W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wyliczać rentowność projektu, który z założenia ma nie generować zysków?

 

Problem:

Ustalenie, w jaki sposób wyliczać rentowność w projektach niegenerujących zysków, np. w projektach o charakterze usprawnieniowym lub wizerunkowym.

Odpowiedź:

W ramach analizy kosztów i korzyści (AKK) wnioskodawca:

  • wymienia i opisuje wszystkie istotne gospodarcze, społeczne i środowiskowe efekty projektu
  • prezentuje je w kategoriach ilościowych (w miarę możliwości)
  • wskazuje główne czynniki, od których zależy poziom niepewnych korzyści i kosztów (zmienne krytyczne)
  • jakościowo lub ilościowo opisuje mechanizm i znaczenie wpływu tych czynników na końcowy bilans kosztów i korzyści.

 Korzyścią może być np. zaspokojenie potrzeb społecznych.

Uzasadnienie:

Możemy przeprowadzić uproszczoną analizę ekonomiczną – oprzeć ją na oszacowaniu ilościowych i jakościowych skutków realizacji projektu. 

Jeśli korzyści z danego projektu są bardzo trudne lub niemożliwe do oszacowania, a koszty możemy określić z dużą dozą prawdopodobieństwa, obliczamy jednostkowe koszty osiągnięcia niepieniężnych korzyści. Korzyści kwantyfikujemy, ale nie przypisujemy im wartości pieniężnych. W analizie wykazujemy, że projekt w danym kształcie jest najbardziej efektywnym sposobem zaspokojenia określonych potrzeb społecznych.

Wymagana w studium wykonalności analiza kosztów i korzyści pozwala ustalić, czy lub w jakiej mierze dany projekt zasługuje na realizację z publicznego lub społecznego punktu widzenia.

AKK różni się od zwykłej oceny finansowej tym, że uwzględnia również możliwe do skwantyfikowania zyski  i straty, niezależnie od tego, czy ponosi je podmiot realizujący inwestycję, czy też społeczeństwo. Analiza kosztów i korzyści ma często postać analizy ekonomicznej, w której korygujemy wyniki analizy finansowej o efekty fiskalne, efekty zewnętrzne oraz ceny rozrachunkowe. Jej wyniki możemy wyrazić na wiele sposobów, w tym w postaci ekonomicznej wewnętrznej stopy zwrotu, ekonomicznej bieżącej wartości netto oraz współczynnika korzyści/koszty.

 

Autorka: Anna Wolak

 

Artykuły powiązane:

Materiały

W jaki sposób określić cele projektu dla projektu niegenerującego zysku?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?
Czy w ramach POPC możemy uzyskać finansowanie lub współfinansowanie usług?
Czy przeprowadzenie analizy finansowej projektu jest obowiązkowe?
Jak wyceniać korzyści w analizie ekonomicznej?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"27","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}