Działania 2019
Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM) prowadzi działania w zakresie współpracy rozwojowej na rzecz państw partnerskich Polskiej pomocy. Kładzie nacisk na wspieranie przemian demokratycznych, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, zasady dobrego rządzenia, rozwój lokalnej demokracji, przekazywanie doświadczeń transformacji gospodarczej i ustrojowej, wolne media, organizacje broniące praw człowieka. MSZ na podstawie Ustawy o współpracy rozwojowej (art. 10 ust.3) oraz Planu Współpracy Rozwojowej na rok 2019 przekazało na rzecz FSM dofinansowanie w wysokości 15,23 mln PLN.
Zgodnie z Planem Współpracy Rozwojowej w 2019 roku oraz umową dotacyjną z Ministerstwem Spraw Zagranicznych FSM realizowała zadania z zakresu współpracy rozwojowej na rzecz wybranych państw Partnerstwa Wschodniego. Oddzielnymi działaniami Fundacji była organizacja misji wyborczych w ramach misji OBWE/ODIHR podczas wyborów prezydenckich w Kazachstanie i na Ukrainie, wyborów parlamentarnych w Mołdawii, Uzbekistanie, na Białorusi i Ukrainie oraz organizacja szkoleń dla obserwatorów, w których wzięło udział łącznie 153 obserwatorów krótkoterminowych i 10 obserwatorów długoterminowych.
Mołdawia
W 2019 roku przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej w Mołdawii realizowało działania w zakresie wsparcia rozwoju lokalnego oraz demokracji lokalnej. Jednym z prowadzonych działań od 2017 roku jest systemowe wdrażanie podejścia LEADER. LEADER jest narzędziem europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich i polega na tworzeniu zinstytucjonalizowanych, międzysektorowych partnerstw terytorialnych tzw. Lokalnych Grup Działania (LGD), które inicjują i zarządzają procesami rozwojowymi na poziomie lokalnym. Przedstawicielstwo FSM jest liderem tego procesu. Obecnie w całej Mołdawii istnieją 32 LGD-y, które swoim zasięgiem obejmują 30 procent mieszkańców obszarów wiejskich i około tysiąca instytucji i organizacji, małych przedsiębiorców oraz liderów lokalnych. W 2019 roku we współpracy z polskim Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju kontynuowano realizację pilotażowego programu na rzecz rozwoju miast. W ramach programu wdrażane jest podejście rewitalizacji miast, dzięki któremu wprowadzane są systemowe rozwiązania zarządzania rozwojem miasta z pełnym zaangażowaniem mieszkańców. W 2019 roku przedstawicielstwo FSM w Mołdawii kontynuowało także działania na rzecz wzmacniania zaufania pomiędzy społecznościami lokalnymi z obu brzegów Dniestru.
Gruzja
Na przełomie kwietnia i maja 2019 roku Fundacja Solidarności Międzynarodowej zarejestrowała swoje przedstawicielstwo i rozpoczęła proces jego instytucjonalizacji w Gruzji. Zrealizowano dwa projekty. Najważniejszym działaniem była kontynuacja rozpoczętego w 2018 roku projektu polegającego na wspieraniu gruzińskich samorządów we wprowadzaniu budżetu partycypacyjnego. Wsparto proces profesjonalizacji kadr zajmujących się partycypacją w czterech municypalitetach: Zugdidi, Mestii, Signagi i częściowo Ckaltubo. W ramach drugiego projektu „Ochotnicze Straże Pożarne jako doraźna forma reagowania kryzysowego”, podjęto działania mające na celu przeszkolenie grupy 22 wolontariuszy z Bordżomi w zakresie doraźnych form udzielania szybkiej i adekwatnej pomocy w sytuacjach pożarowych.
Ukraina
We wrześniu 2019 roku zakończyła się rejestracja przedstawicielstwa FSM na Ukrainie. W 2019 roku Fundacja zrealizowała projekty w zakresie: polityki społecznej, zarządzania oświatą oraz zakończyła realizację projektu „Obiektywny obraz procesów związanych z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską w ukraińskich mediach”. Rozpoczęto realizację projektu „Media regionalne jako aktywizator procesów integracji europejskiej na Ukrainie”. Przedstawicielstwo FSM wsparło także koncepcyjnie proces reformowania usług społecznych na poziomie administracji centralnej, a także na poziomie samorządów lokalnych, połączonych terytorialnych hromad (OTH) w obwodzie czernihowskim. Projekt był konsultowany z ekspertami z Polski na płaszczyznach szkoleniowej i praktycznej. W 2019 roku Fundacja kontynuowała również działania projektowe w zakresie wsparcia procesu decentralizacji oświaty na Ukrainie na poziomie zmian legislacyjnych oraz przygotowania kadr zarządzających oświatą w OTH. W 2019 roku do 14 obwodów biorących udział w projekcie dołączyły kolejne: chersoński i winnicki. Zorganizowano dwie wizyty studyjne do Polski oraz wsparto organizację czterech międzynarodowych konferencji oświatowych na Ukrainie. Dodatkowo polski zespół projektowy przy wsparciu kierownictwa FSM opracował szczegółowy projekt realizacji polskiego pakietu działań w ramach programu „EU4Skills: Better Skills for Modern Ukraine”. Program ten ma na celu reformę systemu szkolnictwa zawodowego na Ukrainie i realizowany jest głównie ze środków Unii Europejskiej, przy planowanym wsparciu finansowym ze strony Polski i Finlandii. Zarządzany jest przez niemiecką agencję rozwojową GIZ w partnerstwie z FSM oraz agencjami rozwojowymi Finlandii i Estonii.