W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o występowaniu w kraju bakterii Ralstonia solanacearum w wodach powierzchniowych

W czerwcu 2022 roku bakteria Ralstonia solanacearum została wykryta pierwszy raz w wodach powierzchniowych Polski w rzece Widawa w województwie dolnośląskim. Próby wody z rzeki Widawy pobierane były do badań przez inspektorów od 2011 roku i nigdy wcześniej bakteria ta nie była wykrywana. W wyniku prowadzonych działań w 2023 roku bakteria została wykryta na terenie województwa dolnośląskiego również w dopływie Widawy, tj. Młynówce oraz w rzece Odrze (rzeka Widawa jest prawym dopływem Odry).

Pobieranie wody z rzeki Widawa miejscowość Szymanów 24.06.2024 r. Oddział w Trzebnicy

W ramach prowadzonego w bieżącym roku monitoringu, jak dotychczas, pozytywne wyniki uzyskano dla prób wody pobranych na terenie 4 województw:

  •     dolnośląskiego – rzeki: Ślęza (lewostronny dopływ Odry), Odra i Oława (lewostronny dopływ Odry) oraz staw w miejscowości Serby;
  •     opolskiego – rzeka Widawa oraz rów melioracyjny Sitnik (ujście do rzeki Widawy);
  •     łódzkiego – rzeka Warta w powiecie sieradzkim;
  •     zachodniopomorskiego – rzeka Odra Zachodnia, około 27 kilometr jej rozwidlenia od głównego koryta rzeki, na wysokości wsi Siadło Dolne.

Bakteria nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, ale jest bardzo dużym zagrożeniem w szczególności dla upraw ziemniaka i pomidora (bakteria może atakować również m.in. pelargonię, oberżynę, paprykę), na które może się rozprzestrzeniać podczas wykorzystywania zakażonych wód powierzchniowych do nawadniania, zraszania i opryskiwania roślin. Dlatego w przypadku, gdy wody powierzchniowe zostały uznane za zakażone (odcinki rzek, zbiorniki lub ich części objęte strefą porażenia), zakazuje się stosowania zakażonej wody do nawadniania lub opryskiwania ww. roślin żywicielskich.

Aktualne dane dotyczące miejsc na ww. rzekach i zbiornikach objętych strefami porażenia, dostępne są na stronach ww. WIORiN w zakładce „Aktualności wojewódzkie”.

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Portal Gov.pl (https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty)
Zachęcamy do śledzenia na bieżąco ,,Aktualności wojewódzkich” na stronach WIORiN, ponieważ w związku z ww. wykryciami w województwach tych, pobierane są kolejne próby z wód ww. rzek i roślin psianki słodkogórz (Solanum dulcamara), porastających ich brzegi i koryta, w celu ostatecznego ustalenia zasięgu strefy porażenia. Stosowne informacje o wyznaczonych strefach i ich zasięgu są na bieżąco zamieszczane/aktualizowane na stronach internetowych WIORiN.

Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się bakterii na terenie wskazanych województw, zaleca się dokładne obserwacje przede wszystkim upraw ziemniaków i pomidorów pod kątem objawów powodowanych przez bakterię. Należy zapoznać się z ulotką dostępną na naszej stronie internetowej oraz w materiałach dotyczących tego arytkułu. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Bakteria Ralstonia solanacearum znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej zgodnie z Załącznikiem II do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji UE 2019/2072 i w związku z tym podlega obowiązkowi zwalczania na terenie Unii.

Środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii Ralstonia solanacearum zostały określone w Rozporządzeniu wykonawczym Komisji UE 2022/1193 z dnia 11 lipca 2022 r. Zgodnie z rozporządzeniem, wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do przeprowadzania corocznych kontroli występowania tego agrofaga na określonych roślinach żywicielskich, w wodach powierzchniowych oraz w odpadach płynnych.

Materiały

2.Ralstonia solanacearum
ralstonia​_solanacearum​_ulotka.pdf 0.30MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}