Fundacja Solidarności Międzynarodowej
Fundacja Solidarności Międzynarodowej jest fundacją Skarbu Państwa pod patronatem Prezydenta RP, nadzorowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Fundacja wspiera demokrację, w tym demokrację lokalną, w krajach przechodzących transformację systemową okazując pomoc w prodemokratycznych przemianach społeczeństwom, a także wspierając przestrzeganie praw człowieka na świecie.
Głównym obszarem działalności Fundacji są kraje Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza Ukraina, Białoruś, Gruzja i Mołdawia. W przeszłości FSM również finansowała projekty polskich organizacji pozarządowych realizowane w Tadżykistanie, Kirgistanie, Tunezji i Mjanmie. Fundacja pełni również rolę polskiego punktu kontaktowego dla międzynarodowych misji obserwacji wyborów w ramach OBWE.
Działania Fundacji finansowane są głównie ze środków polskiej współpracy rozwojowej, będących w dyspozycji MSZ. Fundacja uzyskuje także wsparcie od innych donorów na wdrażanie projektów własnych, a także organizację konkursów dla polskich podmiotów w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Fundacja została powołana w 1997 roku z inicjatywy prezydenta RP, jako Polska Fundacja Transformacji Rynkowej „Wiedzieć Jak” – koncentrowała się na udzielaniu pomocy krajom przechodzącym transformację rynkową, między innymi realizując projekty na rzecz Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji. W 2002 roku zmieniła nazwę na Polska Fundacja Współpracy Międzynarodowej „Wiedzieć Jak”. W 2005 roku jej działalność została zawieszona. W związku z rosnącym zaangażowaniem Polski we współpracę rozwojową oraz potrzebą wsparcia przemian demokratycznych w innych krajach minister spraw zagranicznych podjął decyzję o reaktywacji Fundacji w 2011 roku.
16 września 2011 roku została przyjęta ustawa o współpracy rozwojowej, na mocy której minister spraw zagranicznych może zlecać Fundacji realizację zadań w zakresie pomocy rozwojowej w krajach, w których panują szczególne warunki polityczne. W 2013 roku Fundacja przyjęła nazwę Fundacja Solidarności Międzynarodowej.
Kierunki działania Fundacji wyznacza Rada, w której skład wchodzi od siedmiu do dziewięciu osób. W radzie zasiadają posłowie i senatorowie oraz inne osoby posiadające doświadczenie w zakresie współpracy rozwojowej. Przewodniczącym jest podsekretarz stanu w MSZ odpowiedzialny za współpracę rozwojową. Przewodniczącego oraz członków rady powołuje minister spraw zagranicznych. Bieżącą działalnością Fundacji kieruje prezes Zarządu powoływany na trzyletnią kadencję przez ministra spraw zagranicznych po zasięgnięciu opinii rady. Fundacja zobowiązana jest do przedkładania sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych (SZA) corocznych sprawozdań z realizacji zadań z zakresu współpracy rozwojowej.