Deklaracja dostępności
Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Państwowej Inspekcji Pracy.
- Data publikacji strony internetowej: 2021-10-21
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-03-28
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego,
- część filmów nie posiada napisów dla osób głuchych oraz nie posiada opisu tekstowego,
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
- na niektórych stronach brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
- na niektórych stronach elementy wejściowe nie posiadają określonego przeznaczenia,
- do zaznaczania niektórych treści użyto jedynie wyróżnienia kolorem,
- niektóre elementy tekstowe nie mają możliwości zmiany rozmiaru czcionki,
- brak możliwości zmiany odstępów między wyrazami lub liniami tekstu,
-
niektóre informacje przedstawiono jedynie w formie graficznej,
- niektóre elementy tekstowe przedstawiono w formie grafiki.
Wyłączenia
- dokumenty tekstowe i tekstowo-graficzne, dokumenty utworzone w programach przeznaczonych do tworzenia prezentacji lub arkuszy kalkulacyjnych, opublikowane przed dniem 23 września 2018 r. są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- pliki wytworzone przez inne podmioty niż Państwowa Inspekcja Pracy i przekazane do publikacji w formie papierowej lub skanów nie są dostępne z uwagi na brak dostępu do danych źródłowych,
- treści archiwalne, niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia: 2021-10-25
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2022-03-28
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Jerzy Wlazło.
- E-mail: jerzy.wlazlo@gip.pip.gov.pl
- Telefon: 22 391 83 22
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy
- Adres: Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy, ul.Barska 28/30, 02-315 Warszawa
- E-mail: kancelaria@gip.pip.gov.pl
- Telefon: 22 391 82 15
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek A, w którym znajduje się siedziba Państwowej Inspekcji Pracy Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie przy ul. Barskiej 28/30 jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku A przy ul. Barskiej 28/30 w Warszawie prowadzą schody wyposażone w poręcze. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście (podest). Po lewej stronie od wejścia znajduje się dźwig dla osób niepełnosprawnych, który umożliwia dostanie się do siedziby PIP GIP osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Przy drzwiach dźwigu dla niepełnosprawnych jest przycisk, umożliwiający samodzielne sprowadzenie dźwigu na dół. Przycisk włączający/wyłączający dźwig znajduje się wewnątrz dźwigu dla osób niepełnosprawnych. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 90 cm. Dźwigi osobowe, znajdujące się w budynku, mają szerokość 90 cm i są wyposażone w przyciski z alfabetem Braille’a. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem A jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane niebieską kopertą P-20 oraz symbolem P-24.
Budynek B, w którym znajduje się siedziba Państwowej Inspekcji Pracy Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie przy ul. Barskiej 28/30, w tym Centrum Poradnictwa Państwowej Inspekcji Pracy, jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku B nie ma schodów, jest utwardzone dojście do budynku na poziomie zero. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 90 cm. Dźwig osobowy znajdujący się w budynku ma szerokość 90 cm. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem B nie ma miejsca parkingowego dedykowanego dla osób niepełnosprawnych, jednakże do miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych przed budynkiem A jest ok. 50 m.
Udogodnienia
Dźwigi osobowe znajdujące się w budynku A są wyposażone w przyciski z alfabetem Braille’a i posiadają głośniki, przez które przekazywana jest informacja, na jakim poziomie się zatrzymały – dogodne dla osób niedowidzących.
Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się w korytarzach ogólnie użytkowanych,
wyposażone są w dodatkowe sprzęty ułatwiające wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku oraz rodzicom z małymi dziećmi.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, ul. Fabryczna 2, 15-483 Białystok
Dostępność architektoniczna
W 2011 r. obiekt i teren został dostosowany pod kątem dostępności osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich ze względu na istnienie pochylni wyposażonej w poręcze, prowadzącej na I kondygnację budynku (parter). Przy wejściu do budynku nie ma progów, drzwi wejściowe maja szerokość 100 cm.
Udogodnienia
Na I kondygnacji budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych, w tym z dysfunkcją ruchu. Obsługa niepełnosprawnych interesantów odbywa się na poziomie I kondygnacji w następujący sposób: po powiadomieniu przez osoby z ochrony obiektu, na I kondygnację udaje się kompetentny pracownik okręgu, celem załatwienia interesanta.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Parking posiada wydzielone i oznaczone 2 stanowiska dla niepełnosprawnych.
PIP OIP w Białymstoku, Oddział w Łomży, ul. Polowa 55A, 18-400 Łomża
Dostępność architektoniczna
W 2007r. dokonano gruntownej przebudowy II kondygnacyjnego obiektu, dostosowując go również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budynek i teren umożliwiają dostęp dla osób z dysfunkcją narządu ruchu w tym, poruszających się na wózkach inwalidzkich, próg w wejściu ma wysokość 1,5cm. Obsługa interesantów niepełnosprawnych odbywa się na parterze obiektu, istniejąca na parterze toaleta dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Drzwi do pomieszczeń mają szerokość 90cm.
Udogodnienia
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
PIP OIP w Białymstoku, Oddział w Suwałkach, ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
Dostępność architektoniczna
Siedziba oddziału w Suwałkach mieści się na IV kondygnacji, w obiekcie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach.
W 2006r. dokonano gruntownej przebudowy obiektu, dostosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Obsługa interesantów niepełnosprawnych odbywa się na I kondygnacji (dostęp z zewnątrz za pomocą pochylni), po powiadomieniu przez pracownika ochrony budynku pracowników oddziału OIP o takiej potrzebie. Drzwi do pomieszczeń mają szerokość 90cm.
Udogodnienia
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach
Dostępność architektoniczna
Budynek, w którym znajduje się siedziba Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przy ul. Owocowej 6-6a jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku prowadzą schody wyposażone w poręcze. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście (podest). W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Udogodnienia
Po prawej stronie od wejścia znajduje się pionowa platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia dostanie się do siedziby osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Przy platformie jest przycisk, umożliwiający samodzielne sprowadzenie jej na dół. Przycisk włączający/wyłączający dźwig znajduje się wewnątrz dźwigu dla osób niepełnosprawnych. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 90 cm. Dźwig osobowy, znajdujący się w budynku, ma szerokość 110 cm i długość 210 cm. Wyposażony jest w pulpit sterujący z przyciskami z alfabetem Braille’a oraz poręcze na dwóch ścianach windy. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem Bezpośrednio przed budynkiem wyznaczone jest jedno miejsce parkingowe (parking ogólnodostępny) dla osób niepełnosprawnych, drugie znajduje się na parkingu wewnętrznym PIP OIP w Katowicach, za wjazdem odgrodzonym bramą.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach Oddział w Bielsku - Białej
Dostępność architektoniczna
Budynek PIP OIP w Katowicach oddziału w Bielsku – Białej przy ul. Piastowskiej 40 jest częściowo dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma toalety dedykowanej osobom niepełnosprawnym i posiadającej urządzenia ułatwiające korzystanie z toalety przez osoby niepełnosprawne.
Udogodnienia
Przed wejściem do budynku znajduje się podjazd umożliwiający dostęp dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku znajduje się dźwig umożliwiający wjazd osobom niepełnosprawnym do siedziby oddziału. Dźwig nie posiada udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach Oddział w Częstochowie
Dostępność architektoniczna
Budynek PIP OIP w Katowicach oddziału w Częstochowie przy ul. Kisielewskiego 18/28B jest częściowo dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma toalety dedykowanej osobom niepełnosprawnym i posiadającej urządzenia ułatwiające korzystanie z toalety przez osoby niepełnosprawne.
