W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowe i międzynarodowe działania PIORiN

Tradycją Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest spotkanie Kierownictwa z Wojewódzkimi Inspektorami, tym razem zorganizowane w województwie zachodniopomorskim w dniach 9-10 stycznia.

Otwarcie narady przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzeja Chodkowskiego


Rozpoczynając naradę Główny Inspektor Andrzej Chodkowski przypomniał zgromadzonym, że mimo złożonej struktury i rozproszonego zespołu, siłą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest jedność. Zgodna współpraca wszystkich jednostek, z zastosowaniem ujednoliconych zasad, prowadzi do realizacji wspólnego celu. Zaangażowanie pracowników umożliwia jak najlepsze wykonywanie codziennych zadań, ale również przyczynia się do rozwoju i unowocześniania PIORiN.

Główny Inspektor omówił kierunki działania PIORiN na 2025 rok w zakresie nadzoru nad zdrowiem roślin, dotyczące środków ochrony roślin i nawozów oraz w dziedzinie nasiennictwa i badań laboratoryjnych. Następnie przedstawiciele poszczególnych jednostek merytorycznych zaprezentowali wytyczne w podlegającym im zakresie. Wspomnieli o najistotniejszych zadaniach na ten rok i najnowszych zmianach przepisów.

Kolejny blok tematyczny obejmował współpracę międzynarodową w zakresie ochrony roślin i nasiennictwa. Pierwsze półrocze 2025 roku to czas szczególnych wyzwań, ze względu na przewodniczenie Polski w Radzie Unii Europejskiej. PIORiN jest zaangażowany w spotkanie szefów służb fitosanitarnych Unii Europejskiej oraz przedstawicieli europejskich urzędów kwalifikujących materiał siewny, a także grup roboczych i specjalistycznych. Wymaga to ustalenia priorytetów, ogromnego zaangażowania pracowników i wytężonej pracy.

Podczas narady poruszono liczne zagadnienia z zakresu nadzoru fitosanitarnego. Wśród nich była prezentacja nowych zasad Single Market Program, w którym od lat uczestniczy Inspekcja. Ponadto omówiono nadzór nad wykonaniem decyzji granicznych. Przedstawiono także kwestię plomb stosowanych w eksporcie.

Ważnym blokiem tematycznym w programie spotkania była nadzór nad wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem szczególnej kategorii środków ochrony roślin, czyli preparatów przeznaczonych do fumigacji. W ostatnich miesiącach minionego roku był to bardzo ważny i niepokojący temat, ze względu na niezgodne z zaleceniami i tragiczne w skutkach zastosowanie preparatów o wysokiej toksyczności. Oprócz szerokiej akcji informacyjno – ostrzegawczej, skierowanej do dystrybutorów i potencjalnych nabywców preparatów do fumigacji, inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzili intensywne kontrole w tym zakresie. Poszczególni wojewódzcy inspektorzy przedstawili wyniki działań kontrolnych na podległym terenie oraz zastosowane sankcje.

Dzięki innowacyjnym działaniom PIORiN konsekwentnie rozwija się jako nowoczesna instytucja, która odpowiada na wyzwania współczesnego świata oraz potrzeby obywateli i przedsiębiorstw związanych z sektorem ochrony roślin i nasiennictwa. Rada ds. Innowacji, działająca w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa stymuluje do inicjowania i wdrażania kolejnych nowatorskich projektów. Podczas spotkania omówiono zaawansowanie prac nad trzema projektami: wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w pracy inspektorów PIORiN, wsparciu kontroli fitosanitarnych przy zastosowaniu automatycznego próbobierza glebowego oraz innowacyjnego systemy certyfikacji eksportowej „Zaufany Eksporter”.

Podczas narady nie zabrakło okazji do poruszenia przez Dyrektor Generalną Monikę Rzepecką istotnych spraw pracowniczych oraz wystąpienia przedstawicieli związków zawodowych. Ponadto podsumowano zgłoszone wcześniej wnioski uczestników, zebrane przez Zastępcę Głównego Inspektora Tadeusza Łączyńskiego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}