W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miejsca zbiórki odpadów niebezpiecznych - Pomagamy

W związku z pojawianiem się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji dotyczących możliwości utylizacji sprzedanych w nieuprawniony sposób fumigantów zawierających w swoim składzie fosforek glinu informujemy, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa deklaruje pomoc w ustaleniu pomiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Miejsca zbiórki odpadów niebezpiecznych

Informację w tym zakresie można uzyskać w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa (adresy wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty).


Środki ochrony roślin jako odpad niebezpieczny można oddać do niektórych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) prowadzonych przez Urzędy Gmin lub upoważnionych przez marszałka województwa firm do zbiórki odpadów niebezpiecznych od osób fizycznych. Z uwagi, iż dostępność takich miejsc jest ograniczona PIORiN deklaruje pomoc w ich ustaleniu. 


Do chwili obecnej kontakt z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa nawiązało 127 użytkowników środków ochrony roślin bazujących na fosforku glinu z całego kraju. We wszystkich tych przypadkach, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa udzieliła wsparcia w znalezieniu odpowiedniego i bezpiecznego miejsca do odbioru tego typu odpadów. 
Środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Ponadto środki ochrony roślin do fumigacji, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru i mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających z nimi kontakt. 


Środki te powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych. Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, skontaktowały się z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami. 
W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy w innych nieuprawnionych miejscach, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób. 
 

Pamiętajmy!

Nabywanie bez stosownych uprawnień środków ochrony roślin do fumigacji, których działanie polega na emisji trującego gazu fosforowodoru oraz zastosowanie takich preparatów przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji, stanowi realne zagrożenie utraty zdrowia i życia użytkowników tych produktów i ich rodzin. 


Życie ludzkie jest dobrem najcenniejszym, zatem we wspólnym interesie nas wszystkich, nie dopuśćmy do zagrożeń, jakie mogą potencjalnie stwarzać fumiganty.
 

{"register":{"columns":[]}}