Czy odróżniać analizę finansową od analizy ekonomicznej dla poddziałania 2.3.1?
Problem:
Ustalenie, w jaki sposób odróżniać analizę finansową od analizy ekonomicznej dla poddziałania 2.3.1.
Odpowiedź:
Zdecydowanie odróżniamy analizę ekonomiczną od finansowej. Analiza finansowa pokazuje wyłącznie nasze (wnioskodawcy i partnerów) wydatki/przychody, a analizę ekonomiczną sporządzamy z punktu widzenia społeczeństwa.
Uzasadnienie:
Analizę ekonomiczną w poddziałaniu 2.3.1 (nazwaną we wzorcu studium wykonalności „analizą kosztów i korzyści”) możemy przeprowadzić w sposób uproszczony.
Wykazujemy w niej opłacalność ekonomiczną projektu, tj. korzyści dla społeczeństwa z realizacji projektu powinny przewyższać koszty realizacji i utrzymania projektu we wszystkich latach analizy (10 lat liczone od roku, w którym rozpocznie się projekt).
Precyzyjnie wskazuje to przewodnik po kryteriach oceny merytorycznej dla kryterium 15:
„W ramach kryterium ocenie podlega wiarygodność przeprowadzonej analizy kosztów i korzyści w oparciu o ekonomiczną analizę projektu. Analiza ekonomiczna może zostać przeprowadzona w sposób uproszczony i opierać się na oszacowaniu jakościowych i ilościowych skutków realizacji projektu.
Wnioskodawca powinien wymienić i opisać wszystkie istotne gospodarcze, społeczne i środowiskowe efekty projektu, oraz – w miarę możliwości – zaprezentować je w kategoriach ilościowych.
Powinien również wskazać główne czynniki, od których zależy poziom niepewnych korzyści i kosztów (zmienne krytyczne) oraz jakościowo lub ilościowo opisać mechanizm i znaczenie wpływu tych czynników na końcowy bilans kosztów i korzyści.
Instrukcja:
Analiza ekonomiczna może zostać przeprowadzona w sposób uproszczony i opierać się na oszacowaniu ilościowych i jakościowych skutków realizacji projektu.
W sytuacji, gdy korzyści danego projektu są bardzo trudne bądź niemożliwe do oszacowania, natomiast wymiar kosztów można określić z dużą dozą prawdopodobieństwa, zaleca się obliczenie jednostkowych kosztów osiągnięcia niepieniężnych korzyści. Korzyści należy w takiej sytuacji skwantyfikować, jednak nie przypisywać im wartości pieniężnych. Analiza powinna skupić się na wykazaniu, że projekt w danym kształcie stanowi najbardziej efektywny sposób zaspokojenia określonych potrzeb społecznych”.
Za przygotowanie pełnej analizy ekonomicznej z obliczeniami ENPV, ERR i B/C (gdzie ENPV > 0, ERR > 5%, a B/C > 1) możemy dostać dodatkowe punkty (maks. 5 pkt – mówi o tym kryterium nr 16).
Projekt nie musi wykazywać finansowych zysków (etap analizy finansowej), natomiast musi wykazywać konkretne korzyści dla społeczeństwa – „wytworzyć” wartości, jeżeli jest dostosowany do potrzeb i oczekiwań odbiorców. „Zyski społeczne” (etap analizy ekonomicznej) mogą być przesunięte w czasie, dlatego obie analizy sporządzamy dla okresu odniesienia 10 lat.
Autorka: Anna Ober
Artykuły powiązane:
Materiały
Poddziałanie 2.3.1 Cyfrowe udostępnianie zasobów administracji i naukiJak przygotować analizę ryzyka dla poddziałania 2.3.1?
Czy w ramach POPC możemy uzyskać finansowanie lub współfinansowanie opracowania dokumentacji projektowej?
Jak wyceniać korzyści w analizie ekonomicznej?
Jak prawidłowo ustalić okres odniesienia na potrzeby analizy finansowej i ekonomicznej projektu?