W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rynek Izraela otwarty dla polskich pomidorów

12 sierpnia 2024 r. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) otrzymał od izraelskiej organizacji ochrony roślin – Plant Protection and Inspection Services (PPIS) propozycję wymagań fitosanitarnych świeżych owoców pomidora, które miałby być eksportowane z Polski do Izraela. Dotychczasowo eksport tych warzyw nie był możliwy.

Zdjęcie przedstawiające flagi Izraela i Polski na tle pomidorów

Dzięki efektywnej współpracy obu urzędów, zainteresowani tym rynkiem producenci i eksporterzy, po zapoznaniu się i dopełnieniu izraelskich wymagań fitosanitarnych, rozpoczęli pierwsze wysyłki świeżych owoców pomidora, które już pod koniec sierpnia docierają do odbiorców w Izraelu.

Zainteresowani plantatorzy mogą uzyskać informacje na temat warunków i zasad rejestracji i certyfikacji takich przesyłek w jednostkach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa (https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty).

Warunki fitosanitarne dla świeżych owoców pomidora, eksportowanych z Izraela to:

  1. izraelski importer musi uzyskać we właściwym urzędzie zezwolenie importowe na import tego asortymentu z Polski;
  2. pochodzenie owoców z uprawy w Polsce, która jednocześnie spełnia warunek kraju uznanego za wolny od Bactrocera dorsalis;
  3. owoce pochodzące z miejsca produkcji, gdzie zachowane były warunki fizycznej izolacji zabezpieczające przed stonką ziemniaczaną (Leptinotarsa decemlineata) oraz owoce przed wysłaniem były urzędowo kontrolowane i uznane za wolne od tego szkodnika;
  4. przesyłka musi być wolna od liści, łodyg, szypułek i innych pozostałości roślinnych;
  5. przesyłce musi towarzyszyć świadectwo fitosanitarne, wstawione przez inspektora PIORiN.

 

{"register":{"columns":[]}}