Jak prawidłowo ustalić okres odniesienia na potrzeby analizy finansowej i ekonomicznej projektu?
Analizę należy wykonać dla pełnego okresu odniesienia*, czyli dla 10 lat. Okres ten uwzględnia zarówno czas realizacji projektu, jak i czas po jego ukończeniu, tj. fazę inwestycyjną i operacyjną (eksploatacji).
Pamiętajmy, że rokiem bazowym w analizie finansowej i ekonomicznej powinien być założony w analizie rok rozpoczęcia realizacji projektu (np. rok rozpoczęcia robót budowlanych). Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której wniosek o dofinansowanie sporządziliśmy po rozpoczęciu realizacji projektu. Wówczas rokiem bazowym jest rok złożenia wniosku o dofinansowanie.
Uwaga! Rok bazowy, pomimo że jest inaczej nazywany „rokiem zerowym”, również wliczamy do 10-letniego okresu odniesienia.
Przykład:
Ustalamy, że rokiem bazowym jest rok rozpoczęcia realizacji projektu (np. 2018). Nie ma znaczenia, czy projekt rozpoczyna się w styczniu, czerwcu, czy w grudniu 2018, rok 2018 jest rokiem bazowym. Ostatnim rokiem analizy jest wówczas 2027 (cały rok). 10-letni okres odniesienia obejmuje lata 2018-2027.
*Okres odniesienia (inaczej horyzont czasowy inwestycji) to okres, za który należy sporządzić prognozę przepływów pieniężnych generowanych przez analizowany projekt.
Autorka: Anna Ober
Artykuły powiązane:
Materiały
Czy przeprowadzenie analizy finansowej projektu jest obowiązkowe?Czy odróżniać analizę finansową od analizy ekonomicznej dla poddziałania 2.3.1?
Jak wyceniać korzyści w analizie ekonomicznej?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?