W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty dla analityków nasiennych GIORiN

Centralne Laboratorium GIORiN przeprowadza co roku ocenę laboratoryjną ponad 30 tysięcy prób nasion. W procesie certyfikacji jest to najważniejszy etap, który ma na celu sprawdzenie parametrów jakościowych z obowiązującymi wymaganiami, a w konsekwencji zapewnia odpowiednią jakość kwalifikowanego materiału siewnego nabywanego przez rolników. Dlatego tak ważne są wiedza i kompetencje praktyczne osób dokonujących oceny laboratoryjnej.

Zajęcia teoretyczne z oceny zdolności kiełkowania

Referencyjne Laboratorium Nasienne (RLN), jako posiadające akredytację Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (ISTA), prowadzi szkolenia dla analityków nasiennych z Oddziałów Centralnego Laboratorium.

Ostatnio przeprowadzone warsztaty objęły tematykę związaną między innymi z oceną zdolności kiełkowania nasion, badaniem żywotności nasion oraz sprawdzaniem rozdzielaczy. Pracownicy RLN podczas spotkania przekazywali swoją wiedzę zdobytą na międzynarodowych warsztatach ISTA, jak również dzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem.

Pierwszego dnia uczestnicy wspólnie odkrywali tajniki i niuanse oceny zdolności kiełkowania wybranych gatunków roślin uprawnych. Mieli możliwość porównania warunków kiełkowania oraz ich wpływu na ocenę zdolności kiełkowania. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu wszyscy szkolący się mieli możliwość jednoczesnej oceny anormalności siewek. Wspólna dyskusja umożliwiła wyjaśnienie wszelkich wątpliwości powstałych w trakcie analizy.

Drugiego dnia prowadzący skupili się na przedstawieniu zasad badania i oceny żywotności metodą tetrazolinową nasion wybranych gatunków oraz nowych technologii wykorzystywanych w badaniu wilgotności materiału siewnego. Zajęcia obejmowały również omówienie zagadnień związanych z metodą sprawdzania rozdzielaczy glebowych i wirówkowych. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy mogli się przekonać jak ważne jest odpowiednie przygotowanie próbek kalibrażowych, aby procedura sprawdzania rozdzielacza była efektywna.

Przedstawiciele RLN mają nadzieję, że przekazana przez nich wiedza przyczyni się do dalszego rozwoju zawodowego pracowników Inspekcji. Warsztaty przebiegły w bardzo sympatycznej atmosferze i były zastrzykiem pozytywnej energii zarówno dla uczestników, jak i prowadzących szkolenie.

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}