W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracowite warsztaty nasienne

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin Pracownia Zamiejscowa w Gdańsku, zajmująca się na co dzień oceną materiału siewnego, zaprosiła do swojego laboratorium dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej nr 13 w Gdyni na warsztaty edukacyjne.

Pamiątki z wizyty w laboratorium

Podczas spotkania dzieci miały szansę poczuć się jak prawdziwy analityk nasienny. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zabawić się w Kopciuszka, czyli samodzielnie porozdzielać nasiona według gatunków. W celu ich identyfikacji dzieciom udostępniono kolekcję nasion. Dzięki temu dzieci zobaczyły różnorodność wielkości, kształtów kolorów i faktur nasion.

Goście mogli zapoznać się z działaniem oraz przeznaczeniem urządzeń znajdujących się w pracowni, w tym rozdzielacza, dmuchawy laboratoryjnej, wag, młynków laboratoryjnych. Dostały także szansę na ich wypróbowanie pod nadzorem pań laborantek. W ten sposób wydzieliły próbki z mieszaniny nasion oraz przeprowadziły analizę wilgotności.

Uczniowie przy pomocy lupy i mikroskopu stereoskopowego obejrzeli nasiona zdrowe i uszkodzone przez szkodniki magazynowe, a także sprawców dokonanych zniszczeń. Porównali też wygląd siewek różnych gatunków warzyw i zbóż. Przyszli analitycy nasienni poszukiwali nasion w świeżych warzywach i owocach.

Młodzi goście dopasowali produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, takie jak różnego rodzaju płatki, kasze, mąki, pieczywo, makarony, czy popcorn do odpowiednich nasion, z których powstały. Zobaczyli nasiona, kiełki i części jadalne warzyw, które najczęściej pojawiają się w dziecięcych jadłospisach i szkolnych śniadaniach.

Była też okazja do wykonania obrazków z barwionych nasion dyni zwyczajnej, owsa zwyczajnego i życicy trwałej, na przygotowanych szablonach. Po powtórzeniu wiadomości o czynnikach wpływających na kiełkowanie i wzrost roślin, uczniowie stworzyli trawiastego skrzata. Dostali zadanie dalszego dbania o jego zieloną czuprynę.

Po tak pracowitych warsztatach dzieciom zaserwowano słodki poczęstunek, w którym nie mogło zabraknąć oczywiście produktów pochodzących z nasion: popcornu czy chrupek kukurydzianych. Uwieńczeniem zajęć było rozdanie upominków z PIORiN oraz wręczenie pamiątkowych legitymacji „Młodych Inspektorów Ochrony Roślin”. Na ręce pani wychowawczyni dodatkowo przekazano domek dla owadów pożytecznych do powieszenia przed budynkiem szkoły.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}