„Na Gandhiego”
W roku szkolnym 2003/04 budynek przy Lipowej został przekazany jego właścicielowi. Szkoła ponownie musiała zmienić siedzibę – przeniosła się na Bałuty do gmachu po Zespole Szkół Handlowych im. Oskara Langego (ul. Gandhiego 14) i znajduje się w nim do dziś. Najbliższe otoczenie szkoły przypomina o koncepcjach architektury modernistycznej (bloki z lat 50-tych i 60-tych). Atutem nowej lokalizacji jest duża ilość terenów zielonych i bliskie położenie nowego oddziału Muzeum Sztuki.
W roku 2005 mury szkoły opuścili ostatni absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Odtąd działały 2 szkoły: 4-letnie Liceum Plastyczne dla absolwentów gimnazjów oraz 6-letnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych dla absolwentów szkół podstawowych. Dalej funkcjonowało Policealne Studium Plastyczne. W 2006 roku kadencję rozpoczęła dyrektor Elżbieta Ździebło, która zainicjowała konkurs dla dzieci i młodzieży inspirowany twórczością T. Makowskiego.
W 2006 roku szkoła obchodziła 60. rocznicę istnienia. Wydana została pamiątkowa broszura prezentująca jej historię, listę pracowników i absolwentów. Wystawa absolwentów odbyła się w łódzkiej galerii „Willa”.
W połowie 2008 roku zaczęło swoją działalność Stowarzyszenie Ab Art mające na celu opiekę nad twórczością uczniów i ich promocję, a 1 września dyrekcję szkoły objął Marcin Walicki.
We wrześniu 2009 wprowadzono kolejną nazwę naszej placówki: Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. W roku szkolnym 2009/10 po kilku latach przerwy szkoła ponownie otworzyła pierwszą klasę Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych.
W październiku 2010 w Łódzkim Domu Kultury uroczyście obchodzono 65-lecie powstania szkoły. Na obchody zjechali absolwenci z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Ważnym elementem uroczystości była wystawa absolwentów w galerii ŁDK.
W roku szkolnym 2010/11 zainicjowano dwa nowe konkursy: Międzynarodowe Poszukiwania w Sztuce - pionierski projekt mający na celu na zintegrowanie środowisk szkół artystycznych w Europie oraz konkurs fotograficzny: Co Mnie Inspiruje w XXI w. Kadencja dyrektora Walickiego była także czasem obfitującym w liczne sukcesy uczniów. Szkoła nawiązała wówczas kontakty z licznymi instytucjami, co zaowocowało wystawami zewnętrznymi – na przykład w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Starego Miasta, w Aliance Francaise, Galerii przy Starym Rynku w Łodzi, Łódzkiej Filharmonii, Pałacu Poznańskiego, galerii „Piotrkowska 87”, W okresie tym uczniowie zdobyli liczne stypendia – np. Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Centrum Edukacji Artystycznej, stypendia Marszałka Województwa za osiągnięcia artystyczne. W tych latach również nauczyciele zostali odznaczeni licznymi nagrodami.
W latach 2016-2017 obowiązki dyrektora sprawowała Anna Perlińska. Szkoła dalej aktywnie funkcjonowała, złożono wtedy projekt do MKiDN dotyczący infrastruktury i rozpoczęto modernizację wnętrz szkolnych.
W latach 2017-22 funkcję dyrektora pełniła Katarzyna Paliwoda. Za jej kadencji szkoła ze względu na wyniki egzaminów maturalnych zdobyła trzykrotnie Brązową Tarczę (2018, 2020, 2022) – nagrodę w rankingu najlepszych szkół województwa łódzkiego. W tym okresie wielu uczniów uzyskało stypendia MKiDN, Prezesa Rady Ministrów oraz stypendia Marszałka Województwa Łódzkiego. W latach 2017-2019 w Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym w Katowicach, a następnie Warszawie dwie uczennice uzyskały indeksy na wyższą uczelnię artystyczną w Polsce.
W tym czasie zaczęła wzrastać liczba uczniów aplikujących z sukcesem na studia artystyczne na zagranicznych uczelniach. Dyrektor Katarzyna Paliwoda zacieśniła także relacje szkoły z absolwentami, znanymi artystami i wykładowcami łódzkiej ASP poprzez realizację serii spotkań i wykładów, a także ustanowienie honorowej nagrody-statuetki: Ambasador Łódzkiego Plastyka wręczanej od 2018 roku wybitnym absolwentom i mentorom szkoły.
Kolejną nową tradycją od 2019 roku, stało się nagradzanie honorowym tytułem Mecenas Łódzkiego Plastyka osób, które nie są absolwentami szkoły, ale aktywnie ją wspierają.
W roku 2019 tytułem Mecenasa Łódzkiego Plastyka został uhonorowany sam Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, który osobiście odbierał statuetkę w naszej szkole.
Kolejny raz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził szkołę tuż po pierwszej fali pandemii, a w swoim wystąpieniu podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2021/2022 podkreślał jej zauważalny rozwój i znaczenie dla regionu łódzkiego oraz gratulował dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom sukcesów dydaktycznych i artystycznych.
Szkoła w tych latach realizowała trzy duże projekty, w ramach których dokonano modernizacji całego wnętrza i pracowni, stworzono na wszystkich piętrach szkolne galerie artystyczne, doposażono placówkę w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, narzędzia komputerowe, medialne oraz pozyskano środki na dwa projekty edukacyjno-artystyczne: „Ballady i romanse” i „Warsztaty z Ambasadorami Łódzkiego Plastyka” (2022).