Udogodnienia
Przed wejściem do budynku znajduje się podjazd umożliwiający dostęp dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach Oddział w Gliwicach
Dostępność architektoniczna
Budynek PIP OIP w Katowicach oddziału w Gliwicach przy ul. ks. Hlubka 2 jest częściowo przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma toalety dedykowanej osobom niepełnosprawnym i posiadającej urządzenia ułatwiające korzystanie z toalety przez osoby niepełnosprawne.
Udogodnienia
Przed wejściem do budynku znajduje się platforma umożliwiająca dostęp dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach Oddział w Rybniku
Dostępność architektoniczna
Budynek PIP OIP w Katowicach oddziału w Rybniku przy ul. 3-go Maja 27 jest częściowo dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku prowadzą schody wyposażone w poręcze. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście (podest). W budynku nie ma toalety dedykowanej osobom niepełnosprawnym i posiadającej urządzenia ułatwiające korzystanie z toalety przez osoby niepełnosprawne.
Udogodnienia
Po prawej stronie od wejścia znajduje się pionowa platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia dostanie się do siedziby osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach Oddział w Zawierciu
Dostępność architektoniczna
Budynek PIP OIP w Katowicach oddziału w Zawierciu przy ul. 11-go Listopada 2 jest częściowo dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma toalety dedykowanej osobom niepełnosprawnym i posiadającej urządzenia ułatwiające korzystanie z toalety przez osoby niepełnosprawne.
Udogodnienia
Przed wejściem do budynku znajduje się podjazd umożliwiający dostęp dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście (podest). Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach
Dostępność architektoniczna
Budynek, w którym znajduje się siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Siedziba wyposażona jest w podjazd odpowiedni dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim. Ponadto drzwi wejściowe do budynku są dwuskrzydłowe o szerokości skrzydła od 90 – 100 cm. Obok drzwi znajduje się domofon do powiadomienia sekretariatu Inspektoratu o potrzebie asysty. Do budynku zapewniony jest wstęp osobie korzystającej z psa asystującego. Wewnątrz budynek posiada szerokie korytarze, nie występują różnice w poziomie podłóg, przy wyjściach z wind oraz przy pokoju, w którym udzielane są porady prawne znajduje się przestronny hol umożliwiający swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Podłogi na klatce schodowej wyłożone są płytkami gresowymi natomiast korytarze siedziby OIP Kielce na II i III piętrze budynku pokrywa wykładzina PCV typu tarkett.
Udogodnienia
W budynku znajduje się winda, która umożliwia osobom niepełnosprawnym dostęp do pomieszczeń usytuowanych na II i III piętrze.
Na III piętrze budynku znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych (obok pokoju, w którym udzielane są porady prawne). Obiekt jest całkowicie dostępny dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami ruchowymi, toalety wyposażone są w dodatkowe sprzęty ułatwiające wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku oraz rodzicom z małymi dziećmi.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie
Dostępność architektoniczna
Budynek siedziby Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie przy Placu Szczepańskim 5
Budynek, w którym znajduje się siedziba Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie przy Placu Szczepańskim 5 wpisany jest do rejestru zabytków. W związku z powyższym budynek jest częściowo przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku prowadzi jeden stopień z możliwością przystawienia podjazdu. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście. Przy wejściu do budynku znajduje się portiernia. Na korytarzu zawieszone są tablice informacyjne z numerami pięter i pokoi. Obok portierni znajduje się platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia pokonanie 8 schodów prowadzących do dźwigu osobowego. Dźwig osobowy ma szerokość 100 cm i jest wyposażony w przyciski z alfabetem Braille'a oraz wyświetlacz elektroniczny. Drzwi wejściowe (dwuskrzydłowe) na każdym piętrze mają szerokość 120 cm.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych - strefa płatnego parkowania P1.
Budynek Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, Oddział w Tarnowie przy ul. Mostowej 7
Budynek Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, Oddział w Tarnowie przy ul. Mostowej 7 jest w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W 2022 zakończyła się inwestycja finansowana z budżetu państwa pn: "Dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych w budynku Oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Tarnowie przy ul. Mostowej 7 wraz z modernizacją zewnętrznych dróg komunikacyjnych i placów postojowych oraz remontem (modernizacją) infrastruktury podziemnej".
Budynek został całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - zniesiono wszystkie bariery architektoniczne i techniczne. W budynku zamontowano dźwig osobowy (o udźwigu do 630 kg/8 osób). Winda obsługuje 3 poziomy: od poziomu terenu do I piętra. Wszystkie pomieszczenia związane z obsługą petentów są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Na zewnątrz budynku wydzielono specjalne miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowano podjazd do budynku.
Budynek Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, Oddział w Nowym Sączu przy ul. Pijarskiej 14
Budynek Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie, Oddział w Nowym Sączu przy ul. Pijarskiej 14 nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Miejsce parkingowe - oznakowane dla niepełnosprawnych znajduje się 20 m od budynku. Dojście chodnikiem, bez nachyleń, wyłożonym kostką brukową. Brama wjazdowa do PIP jest otwarta w godzinach pracy urzędu. Podjazd przed budynkiem jest płaski i wyłożony kostką brukową.
Drzwi wejściowe do budynku wyposażone w niski próg aluminiowy mają szerokość 96 cm. Porady Prawne udzielane są na parterze.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Udogodnienia
Dźwigi osobowe znajdujące się w budynku Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie są wyposażone w przyciski z alfabetem Braille'a oraz komunikaty głosowe.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie
Dostępność architektoniczna
Obiekty użytkowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie zostały wybudowane w okresie, kiedy nie obowiązywały wymogi dotyczące swobodnej komunikacji wewnątrz budynku.
Siedziba Okręgu znajdująca się przy ul. Kopernika 29 w Olsztynie jest częściowo przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Po lewej stronie od wejścia budynku funkcjonuje podjazd, który osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich umożliwia swobodne dotarcie z poziomu chodnika na poziom parteru. Ponadto podjazd jest wyposażony w poręcz. Drzwi wejściowe posiadają minimalną szerokość 90 cm oraz wyposażone są w uchwyty, które pozwalają na otwarcie przy zastosowaniu minimalnej siły. Na parterze budynku znajduje się pomieszczenie, w którym udzielane są porady prawne i przyjmowane są skargi. Takie rozwiązanie ułatwia dostępność osobom niepełnosprawnym, w szczególności osobom z dysfunkcjami ruchu z uwagi na fakt, iż pomieszczenia biurowe znajdują się na III i IV piętrze budynku. Korytarz oraz ww. pomieszczenie nie posiadają odcinków pochyłych oraz progów. Przed budynkiem siedziby Okręgu jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznaczone znakiem pionowym (D-18) z umieszczoną pod nim tabliczką (T-29) oraz znakiem poziomym (P-20, P-24) umieszczonym na nawierzchni barwy niebieskiej.
W przypadku Oddziałów w Ełku i Elblągu istnieje możliwość korzystania z okolicznych miejskich miejsc parkingowych. W siedzibie Oddziału w Elblągu funkcjonuje urządzenie radiowe do „przyzywania” na poziom parteru pracownika udzielającego porad prawnych, gdyż pomieszczenia oddziału znajdują się na I piętrze budynku. Drzwi wejściowe do budynku posiadają minimalną szerokość 90 cm oraz wyposażone są w uchwyty, które pozwalają na otwarcie przy zastosowaniu minimalnej siły. Korytarz nie posiad odcinków pochyłych oraz progów.
