowaniowego z użyciem odpowiednich narzędzi. Następnie uczestnicy szkolenia mieli okazję samodzielnie przećwiczyć zaprezentowane czynności.


Spotkanie było również okazją do przedyskutowania wielu spraw, dotyczących prowadzenia kontroli i badania próbek pobranych w jej trakcie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}