Globalna szkoła. Razem o migracjach (moduł 1)
Celem projektu było upowszechnienie wśród nauczycieli klas VI–VIII szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych, dyrektorów i doradców metodycznych oraz młodzieży tematyki migracyjnej na wybranych zajęciach przedmiotowych i wychowawczych. 18 doświadczonych w edukacji globalnej nauczycieli wzięło udział w zaawansowanych szkoleniach przygotowujących ich do pracy nad opracowaniem materiałów edukacyjnych, wypracowania koncepcji kursu blended-learningowego i projektów młodzieżowych. Opracowano i upowszechniono materiały na godziny wychowawcze tj. 2 krótkometrażowe filmy o uczeniu o migracjach i doświadczeniu migracyjnym (“Globalna szkoła. Razem o migracjach”, “Z walizką klocków przez świat”), zestaw 5 kart rozmów facylitujących zajęcia z uczniami z wykorzystaniem filmów CEO z serii “Opowieści o migracjach” oraz komplet 3 ćwiczeń badających postawy uczniów wobec zjawiska migracji i migrantów oraz 3 ćwiczenia badające postawy młodzieży wobec migracji.
W ramach projektu przygotowano także 3 artykuły opisujące metody pracy z migracjami w ujęciu globalnych współzależności. W webinarium zorganizowanym z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej wzięło udział 62 nauczycieli. Na webinarium otrzymali wsparcie i szereg inspiracji do poprowadzenia zajęć szkolnych o migracjach, a 54 uczniów biorących udział w warsztatach online miało okazję do refleksji nad wyzwaniami i korzyściami w integracji migrantów ze społecznościami przyjmującymi. W celu zwiększania kompetencji nauczycieli, oraz wzmacniania rozumienia globalnych współzależności i wyzwań związanych z migracjami wśród młodzieży działania będą kontynuowane w 2022 r..
Projekt stanowi część międzynarodowego Przedsięwzięcia “I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” realizowanego przez konsorcjum 8 organizacji z państw UE. Przedsięwzięcie jest współfinasowane ze środków UE.
Realizator: Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"