Ponadto zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społeczne oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości itp., a tym samym także do budynku siedziby Okręgu w Olsztynie oraz Oddziałów w Ełku i Elblągu.
W budynkach siedziby Okręgu i Oddziałów brak jest windy oraz nie zastosowano urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących.
Udogodnienia
W przypadku niemożności dotarcia interesanta do właściwej komórki urzędu istnieje możliwość zejścia pracownika merytorycznego na parter i obsługi interesanta w dogodny dla niego sposób.
Okręgowy Inspektorat Pracy Lublinie
Dostępność architektoniczna
Główną siedzibą Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie jest budynek znajdujący się w Lublinie przy al. Piłsudskiego 13. Oddziały Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie znajdują się w:
- Białej Podlaskiej przy ul. Narutowicza 35A,
- Zamościu przy ul. Wyszyńskiego 4,
- Chełmie przy ul. 11 Listopada 2.
Główna siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie przy al. Piłsudskiego 13 (pomieszczenia Inspekcji Pracy znajdują się na parterze oraz 1,2, 3, 4, 5 i 6 piętrze) spełnia minimalne wymagania zgodne z ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez:
- zapewnienie przestrzeni komunikacyjnych budynku wolnych od barier poziomych i pionowych (komunikacja pozioma - korytarze na jednym poziomie, komunikacja pionowa - windy),
- instalację urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń (rampy podjazdowe, windy z drzwiami otwierającymi się automatycznie) - przed wejściem do budynku oraz po wejściu do niego znajduje się rampa podjazdowa umożliwiająca dostanie się do pomieszczeń Inspekcji Pracy znajdujących się na parterze oraz do wind znajdujących się na przeciwko wejścia do budynku,
- zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku w sposób wizualny i głosowy - tablica informacyjna przy portierni na parterze zawiera główne informacje o pomieszczeniach Państwowej Inspekcji Pracy, informacja głosowa za pośrednictwem portiera,
- zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego,
- zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób - oznaczenia dróg ewakuacyjnych, wywieszone plany ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
Oddział w Białej Podlaskiej przy ul. Narutowicza 35A (pomieszczenia Inspekcji Pracy znajdują się na 2 piętrze budynku), oddział w Chełmie przy ul. 11 Listopada 2 (pomieszczenia Inspekcji Pracy znajdują się na 1 piętrze budynku) oraz oddział w Zamościu przy ul. Wyszyńskiego 4 (pomieszczenia Inspekcji Pracy znajdują się na 1 i 2 piętrze budynku) częściowo spełniają minimalne wymagania zgodne z ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzabami poprzez:
- zapewnienie przestrzeni komunikacyjnych wolnych od barier poziomych - korytarze na jednym poziomie; bariera pionowa - brak windy,
- zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku w sposób wizualny i głosowy - tablica urzędowa na zewnątrz, kontakt telefoniczny z pracownikiem sekretariatu w oddziale,
- zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego,
- zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób - oznaczenia dróg ewakuacyjnych, wywieszone plany ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
Udogodnienia
Zapewniamy komunikację z Urzędem na wniosek osoby - pracownik schodzi do petenta po zawiadomieniu przez osobę wnioskującą lub po uzyskaniu informacji od portiera lub pracownika sekretariatu o potrzebie obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami.Dźwigi osobowe znajdujące się w budynku Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie są wyposażone w przyciski z alfabetem Braille'a
Inne informacje i oświadczenia
W głównej siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie oraz w oddziałach w Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu nie ma zainstalowanej pętli indukcyjnej. W budynkach nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Zapewniamy pomoc i możliwość kontaktu osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się. W niezbędnych przypadkach zapewniamy możliwość skorzystania z usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN. Wniosek o skorzystanie z usług tłumacza należy złożyć co najmniej 3 dni przed zdarzeniem.Świadczenie jest bezpłatne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku
Dostępność architektoniczna
Gdańsk, ul. Okopowa 7 - Siedziba Okręgu
Do budynku prowadzą dwa wejścia od ul. Bogusławskiego i ul. Okopowej. Oba wejścia przystosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście. Wejście od strony ul. Bogusławskiego jest usytuowane na poziomie zero. Do wejścia od ul. Okopowej prowadzi pochylnia z kostki brukowej z poręczami. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. W budynku znajdują się dźwigi osobowe oraz pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia pracy znajdują się na I, II i III piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na poszczególnych piętrach. W budynku na drugim piętrze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie brajla, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przed wejściem do budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Gdynia, ul. Witomińska 19 - Oddział Gdynia
Do budynku prowadzi wejście od ul. Witomińskiej. Do wejścia prowadzą schody proste 7 stopniowe z poręczami. Istnieje możliwość wejścia do budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami zewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można się dostać schodami. Od wejścia do budynku na parter prowadzą schody proste 4 stopniowe z poręczą. Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp na parter przy pomocy schodołazu. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Starogard Gdański, ul. Sikorskiego 18 - Oddział Starogard Gdański
Do budynku prowadzi wejście od ul. Sikorskiego. Za drzwiami wejściowymi do budynku znajdują się schody proste 6 stopniowe z poręczami prowadzące na parter. Istnieje możliwość wejścia na parter budynku przy użyciu schodołazu. Przed schodami wewnętrznymi znajduje się dzwonek, za pomocą którego osoba poruszająca się na wózku informuje o chęci wejścia do budynku. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na parterze i I piętrze, na które to można dostać się klatką schodową (schody proste dwubiegowe). Osobom poruszającym się na wózku zapewniono dostęp przy pomocy schodołazu.
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Wejherowo, ul. Obrońców Helu 1 - Oddział Wejherowo
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. I Brygady Pancernej WP 10. Wejście jest usytuowane na poziomie zero i przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. W budynku znajduje się dźwig osobowy. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze, na które można dostać się klatką schodową (schody proste) lub dźwigiem osobowym. Dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz pomieszczenia na piętrze II. W budynku na parterze w korytarzu ogólnie użytkowanym znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Przed wejściem do dźwigu oraz wewnątrz dźwigu znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a. W pozostałych pomieszczeniach budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przed wejściem do budynku znajdują się ogólnodostępne dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Słupsk, ul. 11 Listopada 2 - Oddział Słupsk
Do budynku prowadzi wejście od ul. 11 Listopada. Wejście usytuowane jest na poziomie zero. Drzwi wejściowe wyposażone są w klamkę. Pomieszczenia pracy znajdują się na II piętrze i można się dostać do nich klatką schodową (schody proste dwubiegowe).
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Gdynia, ul. Śląska 53 - Sekcja Badań Środowiska Pracy
Do budynku prowadzą 2 wejścia od ul. Śląskiej. Wejście główne usytuowane jest przy ulicy, drugie wejście znajduje się od strony parkingu wewnętrznego. Do wejścia głównego prowadzą schody proste 5 stopniowe z poręczami, a do wejścia od wewnętrznego parkingu prowadzi pochylnia murowana z poręczami. Drzwi wejściowe wyposażone są w uchwyt do otwierania. Pomieszczenia pracy znajdują się na I piętrze i można się do nich dostać dźwigiem osobowym lub klatką schodową (schody proste dwubiegowe).
