Czym jest Program Dostępność Plus 2018-2025?
Opis problemu:
Jakie są podstawowe założenia Programu Dostępność Plus 2018-2025? Jaki wpływ Program będzie miał na obszar cyfryzacji?
Odpowiedź:
23 kwietnia 2018 r. przedstawiono Program Dostępność Plus 2018-2025 jako 1 z 5 kluczowych działań rządu. Program ma poprawić dostępność przestrzeni publicznej, produktów i usług pod względem architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym.
Ogółem wyróżniono 8 obszarów:
- architektura,
- transport,
- edukacja,
- służba zdrowia,
- cyfryzacja,
- usługi,
- konkurencyjność,
- koordynacja.
Program jest skierowany do osób starszych i osób z niepełnosprawnościami (stałymi i czasowymi). Oprócz strony rządowej są w niego zaangażowane samorządy terytorialne, przedsiębiorcy, organizacje społeczne i obywatele.
Jego twórcy szczególnie zwracają uwagę na inwestycje w nowe technologie. W obszarze cyfryzacji nacisk został położony na uczynienie wszystkich serwisów administracji rządowej uniwersalnie dostępnymi. Została uregulowana kwestia obowiązku nadawców programów telewizyjnych zapewniania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz obowiązku dystrybuowania dostępnych filmów. Ponadto utworzenie usług z zakresu komunikacji, poczty, transportu i zakupów także w wersji online.
Na inwestycje związane z Programem przeznaczono w perspektywie 2018-2025 ok. 23 mld zł. Źródłem finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), oraz środki z budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i środki PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Program został przyjęty Uchwałą nr 102/2018 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2018 r.
Więcej informacji o Programie Dostępność Plus na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/
Autorka: Izabela Nalazek
Artykuły powiązane:
Materiały
Co zrobić, by być dostępnym w Internecie?Czy są narzędzia, które pomagają uzyskać dostępność? Gdzie mogę znaleźć informacje o dostępności?
Dla kogo tworzymy dostępne strony WWW? Tylko dla niewidomych ?
Czy dostępność stron internetowych jest kosztowna?
Ile jest osób z niepełnosprawnościami w Polsce?