Jak liczyć koszty pośrednie?
Problem:
Określenie w jaki sposób należy liczyć koszty pośrednie dla projektów współfinansowanych w ramach II osi priorytetowej PO PC.
Odpowiedź:
Co do zasady, w projektach wybranych do dofinansowania:
- w trybie konkursowym w ramach konkursów wszczętych po 1 stycznia 2018 r.
- w trybie pozakonkursowym w projektach, dla których umowy o dofinansowanie podpisane zostały po 1 stycznia 2018 r.
koszty pośrednie rozliczane są stawką ryczałtową do 15% bezpośrednich kwalifikowanych kosztów wykazanych w kategorii Wynagrodzenia pracowników wykonujących merytoryczne zadania bezpośrednio związane z głównymi celami i produktami projektu. Stawkę 15% obliczamy od pełnej kwoty ww. wynagrodzeń (tzw. brutto brutto, czyli z uwzględnieniem składek ZUS opłacanych przez pracodawcę).
W przypadku projektów, w których co najmniej 50% wydatków bezpośrednich (zgodnie z szacunkiem beneficjenta wynikającym ze złożonego do oceny wniosku o dofinasowanie) ponoszone jest w drodze zastosowania Pzp, koszty pośrednie mogą być rozliczane na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków (tj. z pełnym udokumentowaniem wydatków).
Katalog kosztów pośrednich znajduje się w dokumencie „Katalog wydatków kwalifikowalnych w projektach realizowanych w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020”.
Autorka: Anna Ober
Artykuły powiązane:
Materiały
Jak wyliczać rentowność projektu, który z założenia ma nie generować zysków?Czy podatek VAT w 2. osi POPC jest kwalifikowalny?
Jaką część wydatków kwalifikowanych w ramach projektów 2. osi POPC można zaplanować na działania informacyjno-promocyjne?
Czym jest szacowanie kosztów projektu informatycznego?
Podstawa prawna
Katalog wydatków kwalifikowalnych w projektach realizowanych w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020