W budynku nie ma dodatkowych dostosowań takich jak np.: oznaczenia w alfabecie Braille'a, oznaczenia kontrastowe, druk powiększony dla osób niewidomych i słabowidzących lub pętle indukcyjne. Nie ma toalety dla niepełnosprawnych. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. Konieczność kontaktu z udziałem tłumacza języka migowego należy zgłosić minimum na 3 dni przed planowaną wizytą. Zgłoszenia takiego należy dokonać pisemnie na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy ul. Okopowa 7, 80-819 Gdańsk, elektronicznie na adres kancelaria@gdansk.pip.gov.pl bądź faksem na nr 58 3400926 lub telefonicznie na nr 58 5201822, 58 5201823.
Przy budynku znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
Dostępność architektoniczna
Budynek w którym znajduje się siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu ul. Oleskiej 121C jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Budynek zapewnia wolne od barier poziomych i pionowych przestrzenie komunikacyjne. Do wejścia do budynku nie ma schodów, jest utwardzone dojście do budynku na poziomie zero. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 90 cm. Dźwig osobowy, znajdujący się w budynku, ma szerokość 90 cm i jest wyposażony w przyciski z alfabetem Braille’a. W budynku znajdują się toalety przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się w korytarzach ogólnie użytkowanych, wyposażone są w dodatkowe sprzęty ułatwiające wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane niebieską kopertą P-20 oraz symbolem P-24.
Udogodnienia
Dźwig osobowy, znajdujący się w budynku jest wyposażony w przyciski z alfabetem Braille’a oraz w głośnik za pomocą którego przekazywane są informacje o aktualnym położeniu dźwigu. W budynku znajdują się toalety przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się w korytarzach ogólnie użytkowanych, wyposażone są w dodatkowe sprzęty ułatwiające wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie
Dostępność architektoniczna
Szczecin, ul. Pszczelna 7 - Siedziba Okręgu
Dostęp do siedziby OIP w Szczecinie: od ul. Pszczelnej 7, wchodząc do budynku osoba z niepełnosprawnością ma możliwość skontaktowania się z pracownikiem kancelarii, sekretariatu lub porad prawnych za pomocą domofonu zlokalizowanego przy drugich drzwiach wejścia głównego. Obsługa interesantów odbywa się wyłącznie w pomieszczeniach położonych na parterze budynku wolnym od barier poziomych i pionowych. Należy zachować ostrożność i zwrócić szczególną uwagę ze względu brak chodnika dla pieszych – wejście na teren posesji następuje bezpośrednio z pasa drogowego.
Udogodnienia
Parking ogólnodostępny znajduje się bezpośrednio przy posesji, jedno wejście główne do siedziby, do którego prowadzą schody i rampa dla wózków inwalidzkich.
Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze po lewej stronie od wejścia.
Koszalin, ul. Piłsudskiego – Oddział Koszalin
Siedziba OIP Szczecinie Oddział w Koszalinie posiada dwa wejścia. Do wejścia głównego do budynku od ul. Piłsudskiego prowadzi chodnik zakończony schodami. Drugie wejście do obiektu prowadzi przez wewnętrzny parking od ul. Sportowej. Przy drugim wejściu przy drzwiach znajduje się dzwonek - osoba z niepełnosprawnością ma możliwość skontaktowania się z pracownikiem sekretariatu, który pośredniczy w załatwieniu sprawy.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie
Budynek, w którym znajduje się siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie przy ul. Płockiej 11/13, jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku nie ma schodów, jest utwardzone dojście do budynku na poziomie zero. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 90 cm. Dźwig osobowy znajdujący się w budynku ma szerokość 90 cm. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku (przy ul Płockiej ok. 10 m od budynku) znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane niebieską kopertą P-20 oraz symbolem P-24.
Udogodnienia
Obsługa osób niewidonych jest mozliwa w pomieszczeniach na parterze budynku. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w korytarzu na parterze, wyposażona jest w dodatkowe sprzęty ułatwiające wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Oddział w Ciechanowie
Budynek, w którym mieści się siedziba Odziału OIP w Ciechanowie przy ul. ks. P. Ściegiennego 9, jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia biurowe i higieniczno-sanitarne Oddziału mieszczą się na I piętrze budynku. Do wejścia budynku prowadzą schody wyposażone w poręcze. W budynku zainstalowano dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych (wyposażony w przyciski z alfabetem Braille`a, szerokość drzwi 120 cm). Wejście do dźwigu umożliwiono z poziomu zero, bezpośrednio z parkingu - z miejscem postojowym dla osób niepełnosprawnych (oznaczone). Na I piętrze budynku znajduje się toaleta, przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W budynku nie ma progów. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnej.
Udogodnienia
Dźwig osobowy znajdujący się w budynku siedziby Oddziału OIP w Ciechanowie, jest wyposażony w przyciski z alfabetem Braille`a i posiada głośniki, przez które przekazywana jest informacja, na jakim poziomie się zatrzyma - dogodne dla osób niedowidzących. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w korytarzu ogólnodostępnym i wyposażona jest w dodatkowy sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Oddział w Ostrołęce
Budynek, w którym znajduje się siedziba Oddziału OIP w Ostrołęce przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" 15, nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku prowadzą schody, a także pochylnia zapewniająca dostęp do budynku osób poruszających się na wózkach. Biura Oddziału zlokalizowane są na pierwszym piętrze budynku (brak możliwości dostępu osób z niepełnosprawnością ruchową), jednak zapewniono możliwość obsługi osób na parterze budynku. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają szerokość 90 cm. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Przed wejściem do budynku znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane niebieską kopertą P-20 oraz symbolem P-24.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Oddział w Płocku
Budynek, w którym znajduje się siedziba Oddziału OIP w Płocku przy ul. 1-go Maja 7a, nie został w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia pracy pracowników w/w jednostki organizacyjnej PIP znajdują się na 3 piętrze w budynku 4 kondygnacyjnym. Do budynku, dla petentów z zewnątrz zapewniono jedno wejście, do którego prowadzą schody zewnętrzne wyposażone w poręcz, zlokalizowaną po lewej stronie, prowadzące na poziom parteru, następnie schody prowadzące na 3 piętro w/w budynku, które również zostały wyposażone w balustrady. Zarówno przy budynku, jak wewnątrz nie zostały zapewnione żadne urządzenia, mogące wspomóc komunikację osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, tj. np. dźwig osobowe, pochylnie. Toalety oraz inne pomieszczenia higieniczno-sanitarne znajdują się również na 3 piętrze. Toalety nie posiadają dodatkowych sprzętów ułatwiających wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku oraz rodzicom z małymi dziećmi. Na parterze w/w budynku nie zapewniono toalet przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 80 cm. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem znajduje się miejsce parkingowe, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Nie mniej jednak jest to miejsce ogólnodostępne, w tym dla pacjentów przychodni lekarskiej, która znajduje się na parterze w/w obiektu.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Oddział w Radomiu
Budynek, w którym znajduje się siedziba Oddziału OIP w Radomiu przy ul. Prażmowskiego 15, nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Odział w Radomiu zajmuje 2 piętra (VI i VII piętro). Wejście do budynku jest wolne od barier – zarówno poziomych i pionowych jedynie do windy. Dźwig osobowy znajdujący się w budynku ma szerokość 70 cm. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Oddział w Siedlcach
Budynek, w którym znajduje się siedziba Oddziału OIP w Siedlcach przy ul. Brzeskiej 97, nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku odbywa się po stromych schodach (zarówno od frontu budynku jak i od strony parkingu). Pomieszczenia biurowe Oddziału zlokalizowane są na parterze budynku. Samo poruszanie się po budynku nie stanowi problemu dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu przy ul. Zielonego Dębu 22 we Wrocławiu
Do wejścia do siedziby OIP prowadzą schody wyposażone w poręcze.
