W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny! Polsko-ukraiński projekt archiwalny”

16.09.2022

16 września Ambasador RP w Portugalii Joanna Pilecka i Ambasador Ukrainy w Portugalii Inna Ohnivets zainaugurowały wystawę "Mamo, nie chcę wojny! - polsko-ukraiński projekt archiwalny".

Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny!"

Na wystawie prezentowane są historyczne rysunki polskich dzieci z 1946 roku, będące relacją z ich przeżyć z czasów II wojny światowej i okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy w latach 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich dotyczące obecnej nieuzasadnionej agresji rosyjskiej na Ukrainie, zgromadzone na stronie Mom I see war.

Podczas uroczystości ambasador Ukrainy Inna Ohnivets podkreśliła, że "od ponad 8 lat, a nie tylko w ostatnich 205 dniach, Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, niszcząc życie i przyszłość Ukraińców - dorosłych i dzieci". Najbardziej dotkniętymi przez wojnę są niewątpliwie dzieci, które są świadkami zniszczeń i horrendalnych zbrodni, które pozbawione są szczęśliwego dzieciństwa, zmuszone do zbyt wczesnego porzucenia niewinności, gdyż muszą radzić sobie z emocjami i traumami, które nie mają w sobie nic z dziecka. [...]". Zaznaczyła również, że "Rosja chce, aby świat przyzwyczaił się do wojny, zaakceptował wojnę i po prostu o niej zapomniał. To nigdy nie powinno stać się rzeczywistością, dlatego powstają takie projekty jak «Mamo, widzę wojnę». Świat powinien widzieć i słuchać dzieci, bo to one są naszą teraźniejszością i przyszłością, i to one mają co powiedzieć i co wykrzyczeć".

Ambasador RP Joanna Pilecka zwróciła natomiast uwagę, iż "jak możemy przeczytać we wstępie do wystawy: zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmienia się dziecko-świadek, ale wojna jest zawsze taka sama. Jest to prawda uniwersalna. Z tego powodu w akcję zaangażowało się ponad 50 polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie, a we współpracy z ukraińskimi placówkami dyplomatycznymi wystawa będzie prezentowana w wielu miastach na świecie [...]"

Różnorodność dziecięcych emocji odzwierciedlonych w tych rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednym - żadne dziecko nie powinno cierpieć z powodu wojny, wszystkie dzieci zasługują tylko na szczęście i miłość - dodała Ambasador Joanna Pilecka.

Wystawę, która dostępna jest na ogrodzeniach Ambasady RP i Ambasady Ukrainy w Lizbonie, oglądać będzie można do 16 października br.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}