Innowacje w PIORiN – krok ku nowoczesnej administracji publicznej
Innowacje w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) to rozległy projekt, który ma na celu stworzenie nowoczesnego, transparentnego i efektywnego systemu wsparcia procesów związanych z ochroną roślin i nasiennictwem w Polsce. Proces ten obejmuje wdrożenie szeregu innowacyjnych narzędzi i rozwiązań, które mają zapewnić optymalne funkcjonowanie instytucji, ułatwiając zarówno pracę jej pracowników, jak i kontakt z zewnętrznymi podmiotami.
Jednym z takich obszarów jest cyfryzacja, która obejmuje między innymi migrację na ogólnopolski portal internetowy, rozwój centralnego repozytorium plików, zmiany w systemach obsługi e-usług i zarządzania laboratoriami, modernizację systemu pocztowego oraz standaryzację wyposażenia i oprogramowania.
Elementów transformacji jest migracja PIORiN na rządowy portal internetowy. Inicjatywa ta ma na celu ujednolicenie sposobu prezentowania informacji oraz zapewnienie lepszej dostępności i transparentności danych dla obywateli, przedsiębiorstw rolniczych i innych instytucji związanych z ochroną roślin. Przejście na portal rządowy to krok ku uproszczeniu dostępu do usług PIORiN, co pozwoli użytkownikom na szybsze odnalezienie potrzebnych informacji i przeprowadzenie niektórych formalności drogą elektroniczną.
Kolejnym obszarem cyfryzacji PIORiN jest rozwój systemu e-usług, co wpisuje się w ogólną tendencję do wdrażania rozwiązań przyjaznych użytkownikowi i zapewniających bezpieczną wymianę informacji. Dzięki nowym funkcjonalnościom użytkownicy będą mieli możliwość wygodniejszego zarządzania wpisami do rejestrów oraz zyskają lepsze zabezpieczenie swoich danych, dzięki usprawnionym systemom uwierzytelniania. Przykładami projektów cyfrowych jest przebudowa modułu Zdrowotności Roślin w systemie ZSIORiN oraz uruchomienie aplikacja dla pracowników Inspekcji do obsługi procesu pobrania prób pod kątem obecności materiałów GMO.
Ważnym aspektem transformacji cyfrowej jest również modernizacja systemu zarządzania zleceniami diagnostycznymi, który umożliwia kontrolę jakości materiałów roślinnych. System ten jest stale rozwijany, a obecnie wprowadzane funkcje pozwolą zewnętrznym podmiotom na składanie zleceń diagnostycznych online, co znacząco ułatwi i przyspieszy ten proces.
Innowacyjne rozwiązania są również wdrażane w działaniach PIORiN, związanych z pracą inspektorów w terenie. Takim rozwiązaniem jest zainicjowany przez Wojewódzki Inspektorat w Bydgoszczy zakup i wykorzystanie automatycznego próbobierza glebowego montowanego na pojeździe. Będzie on wspierał kontrole fitosanitarne poprzez wykorzystanie do pobierania prób gleby do badań pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych (Globodera rostochiensis, Globodera pallida oraz Synchytrium endobioticum) z pól przeznaczonych pod uprawę bulw ziemniaka.
Ogromnym wsparciem dla inspektorów PIORiN stają się bezzałogowe statki powietrzne. Dzięki zaangażowaniu przodującego w tej dziedzinie WIORiN-owi w Łodzi, pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa uczestniczyli w serii szkoleń, które obejmowały zagadnienia związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w monitorowaniu stanu roślinności oraz zastosowaniem ich w ocenie polowej i rolnictwie precyzyjnym. Celem szkoleń było podniesienie kompetencji uczestników w zakresie zbierania, analizy i interpretacji danych multispektralnych w kontekście monitorowania upraw. W konsekwencji przekłada się to poprawę efektywności pracy inspektorów oraz zwiększenie jakości podejmowanych decyzji w ocenie polowej. W ramach warsztatów zostało przeszkolonych 60 pilotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), którzy zdobyli umiejętności w zakresie obsługi dronów wyposażonych w kamery multispektralne.
Rada ds. Innowacji, działająca w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa cały czas myśli o kolejnych nowatorskich działaniach. Podczas ostatniego spotkania jej członków wyłoniono trzy projekty, które zwyciężyły w tegorocznym wewnętrznym konkursie na najciekawsze pomysły. Pierwsze miejsce zajął projekt zgłoszony przez z WIORIN we Wrocławiu, dotyczący terenowych furgonów, które byłyby mobilnym biurem ułatwiającym inspektorom PIORiN pracę w terenie. Jako drugi wybrano projekt Wojewódzkiego Inspektoratu w Olsztynie, dotyczący zakupu akumulatorowych próbobierzy świdrowych – narzędzia usprawniającego pobieranie próbek gleby do badań. Na trzecim miejscu uplasował się projekt WIORiN w Lublinie, dotyczący montażu paneli fotowoltaicznych w lokalizacjach, w których audyt energetyczny wykazał duże zużycie energii elektrycznej. Stale są również poszukiwane źródłach finansowania i możliwości aplikowania o środki zewnętrzne.
Dzięki podejmowanym działaniom PIORiN konsekwentnie rozwija się jako nowoczesna instytucja, która odpowiada na wyzwania współczesnego świata oraz potrzeby obywateli i przedsiębiorstw związanych z sektorem ochrony roślin i nasiennictwa. Inwestycje w cyfryzację są nie tylko sposobem na usprawnienie procesów administracyjnych, ale także wyrazem troski o transparentność, bezpieczeństwo danych oraz jakość usług świadczonych przez PIORiN.