W siedzibie OIP kancelaria i pokój przyjmowania interesantów znajdują się na parterze budynku. Pracownik służby ochrony służy pomocą osobom niepełnosprawnym, w tym o niepełnosprawności innej niż ruchowa.
Dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które nie są w stanie pokonać schodów zewnętrznych (osoby korzystające z wózków inwalidzkich) przeznaczone jest wejście Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy zlokalizowanego w tym samym budynku, od ulicy Kopernika 5-9. Znajduje się tam winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia poruszanie się między piętrami budynku.
W przypadku osób, które kontaktują się z urzędem w sprawach innych niż złożenie pisma w kancelarii lub uzyskanie porady, pracownik służby ochrony informuje pracownika OIP załatwiającego sprawę tej osoby o jej przybyciu i pracownik służy pomocą przy poruszaniu się po budynku.
W OIP korytarze, schody i windy są ogólnie dostępne, jednak z uwagi na wprowadzone procedury kontroli dostępu, poruszanie się po urzędzie wymaga posiadania kart magnetycznych, dlatego wszystkim gościom towarzyszą pracownicy OIP.
Na terenie Ośrodka Szkolenia znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu posiada parking administrowany przez Ośrodek Szkolenia PIP. Wjazd na parking jest od ulicy Kopernika. Parking posiada miejsca wyznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Istnieje możliwość obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym po uprzednim powiadomieniu i umówieniu wizyty interesanta.
Siedziba oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Jeleniej Górze przy ul. Wincentego Pola 8A
Wejście do budynku wyposażone jest w podjazd i barierki z poręczami dla osób na wózkach i z innymi niepełnosprawnościami powodującymi swobodne poruszanie się.
W siedzibie jednostki zapewnione są wolne od barier poziomych przestrzenie komunikacyjne na parterze budynku gdzie znajdują się pokoje porad, pokój do obsługi interesantów, sekretariat i gabinet kierownika oddziału.
Wejście do budynku jest ogólnie dostępne i nie ma obszarów kontroli.
W części ogólnodostępnej parkingu zlokalizowanego przed siedzibą oddziału znajduje się wydzielone i oznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Siedziba oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kłodzku pl. Bolesława Chrobrego 20B
W siedzibie oddziału OIP w Kłodzku, kancelaria i pokój porad znajdują się na drugim piętrze budynku. Dostępność do siedziby jest utrudniona dla osób niepełnosprawnych.
Przy wejściu do budynku znajduje się informacja dotycząca możliwości uzyskania pomocy od pracownika urzędu po zgłoszeniu takiej potrzeby przez domofon, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Istnieje możliwość wjazdu w najbliższe otoczenie budynku, lecz brak jest miejsca parkingowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. Od strony Rynku znajdują się wyznaczone dla osób niepełnosprawnych dwa miejsca parkingowe (do korzystania przez wszystkie osoby niepełnosprawne korzystające z usług wszystkich urzędów znajdujących się w Rynku).
Dla zainteresowanych istnieje możliwość, wejścia na poziom zero klatki schodowej prowadzącej do pomieszczeń oddziału.
Wykonanie czynności związanych z udzieleniem porady lub złożenia pisma jest możliwe zarówno na poziomie zero (pracownik schodzi do interesanta jak i w pomieszczeniach oddziału (pracownik wprowadza zainteresowanego – o ile jest to możliwe ze względu na niepełnosprawność – interesanta).
Siedziba oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Legnicy przy ul. Lotniczej 15
Do budynku Oddziału OIP w Legnicy jest jedno wejście w pełni dostępne, bez barier architektonicznych w postaci schodów czy progów dające możliwość przemieszczania się osobom z różnymi niepełnosprawnościami w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
W budynku nie zostały wyznaczone obszary kontroli.
Sekretariat znajduje się na pierwszym piętrze, natomiast pokój porad prawnych na parterze budynku. W budynku nie ma windy. Osoby z różnymi niepełnosprawnościami, kierowane są do pomieszczenia porad prawnych.
W przypadku osób, które kontaktują się z urzędem w sprawach innych niż złożenie pisma w sekretariacie lub uzyskanie porady, pracownik porad prawnych informuję pracownika załatwiającego sprawę tej osoby o jej przybyciu, ewentualnie służy pomocą przy poruszaniu się w ograniczonym zakresie po budynku.
Istnieje możliwość obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym po uprzednim powiadomieniu i umówieniu wizyty interesanta.
Siedziba oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Wałbrzychu przy ul. Generała Andersa 136
W OIP Oddział w Wałbrzychu pokój porad znajduje się na parterze budynku natomiast kancelaria na I piętrze.
Z tyłu budynku przed wejściem zainstalowany jest dzwonek przywoławczy informujący wyznaczonego pracownika o przybyciu osoby niepełnosprawnej. Pracownik otwiera osobie wejście i doprowadza do pomieszczenia na parterze, w którym udzielane są porady.
W przypadku złożenia pisma w kancelarii wyznaczony pracownik informuje pracownika kancelarii o tym fakcie, po czym pracownik kancelarii schodzi i odbiera pismo.
Osoba niepełnosprawna ma możliwość wejścia do siedziby z tyłu budynku. Szerokość bram, furtek i ciągów komunikacyjnych zewnętrznych jest wystarczająca do poruszania się na wózku inwalidzkim. Od głównego wjazdu na teren oddziału zamontowany jest przyścienny pochwyt dla osoby niepełnosprawnej, który prowadzi do tylnego wejścia z dzwonkiem przywoławczym.
W Oddziale w Wałbrzychu jest możliwość poruszania się osoby niepełnosprawnej tylko na parterze budynku.
Oddział Wałbrzych posiada własny parking z wydzielonym z tyłu budynku miejscem parkingowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
Istnieje możliwość obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym po uprzednim powiadomieniu i umówieniu wizyty interesanta.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy znajduje się w Zielonej Górze przy ulicy Dekoracyjnej 8, na drugim i trzecim piętrze budynku. Wejście do budynku zlokalizowane jest po przeciwległej stronie biurowca, patrząc od ulicy Dekoracyjnej - dojście drogą wewnętrzną. Na półpiętrze budynku zlokalizowane jest stanowisko pracowników ochrony. Do wejścia do budynku i nieruchomości lokalowej Okręgowego Inspektoratu Pracy prowadzą schody wyposażone w poręcze. Drzwi wejściowe do budynku oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy mają szerokość minimum 90 cm. Powierzchnia ciągów komunikacyjnych nie ma progów. Budynek nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do siedziby Okręgowego Inspektoratu Pracy i wszystkich jego pomieszczeń dostępnych dla interesantów można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W Okręgowym Inspektoracie Pracy nie ma pętli indukcyjnych, nie ma oznaczeń w alfabecie Braillea, nie ma również druku (napisów) powiększonego dla osób słabowidzących. Wewnątrz budynku brak oznaczenia kontrastowego. W siedzibie Okręgu nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Oddział Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim
Siedziba Oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim przy ulicy Mościckiego 6 na drugim piętrze - wejście z poziomu chodnika. Budynek nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Wejście do siedziby Oddziału schodami wyposażonymi w poręcze. Szerokość wszystkich drzwi w Oddziale minimum 90 cm. Powierzchnia ciągów komunikacyjnych nie ma progów. Do siedziby Oddziału i wszystkich jego pomieszczeń dostępnych dla interesantów można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W Oddziale nie ma pętli indukcyjnych, nie ma oznaczeń w alfabecie Braillea, nie ma również druku (napisów) powiększonego dla osób słabowidzących. Wewnątrz budynku brak oznaczenia kontrastowego. W Oddziale nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie
Dostępność architektoniczna
OIP w Rzeszowie ul. Gen. Maczka 4
Obsługa osób dokonywana jest na parterze budynku poprzez dostępny tam punkt informacji (recepcję).
