W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Wietnam

Wietnam

Publikacja przewodnika po umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem (EVFTA)

Delegatura UE w Hanoi (DUE) wydała przewodnik po umowie o wolnym handlu UE-Wietnam (EVFTA). Publikacja składa się ze wstępu (stan współpracy gospodarczej UE-Wietnam) i rozwinięcia zawierającego praktyczne informacje na temat zapisów samego Porozumienia takich jak m.in. okresy przejściowe, standardy sanitarne i fitosanitarne, metody rozwiązywania sporów handlowych, zamówienia publiczne, prawa własności intelektualnej, oznaczenia geograficzne, zasady pochodzenia, itd. Wyszczególnia również niektóre sektory, które traktowane są w sposób wyjątkowy/odrębny, takich jak: farmaceutyki, alkohole i samochody. Publikacja miała swoją uroczystą inaugurację w Hanoi 31 maja i w mieście Ho Chi Minh 1 czerwca 2016 r., z udziałem głównych negocjatorów po stronie europejskiej pana Mauro Petriccione i po stronie wietnamskiej pana Tran Quoc Khanh, wiceministra przemysłu i handlu. Negocjacje nad EVFTA trwały prawie 3 lata i zostały zakończone w sierpniu 2015 r. W lutym 2016 r. opublikowano pełny tekst Porozumienia. Spodziewane wejście w życie EVFTA to początek 2018 r., po przejściu procesu ratyfikacyjnego.

Komentarz:

  1. Przewodnik jest dobrym kompendium wiedzy o EVFTA, napisany zwięźle i prosto, zawiera skrót najważniejszych informacji. Niemniej jednak w kwestii szczegółowych warunków eksportu poszczególnych towarów czy rozwiązywania sporów wskazane jest zapoznanie się z pełnym tekstem Porozumienia dostępnym na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
  2. Do wejścia w życie Porozumienia pozostało jeszcze min. 2 lata, niemniej jednak niezbędne jest dotarcie z informacją o jego zapisach do jak największej liczby polskich przedsiębiorców potencjalnie zainteresowanych Wietnamem, celem m.in. zaadoptowania ich do nowych warunków, a także przygotowania ich na nieuchronny wzrost konkurencji ze strony firm z innych państw członkowskich UE.
  3. EVFTA jest najszerszą z dotychczas zawartych przez UE umów o wolnym handlu i drugą z krajem członkowskim ASEAN (po Singapurze). Zawiera dużą część dotyczącą kwestii pozahandlowych, jak ochrona środowiska, zrównoważony rozwój czy prawa pracownicze.
  4. UE jest drugim partnerem handlowym Wietnamu, z obrotami sięgającymi niemal 42 mld USD w 2015 r., ze sporym deficytem po stronie unijnej (ponad 23 mld USD). Polski udział w obrotach handlowych z Wietnamem to 1,7 mld USD z deficytem 1,3 mld USD. UE jest też jednym z większych inwestorów w Wietnamie z suma skumulowanych inwestycji to 23 mld USD w 2015 r. (w tym 0,1 mld USD z Polski).

Opracował Mariusz Boguszewski, Ambasada RP w Hanoi.

Materiały

Lista kwarantannowa Wietnamu - wersja angielska
1​_lista​_​_kwarantannowa.pdf 0.09MB
Wykaz towarów objętych przepisami fitosanitarnymi - wersja polska (tłumaczenie robocze)
2​_regulated​_articles​_​_pra​_english​_pol.pdf 0.04MB
Wykaz towarów objętych przepisami fitosanitarnymi - wersja angielska
3​_regulated​_articles​_​_pra​_english.pdf 0.06MB
Przepisy kwarantanny roślin Wietnamu - wersja polska
4​_przepisy​_pl.pdf 0.08MB
Przepisy kwarantanny roślin Wietnamu - wersja angielska
5​_przepisy​_en.pdf 0.12MB
Wymagania fitosanitarne dla podmiotów zainteresowanych eksportem jabłek do Wietnamu
6a​_wietnam​_wytyczne.pdf 0.20MB
Dodatkowe wymagania przy produkcji jabłek przeznaczonych do wysyłki do Wietnamu - załącznik do metodyki integrowanej ochrony jabłoni
6b​_wietnam​_metodyka​_io.pdf 15.21MB
Przewodnik po umowie o wolnym handlu międzu UE a Wietnamem (EVFTA) - wersja angielska
EVFTA-guidance​_0.pdf 1.31MB
{"register":{"columns":[{"header":"Sortowanie alfabetyczne","registerId":20943343,"dictionaryValues":[{"id":"W","value":"W"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}