Jak wyceniać korzyści w analizie ekonomicznej?
Problem:
Ustalenie, w jaki sposób wyceniać korzyści w analizie ekonomicznej.
Odpowiedź:
Trudno opracować uniwersalną metodę wyceny korzyści. Wycena powinna być obiektywna, uzasadniona i nie budzić wątpliwości.
Uzasadnienie:
Przede wszystkim w analizie ekonomicznej wyszczególniamy korzyści dla społeczeństwa, a nie dla wnioskodawcy. Nie należy zatem np. szacować „poprawy wizerunku” wnioskodawcy. Możemy natomiast wyliczać korzyści dla osób, które korzystają z jego usług.
Przykład: Nasz projekt digitalizuje zasoby. Obecnie z zasobów papierowych korzysta X osób rocznie, które przyjeżdżają specjalnie w tym celu do siedziby wnioskodawcy (nie są to jego pracownicy). Bilet komunikacji miejskiej kosztuje Y zł. Jedną z korzyści będzie zatem „oszczędność kosztów dojazdu dla osób, które chcą skorzystać z zasobów”. Możemy ją obliczyć wg wzoru: X osób razy Y zł razy 2 (trzeba przyjechać i wrócić) – tyle wyniesie oszczędność rocznie.
Zdyskontowana suma korzyści powinna być wyższa niż zdyskontowana suma nakładów na projekt i kosztów związanych z jego utrzymaniem.
Autorka: Anna Ober
Artykuły powiązane:
Materiały
Czy odróżniać analizę finansową od analizy ekonomicznej dla poddziałania 2.3.1?Jak prawidłowo ustalić okres odniesienia na potrzeby analizy finansowej i ekonomicznej projektu?
Czy przeprowadzenie analizy finansowej projektu jest obowiązkowe?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?