Także na parterze znajdują się sanitariaty dla osób niepełnosprawnych.
W budynku istnieją wydzielone strefy bezpieczeństwa. Na ciągach komunikacyjnych na poszczególnych kondygnacjach budynków nie ma różnic poziomów, przed budynkiem wyznaczone są miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Obiekt umożliwiający dostęp osób niepełnosprawnych poprzez rampę podjazdową, automatyczne drzwi.
W obiekcie znajdują się tablica informacyjna, informacja udzielana jest także przez portiera.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Przyjmowanie stron odbywa się: poprzez pocztę elektroniczną pod adresem: kancelaria@rzeszow.pip.gov.pl, faxem na numer: 17 71 72 020,pisemnie na adres: Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat w Rzeszowie, ul. Gen. St. Maczka 4, 35-234 Rzeszów, za pośrednictwem osoby posiadającej umiejętności prowadzenia rozmowy za pomocą języka migowego
Oddział Terenowy OIP w Tarnobrzegu Pl. Bartosza Głowackiego 52
Obsługa osób dokonywana jest na parterze budynku poprzez dostępny tam punkt informacji (portiernia).
Również na parterze znajdują się sanitariaty dla osób niepełnosprawnych.
W budynku istnieją wydzielone strefy bezpieczeństwa. Na ciągach komunikacyjnych na poszczególnych kondygnacjach nie ma różnic poziomów, przed budynkiem wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Obiekt umożliwiający dostęp osób niepełnosprawnych poprzez rampę podjazdową.
W obiekcie znajduje się tablica informacyjna, informacja udzielana jest także przez portiera.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Przyjmowanie stron odbywa się : poprzez pocztę elektroniczną pod adresem: kancelaria@rzeszow.pip.gov.pl, faxem na numer: 17 71 72 020, pisemnie na adres: Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat w Rzeszowie, ul. Gen. St. Maczka 4, 35-234 Rzeszów, brak jest możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego oraz środków wspierających komunikowanie się wymienionych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
Oddział Terenowy OIP w Przemyślu ul. Puszkina 14
Obsługa osób dokonywana jest na parterze budynku poprzez dostępny tam punkt informacji (sekretariat).
Również na parterze znajdują się sanitariaty dla osób niepełnosprawnych. W budynku istnieją wydzielone strefy bezpieczeństwa.
Na ciągach komunikacyjnych na poszczególnych kondygnacjach nie ma różnic poziomów, przed budynkiem wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Obiekt umożliwiający dostęp osób niepełnosprawnych poprzez rampę podjazdową.
W obiekcie brak jest tablicy informacyjnej, informacja udzielana jest w sekretariacie na parterze.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Przyjmowanie stron odbywa się : poprzez pocztę elektroniczną pod adresem: kancelaria@rzeszow.pip.gov.pl, faxem na numer: 17 71 72 020, pisemnie na adres: Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat w Rzeszowie, ul. Gen. St. Maczka 4, 35-234 Rzeszów, brak jest możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego oraz środków wspierających komunikowanie się wymienionych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
Oddział Terenowy OIP w Krośnie, siedziba urzędu zlokalizowana jest w całości na III piętrze budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Bieszczadzkiej 1.
Na korytarzu stanowiącym ciąg komunikacyjny nie ma różnic poziomu.
Dostęp do urzędu zapewnia ogólnodostępna winda, na parterze natomiast dostępny jest punkt informacji i sanitariat dla osób niepełnosprawnych, na ogólnodostępnym parkingu przed budynkiem wyznaczone są miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Obiekt umożliwiający dostęp osób niepełnosprawnych poprzez rampę podjazdową, automatyczne drzwi, dźwig osobowy.
W obiekcie znajdują się tablica informacyjna, informacja udzielana jest także przez portiera.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Przyjmowanie stron odbywa się : poprzez pocztę elektroniczną pod adresem: kancelaria@rzeszow.pip.gov.pl, faxem na numer: 17 71 72 020, pisemnie na adres: Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat w Rzeszowie, ul. Gen. St. Maczka 4, 35-234 Rzeszów, brak jest możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego oraz środków wspierających komunikowanie się wymienionych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
Udogodnienia
Dźwigi osobowe znajdujące się w oddziale terenowym OIP w Krośnie posiadają głośniki, przez które przekazywana jest informacja, na jakim poziomie się zatrzymały – dogodne dla osób niedowidzących.
We wszystkich lokalizacjach toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się w korytarzach ogólnie użytkowanych, wyposażone są w dodatkowe sprzęty ułatwiające wykonanie czynności higienicznych osobom poruszającym się na wózku.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi zlokalizowana jest w Łodzi przy al. Kościuszki 123 na parterze budynku oraz pierwszym, drugim i trzecim piętrze. W celu umożliwienia osobom z niepełnosprawnością ruchową korzystania z udzielanych przez Sekcję Prawną bezpłatnych porad prawnych, pomieszczenie do tego przeznaczone zostało zlokalizowane na parterze. Na parterze zlokalizowana została również kancelaria Urzędu. Budynek posiada podjazdy dla wózków inwalidzkich na zewnątrz budynku jak i wewnątrz. Podjazdy zapewniają osobom niepełnosprawnym swobodny dostęp do pomieszczenia, w którym udzielane są porady, do kancelarii oraz do windy, którą osoba niepełnosprawna może przemieścić się w razie potrzeby do pokoi inspektorów pracy, znajdujących się na I, II i III piętrze budynku. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne zlokalizowane na parterze ww. budynku nie jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach (toaleta nie posiada pochwytów dla niepełnosprawnych). Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń, można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem, a bezpośrednio przed budynkiem jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane niebieską kopertą. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Oddział terenowy Państwowej Inspekcji Pracy w Piotrkowie Trybunalskim zlokalizowany jest w Piotrkowie Trybunalskim przy al. 3 maja 2 w pomieszczeniach na II piętrze. W budynku zainstalowana jest winda, która umożliwia osobom z niepełnosprawnością ruchową dostęp do porad prawnych i sekretariatu. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne nie jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (toaleta nie posiada pochwytów dla osób niepełnosprawnych). Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W odległości ok. 5 metrów od wejścia głównego do budynku jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznaczone niebieską kopertą. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Oddział terenowy Państwowej Inspekcji Pracy w Kutnie zlokalizowany jest w Kutnie przy ul. Grunwaldzkiej 5 na IV piętrze sześciokondygnacyjnego budynku. Budynek wyposażony jest w windę osobową obsługującą wszystkie kondygnacje. Toaleta na IV piętrze nie jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach (toaleta nie posiada pochwytów dla niepełnosprawnych). Budynek został wyposażony w podjazd dla wózków inwalidzkich, który umożliwia wjazd wózka do budynku, gdzie znajduje się winda umożliwiająca dostęp dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim do pomieszczeń biurowych wynajmowanych przez Inspekcję Pracy. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Bezpośrednio przed budynkiem nie ma miejsca parkingowego dedykowanego dla osoby niepełnosprawnej. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Oddział terenowy Państwowej Inspekcji Pracy w Skierniewicach zlokalizowany jest w Skierniewicach przy ul. Reymonta 23 na IV piętrze pięciokondygnacyjnego budynku, którego administratorem jest Urząd Gminy. Budynek nie został wyposażony w windę. Dla osób niepełnosprawnych zorganizowano punkt udzielania porad prawnych w pomieszczeniu udostępnionym przez Urząd Gminy na parterze budynku bezpośrednio przy wejściu. Wejście główne do budynku odbywa się pięciostopniowymi schodami, przy których są poręcze. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Oddział terenowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi w Sieradzu mieści się w budynku dwukondygnacyjnym zlokalizowanym przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 64 na parterze oraz I piętrze budynku. Na parterze znajduje się sekretariat Oddziału oraz pomieszczenie w którym udzielane są porady prawne. W wejściu znajduje się platforma dla osób niepełnosprawnych ułatwiająca dostęp do tych pomieszczeń. Toaleta znajdująca się na parterze nie jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach (toaleta nie posiada pochwytów dla niepełnosprawnych). Na parkingu należącym do budynku i bezpośrednio do niego przylegającym wydzielone oraz oznakowane zostały miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgu w Bydgoszczy Plac Piastowski 4a
W siedzibie Okręgu w Bydgoszczy dysponujemy pojazdem schodowym Treppenkuli. Po wezwaniu portiera przez osobę niepełnosprawną ruchowo (poprzez naciśnięcie dzwonka zamontowanego obok schodów) uruchamiany jest pojazd, którym osoba niepełnosprawna transportowana jest do dowolnego pomieszczenia w budynku.
