W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O żywności jutra podczas FoodFakty Summit

FoodFakty Summit to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło świat nauki, administracji i branżę spożywczą. Wzięły w nim udział liczne jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze oraz uczelnie wyższe, które zaprezentowały swoje innowacyjne rozwiązania i badania dotyczące zrównoważonego rozwoju żywności dedykowane branży spożywczej.

FoodFakty Summit 2024

Wydarzenie zorganizowane na terenie kampusu Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej obejmuje ponad 20 merytorycznych sesji w 5 ścieżkach tematycznych, sesje plenarne z panelami dyskusyjnymi oraz warsztaty. Misją tego unikalnego projektu było pokazanie możliwości i potencjału polskiej nauki oraz rozwoju branży spożywczej, dialogu z instytucjami centralnymi i wymiana wiedzy pomiędzy delegatami firm produkcyjnych.

Jednym z Partnerów i Patronów wydarzenia była Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jako uczestnik Panelu „Jakość i Bezpieczeństwo” Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Andrzej Chodkowski przypomniał o zadaniach kontrolnych, realizowanych przez PIORiN. Nadzór sprawowany nad rynkiem środków ochrony roślin i nawozów oraz kontrola fitosanitarna służą przede wszystkim bezpieczeństwu żywności.
- Polskie produkty rolno-spożywcze są bezpieczne i mają wysoką jakość, co pozwala nie tylko oferować je na rynku krajowym, ale też z sukcesem rozwijać eksport – podkreślił Andrzej Chodkowski.

W ciągu dwóch dni ponad 100 prelegentów i ekspertów podzieliło się swoją wiedzą z blisko 500 uczestnikami szczytu, debatując na temat żywności jutra.
Podczas spotkań podejmowane były kluczowe dla branży i nurtujące konsumentów zagadnienia, takie jak m.in.:
•    alternatywne źródła białek, w tym pochodzących z hodowli insektów,
•    wpływ mikrobiomu oraz żywności funkcjonalnej na zdrowie człowieka,
•    nowa żywność, czyli taka, która wcześniej nie była w ogóle spożywana w Europie,
•    aspekty bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego konsumentów, w tym: zafałszowania żywności, alergie pokarmowe i alergeny w żywności,
•    materiały z recyklingu w opakowaniach żywności.

- Formuła projektu zbudowana została z jednoznacznym celem pogłębienia dialogu pomiędzy najważniejszymi ogniwami łańcucha żywności – producentami, inspekcjami oraz nauką – podkreślił Janusz Olejnik, pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia, właściciel portalu FoodFakty.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}