W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy przeprowadzenie analizy finansowej projektu jest obowiązkowe?

Problem:

Czy analiza finansowa, zwłaszcza projektów nieefektywnych finansowo, jest konieczna?

Odpowiedź:

Tak. Przeprowadzenie analizy finansowej jest obowiązkowe. Nie ma znaczenia, czy projekt generuje przychody, czy nie. Analizę przeprowadzamy również dla projektu, który z założenia nie generuje przychodów.

Uzasadnienie:

Obowiązek przygotowania analizy finansowej jeszcze do niedawna wynikał z „Wytycznych w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych”, które wydał Minister Rozwoju i Finansów. Dotyczyły one wszystkich projektów realizowanych z funduszy strukturalnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Szczegółowe zasady sporządzania analizy znajdują się właśnie w tych „Wytycznych”. W dniu 4 maja 2020 r. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała o częściowym zawieszeniu stosowania wytycznych. Zwieszone zostało stosowanie rozdziałów od 3 do 11 od dnia publikacji informacji o zawieszeniu do 31 grudnia 2020 r. Oznacza to, iż obecnie obowiązek przygotowania analizy nie wynika bezpośrednio z „Wytycznych”.

Dla wszystkich projektów II osi POPC przygotowanie analizy jest jednak nadal wymagane, a jedno z kryteriów oceny merytorycznej dotyczy m.in. prawidłowości wykonania analizy.

Powinniśmy m.in. obliczyć FNPV/C i FRR/C (finansową NPV i finansową IRR) oraz zaprezentować przepływy pieniężne w każdym roku analizy.

FNPV/C dla projektu, w którym nie przewiduje się przychodów, będzie ujemne, a FRR/C nie będzie istniało. Nie ma to jednak wpływu na negatywną ocenę projektu. Przepływy w poszczególnych latach będą ujemne, dlatego dodajemy dodatkowy wiersz pokazujący środki własne w każdym roku analizy, które planujemy przeznaczyć na utrzymanie projektu. Po jego dodaniu przepływy powinny być nieujemne (równe zeru lub większe od zera). Wykazanie wartości nieujemnych przepływów jest kluczowe do oceny trwałości finansowej projektu (projekt z ujemnymi przepływami po uwzględnieniu własnych środków nie może być uznany za projekt trwały finansowo). 

Uwaga! W analizie finansowej przychodami są przychody oraz oszczędności finansowe dla wnioskodawcy, jeżeli projekt je generuje (np. termomodernizacja budynku zmniejsza opłaty za ogrzewanie i pomimo braku opłat ta różnica w kosztach utrzymania może mieć wpływ na wyliczenia luki w finansowaniu i opłacalność finansową projektu).

 

Autorka: Anna Ober

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Co powinna zawierać analiza popytu?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?
Co należy uwzględnić w rejestrze ryzyk (dzienniku ryzyk) projektu informatycznego?
W jaki sposób wykonać opis wariantów rozwiązań?
Jak przygotować analizę ryzyka dla poddziałania 2.3.1?
Jak wyliczać rentowność projektu, który z założenia ma nie generować zysków?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"8","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}