W obiekcie zachowana jest odpowiednia szerokość drzwi i ciągów komunikacyjnych, brak jest progów i różnic w poziomie podłóg.
Siedziba Oddziału w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 30
Budynek nie posiada barier architektonicznych. Jest wyposażony w niezależne wejście - podjazd, który zdecydowanie ułatwia dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Posiada również windę „OTIS” z 2000 r., która umożliwia przedostanie się na wyższe kondygnacje. Zamontowano w niej poręcze dla osób z dysfunkcją narządów ruchu oraz oznakowanie w języku Braille’a. Na parterze znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem natomiast znajdują się wydzielone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Siedziba Oddziału we Włocławku, ul. Piekarska 16a
Siedziba Oddziału we Włocławku znajduje się w budynku, który pozostaje w trwałym zarządzie: Inspekcji Pracy oraz Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Biura Oddziału znajdują się na I piętrze budynku. Osoba niepełnosprawna ruchowo po dotarciu na parter budynku zgłasza portierowi potrzebę uzyskania porady prawnej bądź przeprowadzenia rozmowy z konkretnym pracownikiem Oddziału OIP, ten dokonuje zgłoszenia zaistnienia takiej potrzeby w sekretariacie Oddziału OIP. Załatwienie sprawy następuje w wydzielonym pokoju biurowym znajdującym się na parterze budynku.
Tak ustanowiony porządek załatwiania spraw wnoszonych przez osoby niepełnosprawne uznać należy za poprawny i jak do tej pory nie wnoszono w tym względzie uwag.
W celu ułatwienia dostępu osobom z niepełnosprawnością ruchową przez wejście główne w roku 2014 zamontowano przy schodach wejściowych dzwonek.
Siedziba Oddziału w Grudziądzu, ul. Waryńskiego 2
Pomieszczenia Oddziału w Grudziądzu mieszczą się na parterze budynku. Jest on użytkowany na podstawie umowy użyczenia zawartej z gminą – miasto Grudziądz. Nie posiada on barier architektonicznych. Jest wyposażony w niezależne wejście - podjazd, który zdecydowanie ułatwia dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Na parterze znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Udogodnienia
W 2016 roku w budynku Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy przeprowadzono na parterze budynku remont toalet z dostosowaniem jednej z nich na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Odział w Toruniu posiada windę „OTIS” z 2000 r., która umożliwia przedostanie się na wyższe kondygnacje. Zamontowano w niej poręcze dla osób z dysfunkcją narządów ruchu oraz oznakowanie w języku Braille’a.
Odział w Grudziądzu jest wyposażony w niezależne wejście - podjazd, który zdecydowanie ułatwia dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Na parterze znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu
Dostępność architektoniczna
Siedziba Okręgu w Poznaniu, ul. Marcelińska 90
Siedziba Okręgu w Poznaniu znajduje się w budynku, który jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych i zlokalizowana jest na parterze, X, XI i XII piętrze. Do wejścia do budynku prowadzą schody wyposażone w poręcze. Bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi znajduje się utwardzone dojście (podest). Po prawej stronie od wejścia znajduje się podjazd do budynku, który umożliwia dostanie się do siedziby PIP OIP osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają 90 cm. Dźwigi osobowe, znajdujące się w budynku, mają szerokość 90 cm i są wyposażone w przyciski z alfabetem Braille’a. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń ogólnodostępnych można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznakowane kopertą oraz symbolem.
Siedziba Oddziału w Lesznie, ul. Magazynowa 4
Siedziba Oddziału w Lesznie mieści się na II piętrze w budynku częściowo przystosowanym do obsługi osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, po prawej stronie wejścia znajduje się pochylnia dla wózków. Wewnątrz budynku szerokość ciągów komunikacyjnych i drzwi (90 cm) zapewnia swobodną komunikację. W budynku brak dźwigu osobowego i pochylni na schodach umożliwiających dostęp osobom z dysfunkcją narządu ruchu do Oddziału OIP. Obsługa niepełnosprawnych interesantów zorganizowana jest w ten sposób, że na parterze budynku znajduje się oznakowany domofon PIP, przy pomocy którego osoba niepełnosprawna może porozumieć się z sekretariatem Oddziału. W takim przypadku pracownik PIP schodzi na parter i udziela stosownej porady. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń ogólnodostępnych można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma toalety dla niepełnosprawnych oraz pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Siedziba Oddziału w Pile, ul. Dzieci Polskich 26
Siedziba Oddziału w Pile znajduje się na parterze i I piętrze budynku, który jest częściowo przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku prowadzą schody wyposażone w poręcze. Przy schodach zapewniony jest elektryczny przyścienny podest ruchomy dla osób niepełnosprawnych, który umożliwia dostanie się do budynku osobom na wózkach inwalidzkich. Korzystanie z podestu odbywa się przy pomocy wezwanego pracownika portierni. W budynku są progi i różnice w poziomach. W budynku brak jest dźwigu osobowego i pochylni na schodach umożliwiających dostęp do budynku oraz wyższych kondygnacji, w związku z czym wejście na I piętro (do Oddziału OIP) dla osób ze schorzeniami ruchu jest utrudnione i możliwe jedynie przy pomocy osób trzecich. Jednakże zapewniony jest dostęp dla osób ze schorzeniami ruchu do pomieszczenia siedziby Oddziału OIP znajdującego się na parterze budynku. W pomieszczeniu na parterze załatwiane są spraw urzędowe przez osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść na I piętro oraz udzielane są porady prawne dla petentów. Po wejściu do budynku dotarcie do siedziby PIP zlokalizowanej na I piętrze wymaga pokonania schodów (dwa biegi po 10 stopni). Po pokonaniu tych barier dostępny jest swobodny, wolny od barier wstęp do kancelarii oraz do biur kierownika oddziału. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń ogólnodostępnych można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Siedziba Oddziału w Koninie, ul. Bankowa 14
Siedziba Oddziału w Koninie mieści się na parterze i I piętrze w budynku, który przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku odbywa się z poziomu chodnika. Wewnątrz budynku są schody wyposażone w poręcze. W budynku nie ma progów. Drzwi do wszystkich pomieszczeń mają szerokość 90 cm. Dźwig osobowy znajdujący się w budynku wyposażony jest w przyciski z alfabetem Braille’a. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń ogólnodostępnych można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Siedziba Oddziału w Ostrowie Wlkp., ul. Grabowska 29
Siedziba Oddział w Ostrowie Wlkp. znajduje się w piętrowym będącym w wieczystym użytkowaniu PIP. Budynek, w którym mieści się siedziba jest częściowo przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Do wejścia do budynku prowadzi podjazd o niskim profilu nachylenia. Wewnątrz budynku są schody wyposażone w poręcze. W budynku brak jest dźwigu osobowego i pochylni na schodach, w związku z czym wejście na I piętro dla osób ze schorzeniami ruchu jest utrudnione i możliwe jedynie przy pomocy osób trzecich. Natomiast parter budynku jest całkowicie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe do biur oraz przestronny hall umożliwiają swobodną komunikację osobom niepełnosprawnym. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń ogólnodostępnych można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Bezpośrednio przed budynkiem jest jedno wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Udogodnienia
Budynek, w którym mieści się siedziba Okręgowego Inspektoratu w Poznaniu posiada dźwigi osobowe wyposażone w poręcze oraz przyciski z alfabetem Braille’a.
