W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwają prace zespołu śledczego powołanego do zbadania legalności, zasadności i gospodarności działań podejmowanych w latach 2015-2023 w związku z zarządzaniem Służbą Więzienną.

23.01.2025

Komunikat_czysty

W Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu trwa analiza spraw wpływających do tutejszej jednostki oraz przekazywanych przez inne jednostki organizacyjne prokuratury, w związku  z powołaniem przez Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, zarządzeniem z dnia 10 grudnia 2024 r., zespołu śledczego do zbadania legalności, zasadności i gospodarności działań podejmowanych w latach 2015-2023 w ramach zarządzania Służbą Więzienną.

Przedmiotem prac zespołu są działania ówczesnego Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i podległych mu dyrektorów okręgowych, a także innych funkcjonariuszy oraz pracowników zatrudnionych w Służbie Więziennej, podejmowane w związku z zarządzaniem Służbą Więzienną i dysponowaniem jej majątkiem. Zakresem prac zespołu objęta jest także  ocena prawidłowości nadzoru sprawowanego w w/w okresie nad Służbą Więzienną.

Aktualnie, po dokonanej analizie zawiadomień skierowanych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, w dniu 8 stycznia 2025 r. w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu pod sygnaturą akt 2007-1.Ds.12.2024, wszczęte zostało śledztwo w sprawie:

I. Niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień, w okresie od lutego 2021 r. do 31 grudnia 2023 r., w Warszawie i w Rzeszowie przez funkcjonariuszy Centralnego Zarządu Służby Więziennej i Okręgowego Zarządu Służby Więziennej w Rzeszowie oraz sprawujących nadzór nad wymienionymi instytucjami przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, polegającego na podjęciu decyzji o konieczności budowy pawilonu mieszkalnego typu półotwartego przeznaczonego dla osadzonych oraz rozbudowy Zakładu Karnego w Jaśle i wydatkowaniu na ten cel środków publicznych, przy jednoczesnym zaniechaniu rozbudowy innych zakładów karnych na terenie kraju, mimo istnienia podstaw do podjęcia takich działań, w wyniku czego działano na szkodę interesu publicznego, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 k.k.

II. Przekroczenia uprawnień, w okresie od 20 października 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., w Warszawie, przez funkcjonariuszy Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz sprawującego nadzór nad wymienioną instytucją byłego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, polegającego na podjęciu niezasadnej decyzji o podwyższeniu dodatków służbowych wybranym funkcjonariuszom Służby Więziennej i wydatkowaniu na ten cel środków publicznych, w wyniku czego działano na szkodę interesu publicznego, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 k.k.

III. Przekroczenia uprawnień, w okresie od 11 listopada 2020 r. do 20 października 2023 r., w Warszawie, przez funkcjonariuszy Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz sprawującego nadzór nad wymienioną instytucją byłego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, polegającego na podjęciu decyzji o przedterminowym nadaniu kolejnych stopni oficerskich, to jest kapitana, majora, podpułkownika i pułkownika funkcjonariuszowi Służby Więziennej, z naruszeniem terminów wynikających z art. 52 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej oraz podjęciu nieuzasadnionej decyzji o powołaniu tego funkcjonariusza na stanowisko czwartego Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, co wiązało się z wydatkami ze środków publicznych z tytułu wyższego wynagrodzenia, dodatków służbowych i nagród, w wyniku czego działano na szkodę interesu publicznego, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 k.k.

IV. Przekroczenia uprawnień, w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 20 października 2023 r., w Warszawie, przez funkcjonariuszy Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz sprawującego nadzór nad wymienioną instytucją byłego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości polegającego na podjęciu decyzji o mianowaniu na funkcjonariusza Służby Więziennej i decyzji o nadaniu stopnia oficerskiego pułkownika Służby Więziennej, z naruszeniem przepisu art. 39 g ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, co wiązało się z wydatkami ze środków publicznych z tytułu wynagrodzenia, dodatków służbowych i nagród wypłaconych temu funkcjonariuszowi, w wyniku czego działano na szkodę interesu publicznego, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 k.k.

Nadto, po przeprowadzonej analizie nadesłanych materiałów, pod sygnaturą akt 2007-1.Ds.2.2025 zarejestrowane zostało w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu, wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach w dniu 12 grudnia 2024 r., śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w okresie od 1 października 2016 r. do 3 września 2024 r. w Warszawie i w Rzeszowie przez funkcjonariuszy publicznych, to jest Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i podległych zastępców dyrektorów, Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Dyrektora i Zastępcę Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie przez nienależyty nadzór nad gospodarowaniem środkami budżetowymi, uzyskanymi z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Przywięziennych Zakładów Pracy, przeznaczonymi na inwestycję dotyczącą budowy hali magazynowej wraz z częścią socjalno-biurową w Rzeszowie oraz późniejszą realizacją programu zatrudniania osadzonych w Zakładzie Karnym w Rzeszowie w ramach programu „Praca dla więźniów”, poprzez zawarcie umów zawierających zapisy niekorzystne, a także nieprzestrzeganie postanowień umów, w tym poprzez zaniechanie egzekwowania należnych świadczeń od dzierżawcy i działanie tym na szkodę interesu publicznego, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 i 2 k.k.

Z kolei pod sygnaturą 2007-1.Ds.3.2025 w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zarejestrowane zostało śledztwo, wszczęte przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi w dniu 24 czerwca 2024 r., o przestępstwo z art. 296 § 1 i 2 k.k. i inne. Przedmiotem tego postępowania są działania podejmowane w okresie od lutego 2021 r. do 13 marca 2024 r. przez kierujących Państwowym Przedsiębiorstwem Przemysłu Metalowego POMET, w wyniku których podmiot ten z końcem 2023 r. odnotował stratę netto w kwocie przekraczającej 10 milionów złotych, pomimo faktu, że w 2022 r. odnotował zysk w kwocie przekraczającej 2 miliony złotych. W toku przeprowadzonej analizy nadesłanych materiałów ustalono nadto, iż wartość aktywów przedsiębiorstwa POMET spadła z roku na rok o około 7.600.000 złotych, a kapitał własny zmniejszył się w tym samym okresie o około 23.600.000 złotych.
Na mocy Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z 2021 r. zmianie uległa struktura Przedsiębiorstwa POMET, którego organem nadzorującym stał się Centralny Zarząd Służby Więziennej. POMET dysponował majątkiem pozyskanym z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Przywięziennych Zakładów Pracy i na skutek przyznania pomocy publicznej w kwocie przekraczającej 5 milionów złotych.

Aktualnie w analizie prowadzonej przez członków zespołu znajduje się kolejnych kilkanaście postępowań, przekazanych przez jednostki prokuratury z terenu całego kraju, które wymagają oceny, pod kątem spełnienia przesłanek określonych Zarządzeniem Prokuratora Krajowego o powołaniu zespołu śledczego do zbadania legalności, zasadności i gospodarności działań podejmowanych w latach 2015-2023 w ramach zarządzania Służbą Więzienną.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu

 

{"register":{"columns":[]}}