W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata, z 10 czerwca 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

10 czerwca 2021 r.

Bieżący Przegląd Wydarzeń w Energetyce Jądrowej na Świecie

 

1. Rosja rozpoczyna budowę reaktora prędkiego chłodzonego ołowiem

Rosyjski producent paliwa jądrowego TVEL ogłosił rozpoczęcie budowy bloku jądrowego o mocy 300 MWe wyposażonego w innowacyjny reaktor prędki chłodzony ołowiem BREST-OD-300 na terenie Syberyjskiego Kombinatu Chemicznego w Siewiersku. Reaktor będzie pracował na mieszanym paliwie na bazie azotku uranu i plutonu, opracowanym specjalnie dla tego obiektu jako optymalne rozwiązanie dla reaktorów prędkich.

TVEL poinformował, że po raz pierwszy w historii elektrownia jądrowa z reaktorem prędkim zostanie zbudowana wraz z przedsiębiorstwami realizującymi zamknięty jądrowy cykl paliwowy w jednym obiekcie. Będzie on integralną częścią Pilotażowego Demonstracyjnego Kompleksu Energetycznego (PDEC) - klastra trzech połączonych ze sobą obiektów, w tym zakładu produkcji paliwa jądrowego, bloku energetycznego BREST-OD-300 oraz obiektu do przerobu napromieniowanego paliwa.

2. EDF Energy wyłącza na stałe brytyjski blok jądrowy Dungeness B

EDF postanowiła nie uruchamiać ponownie bloku jądrowego Dungeness B, ale przenieść go ze skutkiem natychmiastowym do fazy usuwania paliwa. Od września 2018 r. elektrownia znajduje się w stanie długotrwałego wyłaczenia, podczas którego EDF zmaga się z szeregiem „unikalnych, znaczących i bieżących” wyzwań technicznych, które, jak twierdzi, nie występują w innych sześciu brytyjskich elektrowniach z reaktorami chłodzonymi gazem (AGR). Chociaż wiele z tych problemów zostało usuniętych, powiedziała francuska firma, nowa szczegółowa analiza ujawniła dodatkowe zagrożenia specyficzne dla tego bloku, w tym w części zespołów paliwowych – co było podstawą do podjęcia ostatecznej decyzji o wycofaniu bloku z dalszej eksploatacji.

3. Tennessee Valley Authority zamierza przedłużyć pracę EJ Browns Ferry

Zarząd Tennessee Valley Authority poinformował, że zamierza do końca 2023 r. złożyć wniosek do amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC) o przedłużenie licencji na pracę trzech bloków w elektrowni jądrowej Browns Ferry w Alabamie. Pierwsze przedłużenia dla jednostek zostały wydane w 2006 roku. Oryginalna koncesja dla Browns Ferry-1 została wydana w grudniu 1973, dla Browns Ferry-2 w czerwcu 1974, a dla Browns Ferry-3 w lipcu 1976. Ich obecne koncesje wygasną w 2033, 2034 i 2036.

4. Blok nr 4 EJ Vogtle w pełni zasilany

Firma energetyczna Georgia Power ogłosiła, że całe wyposażenie bloku jądrowego Vogtle-4 jest stale zasilane i przygotowane do przeprowadzenia kolejnych testów jednego z dwóch reaktorów AP1000 budowanego od listopada 2013 r. w EJ Vogtle w pobliżu Waynesboro. Na początku tego roku w jednostce rozpoczęły się testy hydrauliczne polegające na przepuszczaniu wody przez rurociągi i stałe instalacje zasilające zbiornik reaktora oraz pętle chłodzenia reaktora. Bliźniaczy blok Vogtle-3 budowany jest od marca 2013 r. W kwietniu br. rozpoczęto w nim gorące testy pracy, które zamykają fazę przygotowawczą przed załadunkiem paliwa.

5. Zakończono zimne testy hydrauliczne w bloku jądrowym Ostrowiec-2

Białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało, że w obwodach pierwotnym i wtórnym bloku jądrowego nr 2 budowanego w EJ Ostrowiec zakończono testy hydrauliczne na zimno, które sprawdzają, czy spawy, złącza, rury i komponenty w obwodzie pierwotnym są w stanie wytrzymać ciśnienie wyższe niż podczas normalnej pracy. W kwietniu 2021 roku pierwsza partia paliwa dla bloku Ostrowiec-2 została dostarczona na miejsce. Według najnowszego harmonogramu blok ma rozpocząć komercyjną eksploatację w 2022 roku, a jego fizyczne uruchomienie ma nastąpić jesienią 2021 roku.

W EJ Ostrowiec zlokalizowanej w zachodniej Białorusi, w pobliżu granicy z Litwą, znajdują się dwa bloki energetyczne z reaktorami WWER-1200 o mocy 1109 MWe. Budowa bloku nr 1 rozpoczęła się w listopadzie 2013 r., a bloku nr 2 w kwietniu 2014 r. Ostrowiec-1 został podłączony do sieci w listopadzie 2020 r. i na początku czerwca rozpoczął pracę komercyjną.

Materiał DEJ opracowany na podstawie: WNN, NucNet

 

Materiały

DEJ MKiŚ - Jądrowe wiadomości ze świata 10.06.2021 r.
Materiał​_informacyjny​_DEJ​_MKiŚ10062021.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}