W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest szacowanie kosztów projektu informatycznego?

 

Opis problemu:

Czym jest szacowanie kosztów projektu? Jakie elementy wspomagają szacowanie?

Odpowiedź:

Szacowanie to przybliżone określenie wartości na podstawie niepełnych danych wykorzystujących posiadaną wiedzę. Jest to trudne i złożone działanie. Co istotne, zakłada możliwość pomyłki.

Szacowanie zależy przede wszystkim od:

  • osoby lub zespołu dokonujących tego szacowania, 
  • złożoności projektu,
  • konieczności uwzględnienia wielu wcześniej nieplanowanych zdarzeń.

Najtrudniejszym elementem jest określenie wydajności pracy, tj. czasu, jaki zajmie realizacja danego zadania przez określoną liczbę osób w określonych warunkach. By ułatwić to oszacowanie, stosuje się następujące metryki:

  • oparte na rozmiarze kodu (przykładowo ile linijek kodu wytworzy pojedynczy programista w określonym czasie, np. w ciągu miesiąca),
  • oparte na uzyskiwanej funkcjonalności (np. interakcji z urządzeniami wejścia/wyjścia, interakcji z użytkownikiem).

Oczywiście metryki są szacunkowe i nie uwzględniają różnorodności i złożoności oprogramowania. Wspomagają jednak szacowanie i warto się nimi posługiwać.

Inne techniki, które wspomagają szacowanie, to:

  • modelowanie algorytmiczne (np. model COCOMO),
  • wykorzystywanie doświadczeń z poprzednio realizowanych projektów (stosowanie porównania),
  • ekspertyzy/eksperckie opracowania,
  • ograniczenia (np. warunki zamówienia) – pierwszy krok polega na szacowaniu kosztu uwzględniającego ograniczenia, w kolejnym kroku dopasowuje się wymagania i szczegóły realizacji do przewidzianego kosztu.

 

Autorka: Joanna Wieczorek

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Jak liczyć koszty pośrednie?
Czy w ramach trwałości projektu można uwzględnić koszty wynagrodzeń osób oddelegowanych do zapewnienia funkcjonalności projektu?
Na ile szczegółowo należy uzasadnić przyjęte wartości cenowe planowanych zakupów?
Jaką część wydatków kwalifikowanych w ramach projektów 2. osi POPC można zaplanować na działania informacyjno-promocyjne?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"70","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","value":"","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"zarządzanie projektem","value":"zarządzanie projektem"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}