Polskie innowacje trafią do krajów rozwijających się dzięki pomocy Polish Challenge Fund
W styczniu 2020 roku uruchomiono projekt Polish Challenge Fund, którego celem jest rozwój polskich innowacji i wzmacnianie pozytywnych efektów działań rozwojowych.
Przedsięwzięcie korzysta z finansowego wsparcia w ramach programu Polska pomoc, koordynowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Realizuje je natomiast UNDP Regional Hub w Stambule. W ramach projektu pięć wybranych polskich innowacji stanie się motorem zmian na Ukrainie i Białorusi.
– Obecnie współpraca rozwojowa na świecie skupia się na angażowaniu nowych podmiotów i uruchamianiu funduszy spoza sektora publicznego. Jest to podejście nowoczesne i bardzo mnie cieszy, że Polska je przyjęła – stwierdziła Karolina Zelent-Śmigrodzka, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ.
Celem Polish Challenge Fund jest włączenie polskiego sektora prywatnego w długofalowy proces zrównoważonego rozwoju w wybranych krajach partnerskich (Ukrainie i Białorusi) polegający na wdrażaniu polskich innowacyjnych rozwiązań wykazujących potencjał wzrostowy i możliwych do powielania w tamtejszych branżach i regionach. W ten sposób Polish Challenge Fund wpisuje się w ogólnoświatowy trend, który podkreśla potrzebę angażowania wszelkich możliwych źródeł finansowania i dostępnych narzędzi w celu zwiększenia skuteczności działań rozwojowych.
Unikalna platforma transferu polskiej wiedzy
Polish Challenge Fund jest unikalną platformą transferu polskiej wiedzy. Polega on na skupianiu innowacyjnych rozwiązań z sektora prywatnego, instytucji naukowych i szkół wyższych i przekazywaniu niektórych z nich do krajów partnerskich. Sukces programu opiera się na bliskiej współpracy między podmiotami polskimi a partnerami lokalnymi. – Współpraca rozwojowa przebiega zazwyczaj tak, że cele, wyniki i działania są określane w porozumieniu ze społecznością lokalną, a następnie poszukuje się odpowiedniego podmiotu. Najpierw lokalni partnerzy identyfikują problemy na poziomie lokalnym, a następnie wyłania się dla nich odpowiednie rozwiązanie – powiedział Ivan Zverzhanovski, doradca ds. partnerstw regionalnych w UNDP Istanbul Regional Hub Partnership Team.
Polskie innowacje
Pierwszy konkurs Polish Challenge Fund został ogłoszony w marcu 2020 r. „Otrzymaliśmy 17 wniosków od firm, instytutów badawczych i uczelni. Jedenaście z nich deklarowało współpracę z lokalnymi partnerami na Ukrainie, a sześć na Białorusi – powiedziała Katarzyna Rozesłaniec, manager projektu Polish Challenge Fund w UNDP IRH. – Cieszymy się, że otrzymaliśmy pokaźną ilość wniosków, a większość z nich została dobrze przygotowana – mogą przynieść wiele zmian u lokalnych beneficjentów. Wybraliśmy pięć wniosków, które wygrały jako najodpowiedniejsze pod względem jakości, stopnia innowacyjności, realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i potencjału rozwojowego – dodała Rozesłaniec.
Pięć wybranych inicjatyw
Spośród pięciu wybranych inicjatyw jedno z rozwiązań będzie dotyczyć monitorowania zanieczyszczenia powietrza na Białorusi w oparciu o wizualizację danych w czasie rzeczywistym. Projekt będzie realizować czołowa polska firma Airly Sp. z o.o. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Spółka Celowa UEP nawiążą współpracę z High Tech Office Ukraine, aby zaadoptować do ukraińskich realiów narzędzie informatyczne CODE, które umożliwia zdecentralizowane i oddolne wsparcie tamtejszej służby zdrowia. Na Białorusi firma EKOPROM Michał Hawryłyszyn wdroży unikalną technologię umożliwiającą eliminację wyziewów i całkowitą utylizację ścieków bez konieczności usuwania osadów kanalizacyjnych. Celem spółki GRADIS Sp. z o.o. jest wprowadzenie inteligentnych rozwiązań i sztucznej inteligencji do systemu oświetlenia ulicznego w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie. Firma pomoże także władzom samorządowym obniżyć zużycie energii elektrycznej i złagodzić jego skutki. Firma SAULE S.A. przeprowadzi transfer know-how i technologii służącej śledzeniu zwierząt - w tym przypadku populacji żubra europejskiego na Ukrainie (w tym na terenie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobyla) wykorzystując moduły solarne oparte na perowskitach.
Materiały
Wyniki Polish Challenge Fund 2020Wyniki_Polish_Challenge_Fund_2020.pdf 0.28MB Prezentacja wyników Polish Challenge Fund 2020
Polish_Challenge_Fund_2020_visualization_of_results.xlsx 0.13MB