RP I Ds. 13.2020 - Obwieszczenie o umorzeniu śledztwa
27.06.2024
RP I Ds. 13.2020
OBWIESZCZENIE
Na podstawie treści art. 131 § 2 k.p.k. Prokuratura Regionalna w Poznaniu zawiadamia, że w sprawie o sygn. RP I Ds.13.2020, postanowieniem z dnia 11 czerwca 2024 roku umorzyła śledztwo w sprawie mającego miejsce w okresie od dnia 7 czerwca 2020 roku do dnia 15 czerwca 2022 roku w województwie wielkopolskim i innych miejscach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, stwarzania sytuacji mających wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, wiedząc, że zagrożenie takie nie istnieje, poprzez kierowanie wiadomości mailowych do placówek oświatowych znajdujących się na terenie kraju o podłożeniu ładunków wybuchowych, a także o zaistnieniu innych zagrożeń w tych placówkach, czym wywołano, a także usiłowano wywołać czynności instytucji użyteczności publicznych i organów ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego i zdrowia mające na celu uchylenie zagrożenia, tj. o przestępstwo z art. 224a k.k. i art. 13§1 k.k. w zw. z art. 224a k.k. w zw. z art. 11§2 k.k. w zw. z art. 12§1 k.k. i inne.
W jego toku poddano analizie 501 postępowań, nadesłanych z innych jednostek organizacyjnych prokuratury, celem rozważenia ich połączenia i włączenia do niniejszego postępowania z uwagi na łączność przedmiotową. Ostatecznie do przedmiotowego śledztwa połączono i włączono łącznie 461 postępowań.
Przeprowadzone czynności procesowe i nieprocesowe podjęte w toku postępowania, nie doprowadziły do wykrycia sprawcy przestępstwa, wobec czego śledztwo zostało umorzone na podstawie art. 322 § 1 k.p.k.
Wskazać w tym miejscu należy, że w przypadku ujawnienia nowych okoliczności lub dowodów w niniejszej sprawie, umorzone postępowanie może być w każdym czasie podjęte na nowo.
Jednocześnie poucza się, iż pokrzywdzony ma prawo w terminie zawitym 7 dni od dnia ogłoszenia zwrócić się do wydającego postanowienie o doręczenie odpisu tego postanowienia. Złożenie wniosku po tym terminie jest bezskuteczne (art. 131 § 3 k.p.k., art. 122 § 1 k.p.k.).
Pouczenie:
- Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 306 § 1a k.p.k., art. 325a k.p.k. oraz art. 465 § 2 k.p.k.):
- stronom procesowym,
- instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie,
- osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie określonym w art. 228-231, art. 233, art. 235, art. 236, art. 245, art. 270-277, art. 278-294 lub w art. 296-306 Kodeksu karnego, jeżeli postępowanie karne wszczęto w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.
Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie lub uchylić je i przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności (art. 330 § 1 k.p.k.). Jeżeli ponownie zostanie wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa – dochodzenia*) postanowienie to podlega zaskarżeniu do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia pokrzywdzony, który dwukrotnie wykorzystał uprawnienia przewidziane w art. 306 § 1 i § 1a k.p.k. (tj. prawo do złożenia zażalenia) może wnieść akt oskarżenia do sądu w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu prokuratora nadrzędnego o utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia (art. 330 § 2 k.p.k., art. 55 § 1 k.p.k.).Akt oskarżenia winien spełniać wymogi określone w art. 55 § 1 i 2 k.p.k. Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55 § 3 k.p.k.).
- Uprawnionym do złożenia zażalenia, o którym mowa w art. 306 § 1a k.p.k., przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy (art. 306 § 1b k.p.k.).
- Na postanowienie co do dowodów rzeczowych zażalenie przysługuje stronom oraz osobie, od której odebrano przedmioty lub która zgłosiła do nich roszczenie (art. 323 § 2 k.p.k.).
- W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a k.p.k.).
- Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2, art. 460 k.p.k.).
- Zawiadomienie pokrzywdzonych o treści postanowienia dokonane poprzez ogłoszenie w prasie, radiu, telewizji lub na stronie internetowej sądu lub prokuratury, zastępuje doręczenie pokrzywdzonym odpisów tego postanowienia. Pokrzywdzony ma jednak prawo w terminie zawitym 7 dni od dnia ogłoszenia zwrócić się do wydającego postanowienie o doręczenie odpisu tego postanowienia. Złożenie wniosku po tym terminie jest bezskuteczne (art. 131 § 3 k.p.k., art. 122 § 1 k.p.k.).