Inspekcja w Poznaniu jednoczy siły
W Poznaniu Oddział Centralnego Laboratorium GIORiN połączył siły z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, by wspólnie przygotować warsztaty „Tropem inspektora ochrony roślin”. Wzięły w nich udział dzieci z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. Henryka Wieniawskiego.
Dzieci dowiedziały się, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroluje i dba o rośliny uprawne i ozdobne już od etapu siewu, poprzez rośliny rosnące na plantacji, diagnozowanie atakujących ich chorób i szkodników oraz związane z tym stosowanie środków ochrony roślin, aż po bezpieczny i dobrej jakości plon. Dowiedziały się także, jakie choroby zagrażają uprawom ziemniaka i jak wyglądają kontrole nasienne oraz kontrole stosowania środków ochrony roślin.
Po wykładzie młodzież udała się na warsztaty do Poznańskiego Oddziału Centralnego Laboratorium. Odwiedziny rozpoczęły się od pracowni bakteriologii, gdzie uczestnicy nauczyli się rozpoznawać bakterie, które wyrosły na pożywce agarowej. Zobaczyli jak wyglądają bakterie bakteriozy pierścieniowej pod mikroskopem oraz dowiedzieli się, które bakterie świecą w świetle UV. Kolejnym punktem była wizyta w pracowni mykologii, gdzie pod mikroskopem młodzież rozpoznawała zarodniki grzybów.
W pracowni wirusologii młodzi adepci nauczyli się wyciskać sok z liści ziemniaka, a następnie nanosili go na płytkę titracyjną. W pracowni nematologii uczestnicy przesiewali próbki gleby, przemywali ją i szukali pod mikroskopem nicienia mątwika ziemniaczanego.
Dzieci w trakcie wizyty w PIORiN w Poznaniu dowiedziały się co zagraża pszczołom i innym zapylaczom oraz jak możemy im pomóc. Jedną z możliwości wsparcia pszczół, jest wysianie łąki kwietnej. Młodzież zaopatrzona została w nasiona roślin miododajnych i jako zadanie domowe ma zasiać łąkę kwietną na specjalnie przygotowanym terenie obok budynku szkoły.
W ramach warsztatów, przeprowadzonych przez przedstawicielkę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, uczestnicy wykonali woskowijki, czyli ekologiczne owijki do żywności wykonane z wosku pszczelego. Na zakończenie młodzież przygotowała także dekoracyjne słoje z nasionami, które zabrała do swojej szkolnej sali na pamiątkę wizyty w poznańskiej Inspekcji.
Na zakończenie spotkania rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w warsztatach wraz z nagrodami oraz upominkami. Została zorganizowana degustacja chipsów ziemniaczanych, które powstają z ziemniaków kontrolowanych przez inspektorów WIORiN w Poznaniu oraz diagnostów z Poznańskiego Oddziału Centralnego Laboratorium.