Budynek, w którym mieści się siedziba Oddziału w Pile wyposażony jest w elektryczny przyścienny podest ruchomy dla osób niepełnosprawnych, który umożliwia dostanie się do budynku osobom na wózkach inwalidzkich.
W budynku, w którym mieści się siedziba Oddziału w Koninie znajdujące się dźwig osobowy wyposażony w przyciski z alfabetem Braille’a i głośniki, przez które przekazywana jest informacja, na jakim poziomie się zatrzymał – dogodne dla osób niedowidzących. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. Profesora Jana Rosnera we Wrocławiu
Dostępność architektoniczna
Budynek Biurowo Szkoleniowy
Budynek biurowo-szkoleniowy Ośrodka Szkolenia PIP jest przystosowany do obsługi osób, które mają trudności w poruszaniu się.
Do Ośrodka Szkolenia PIP można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej.
W budynku biurowo-szkoleniowym Ośrodka Szkolenia PIP nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a i oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Budynek Hotelowy
Budynek hotelowy Ośrodka Szkolenia PIP nie jest przystosowany do obsługi osób, które mają trudności w poruszaniu się. Do budynku hotelowego Ośrodka Szkolenia PIP można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej. W budynku hotelowym Ośrodka Szkolenia PIP nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a i oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.Budynek hotelowy Ośrodka Szkolenia PIP nie jest przystosowany do obsługi osób, które mają trudności w poruszaniu się. Do budynku hotelowego Ośrodka Szkolenia PIP można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej. W budynku hotelowym Ośrodka Szkolenia PIP nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a i oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Udogodnienia
Budynek Biurowo Szkoleniowy
Do siedziby Ośrodka Szkolenia PIP można wejść głównym wejściem od ul. M. Kopernika 5. Wejście znajduje się na poziomie 0. Wewnątrz budynku, blisko wejścia głównego znajduje się winda, którą można dostać się na każde piętro Ośrodka Szkolenia PIP.
Do siedziby można wejść także wejściem bocznym od strony parkingu wewnętrznego Ośrodka Szkolenia PIP. Na parkingu wyznaczone jest miejsce dla niepełnosprawnych. Do wejścia bocznego prowadzą schody i podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Ogólnodostępne korytarze, które znajdują się w Ośrodku Szkolenia PIP, posiadają odpowiednią szerokość ciągów komunikacyjnych. Dostosowane wymiary gwarantują komfortową przestrzeń manewrową osobom poruszającym się na wózkach. Korytarze nie posiadają progów, a wejścia do nich posiadają minimalną szerokość 90 cm. W części korytarzy znajdują się miejsca odpoczynku z krzesłami.
Schody zewnętrzne przy wejściu bocznym nie posiadają wysuniętych nosków stopni, posiadają poręcze. Poręcz znajduje się także przy podjeździe dla osób poruszających się na wózkach.
Schody wewnątrz budynku są wyposażone w balustrady oraz poręcze przynajmniej z 1 strony. W wielu przypadkach zawierają także spoczniki, gdzie następuje zmiana kierunku biegu schodów. W budynku znajdują się poręcze okrągłe.
Wewnątrz Ośrodka Szkolenia PIP znajdują się windy, z których można swobodnie korzystać. Elementy sterowne windy są umieszczone na takiej wysokości, by umożliwić ich obsługę osobom poruszającym się na wózkach.
W budynku nie ma pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnyc przewidzianych dla osób niepełnosprawnych.
Przy Ośrodku Szkolenia PIP znajduje się parking wewnętrzny z wyznaczonym miejscem postojowym dla osób niepełnosprawnych. Wjazd na parking jest możliwy po użyciu domofonu przy szlabanie wjazdowym.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą uczestniczyć w wydarzeniach wraz z przeszkolonym psem przewodnikiem lub psem asystującym.
Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego na miejscu lub online.
Budynek Hotelowy
Do budynku hotelowego Ośrodka Szkolenia PIP można wejść głównym wejściem od ul. M. Kopernika 9. Wejście znajduje się na poziomie 0, jednak prowadzą do niego betonowe stopnie.
Do budynku hotelowego Ośrodka Szkolenia PIP można wejść także wejściem bocznym od strony parkingu wewnętrznego Ośrodka Szkolenia PIP. Na parkingu wyznaczone jest miejsce dla niepełnosprawnych. Do wejścia bocznego prowadzą schody i podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Ogólnodostępne korytarze, które znajdują się w budynku hotelowym Ośrodka Szkolenia PIP, posiadają odpowiednią szerokość ciągów komunikacyjnych. Dostosowane wymiary gwarantują komfortową przestrzeń manewrową osobom poruszającym się na wózkach. Korytarze nie posiadają progów, a wejścia do nich posiadają minimalną szerokość 90 cm. W części korytarzy znajdują się miejsca odpoczynku z fotelami.
Schody zewnętrzne przy wejściu głównym i bocznym nie posiadają wysuniętych nosków stopni. Schody zewnętrzne przy wejściu głównym posiadają poręcze.
Schody wewnątrz budynku są wyposażone w balustrady oraz poręcze przynajmniej z 1 strony. W jednym z ciągów zawierają także spocznik, gdzie następuje zmiana kierunku biegu schodów. W budynku znajdują się poręcze okrągłe.
Wewnątrz budynku hotelowego Ośrodka Szkolenia PIP nie ma windy. Brak także windy przy schodach wejściowych przy wejściu głównym i bocznym.
W budynku nie ma pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych przewidzianych dla osób niepełnosprawnych.
Przy Ośrodku Szkolenia PIP znajduje się parking wewnętrzny z wyznaczonym miejscem postojowym dla niepełnosprawnych. Wjazd na parking jest możliwy po użyciu domofonu przy szlabanie wjazdowym.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą uczestniczyć w wydarzeniach wraz z przeszkolonym psem przewodnikiem lub psem asystującym.
Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego na miejscu lub online.