Lata 2017-22 to również liczne sukcesy uczniów w konkursach artystycznych krajowych i międzynarodowych. Nasza szkoła organizowała także swoje konkursy – Mały Makuś dla szkół podstawowych, Praca Miesiąca – wewnątrzszkolny, mający rozbudzić w uczniach chęć tworzenia i zwalczyć efekty izolacji powstałej w czasie nauczania zdalnego, Konkurs Makowskiego oraz Międzynarodowe Poszukiwania w Sztuce.
W 2019 roku Szkoła we współpracy z CEA zorganizowała Regionalną Konferencję dla Nauczycieli szkół artystycznych pod hasłem: „Innowacje w nauczaniu”, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i wytyczyła nowe koncepcje nauczania przedmiotów artystycznych.
W tym samym roku roku z inicjatywy dyrektor Katarzyny Paliwody w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbyła się wystawa prac pedagogów i absolwentów naszej szkoły przyjęta bardzo przychylnymi recenzjami. Dyrektor Paliwoda też była autorką zgłoszonego w 2019 roku projektu „Janko Plastykant”, który promował szkołę w każdym powiecie naszego województwa, docierając do uczniów szkół podstawo wych uzdolnionych plastycznie.
Szkoła zrealizowała również w tym okresie liczne projekty w we współpracy z innymi instytucjami kultury i szkołami artystycznymi Łodzi (z Teatrem Wielkim w Łodzi, łódzką ASP, z Katedrą Łódzką, Alliance Française, Klubem Rotary, ZASP, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizją Łódzką, Telewizją Toya, Hotelem Hilton, Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi)
W 2020 trudnym roku pandemii obchodzono 75-lecie szkoły. W szkolnej galerii otworzono wystawę fotografii historycznej ukazującą życie szkoły na przestrzeni lat.
Dyrektor Paliwoda zainicjowała tradycję malarskich plenerów nagrodowych dla najlepszych uczniów oraz tradycję wycieczek zabytkoznawczych w Polsce i zagranicą (wycieczki do Włoch). W obliczu ataku Rosji na Ukrainę Szkoła aktywnie włączyła się w pomoc dla potrzebujących poprzez zbiórkę paczek oraz tkanie siatek maskujących pod opieką nauczyciela projektowania ubioru, Aleksandry Hetich. Wydarzenie to zostało opisane w międzynarodowym reportażu przygotowanym i publikowanym przez Discovery.
W czasie kadencji dyrektor Katarzyny Paliwody wprowadzono też nową specjalność – fotografia artystyczna oraz zwiększono liczbę grup uczących się języka francuskiego, które swoim patronatem objęła konsul Francji Alicja Bień.
Kończąc swoją kadencję, dyrektor Paliwoda wraz z kierownikiem sekcji przedmiotów artystycznych Agnieszką Sowińską zorganizowała zewnętrzną wystawę najlepszych dyplomów 2022 w Akademickim Centrum Designu w Łodzi, nawiązując współpracę artystycznym środowiskiem akademickim.
Na zakończenie kadencji nadano dyrektor Katarzynie Paliwodzie zaszczytny tytuł honorowy Mecenasa Łódzkiego Plastyka w uznaniu zasług na rzecz rozwoju szkoły i w podziękowaniu za stworzenie twórczego klimatu.
31 sierpnia 2022 roku wygasła Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a od 1 września 2022 nasza placówka funkcjonuje jako Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Od września 2022 stanowisko dyrektora szkoły objęła Dorota Kłodzińska. Po okresie pandemii kadencja nowego dyrektora zaczęła się od wzmożonej integracji społeczności szkoły poprzez cykl jesiennych plenerów artystyczno-zabytkoznawczych (wyjazd do Malborka, Gdańska, Torunia, Jastrzębiej Góry) oraz pleneru w zabytkowych łódzkich wnętrzach Narodowego Banku Polskiego i Pałacu Kindermanna. Efektem plenerów był cykl wystaw pejzaży morskich i architektonicznych.
Kolejnym ważnym wydarzeniem artystycznym był finał projektu „Ballady i romanse” w formie cyklu spektakli w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz warsztaty prowadzone przez ambasadorów naszej Szkoły. W grudniu 2022 kolejny tytuł Ambasadora Łódzkiego Plastyka został przyznany wieloletniemu wykładowcy łódzkiej ASP, wybitnemu artyście wspierającemu od lat naszą instytucję – p dr. hab. Grzegorzowi Kalinowskiemu, który odwiedził naszą szkołę i wygłosił dla uczniów wykład. Szkoła we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przeprowadziła także wewnętrzny konkurs na najciekawszą ilustrację dowolnego utworu Adama Mickiewicza, którego finał odbył się w Bibliotece, najlepsze prace zostały zaprezentowane tam w formie wystawy promującej naszą placówkę. W drodze konkursu dla uczniów wybrano także nowe logo dla naszej szkoły.
Pod kierownictwem dyrektor Doroty Kłodzińskiej nasza instytucja dalej angażuje się w pomoc dla Ukrainy, tym razem poprzez przekazanie prac uczniów na aukcję prowadzoną przez Dom Aukcyjny Desa Unicum. W roku szkolnym 2022/23 sfinalizowano kompleksowy remont biblioteki dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie posiadamy klasy o specjalnościach: projektowanie graficzne, projektowanie wyrobów artystycznych, projektowanie ubioru, fotografia artystyczna. Uczniowie pod kierunkiem zaangażowanych nauczycieli rozwijają różnorodne zainteresowania podczas zajęć dodatkowych.
Od wielu lat działa na przykład Studio Teatralne prowadzone przez nauczyciela malarstwa pana mgr Pawła Nowakowskiego, 2 koła naukowe kierowane przez nauczyciela historii sztuki Agnieszkę Sowińską (która może poszczycić się już kilkunastoma finalistami Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki).