Globalna szkoła. Razem o migracjach (moduł 2)
Celem projektu było upowszechnienie i wzmocnienie tematyki migracyjnej w ramach edukacji globalnej do nauczania przedmiotowego i wychowania na II etapie edukacyjnym (klasy IV–VIII szkoły podstawowej) i III etapie edukacyjnym (szkoła ponadpodstawowa) poprzez podniesienie kompetencji nauczycieli i zwiększenie wiedzy dyrektorów i doradców metodycznych oraz wzmocnienie rozumienia globalnych współzależności i wyzwań związanych z migracjami przez młodzież (klasy IV–VIII sp. i szkoła ponadpodstawowa).
W 2022 r. w dwóch edycjach kursu blended-learningowego nt. uczenia o migracjach przy wykorzystaniu metody projektu uczniowskiego przeszkolono 60 nauczycieli. Następnie wraz z grupami uczniowskimi w swoich szkołach przygotowali oni projekty na rzecz budowania kultury włączającej w swoim sąsiedztwie poświęcone tematyce integracji migrantów ze społecznością lokalną. Młodzież wzięła również udział w spotkaniach z osobą z doświadczeniem migracyjnym. Łącznie wzięło w nich udział 128 uczniów.
Dodatkowo 14 nauczycieli zaawansowanych w edukacji globalnej przeszkolono do pracy w szkołach z zakresu edukacji globalnej i włączania tematyki migracyjnej i uchodźczej do nauczania i wychowania. Stanowią oni ekspercko-doradczą grupę z dużym potencjałem rozszerzania efektów projektu, z którą Fundacja CEO planuje dalszą współpracę.
W ramach projektu opracowano również 7 scenariuszy lekcji przedmiotowych, zaadaptowano do polskiego kontekstu 13 artykułów opracowanych przez Mari-Liis Jakobson, estońską socjolożkę zajmującą się tematyką migracji oraz 6 infografik dla młodzieży. Opracowano i wydano publikację “Rozmawiajmy o migracjach w XXI wieku. Zestaw narzędzi dla nauczycieli i nauczycielek”. Publikacja zawiera artykuły eksperckie, wskazówki metodyczne oraz przykładowe scenariusze zajęć dotyczące migracji.
Realizator: Fundacja "Centrum Edukacji Obywatelskiej"
Kwota dofinansowania: 85 440,00 zł