W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZARZUTY W ŚLEDZTWIE DOTYCZĄCYM NIEPRAWIDŁOWOŚCI W WYDATKOWANIU ŚRODKÓW PUBLICZNYCH

20.01.2025

Komunikat_czysty

Prokuratura Regionalna w Poznaniu w 1 Wydziale do Spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzi śledztwo, nadzorowane uprzednio przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, zainicjowane zawiadomieniem Marszałka Województwa Lubuskiego, a także zawiadomieniem Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Zielonej Górze.
Przedmiotem postępowania przygotowawczego, w toku którego wydane zostały postanowienia o przedstawieniu zarzutów, są nieprawidłowości ujawnione na poziomie usług rozwojowych w formie szkoleń e-learningowych dla pracowników mikro, małych oraz średnich firm, realizowanych w latach 2019 - 2021 w ramach projektów o nazwach „Lubuskie bony rozwojowe w subregionie zielonogórskim - edycja II” oraz „Lubuskie bony szkoleniowe
w subregionie gorzowskim - edycja II”.
Instytucją zarządzającą wskazanymi projektami było województwo lubuskie. W subregionie zielonogórskim operatorem projektu była Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Zielonej Górze, natomiast, w subregionie gorzowskim tego rodzaju operatorem była Zachodnia Izba Przemysłowo - Handlowa z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

W rezultacie działań kontrolnych przeprowadzonych przez Zarząd Województwa Lubuskiego stwierdzono niekwalifikowalność wydatków dotyczących dofinasowania powyższych szkoleń, które miały zostać przeprowadzone przez firmy reprezentowane przez Łukasza M. z siedzibą w Łagowie oraz z siedzibą w Toruniu.

Na obecnym etapie postępowania, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw zakwalifikowanych z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 271 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k., związanych ze szkoleniami pod nazwami „Customer Experience, czyli obsługą klienta na poziomie Pro [e-learning]”, „Internetowy Lider, czyli wizerunek firmy w social media [e-learning]”  oraz „Skuteczne zarządzanie i budowanie zespołu [e-learning]” wydane zostały wobec 3 osób - współpracowników Łukasza M.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów, wobec w/w zastosowane zostały środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Przedmiotowe śledztwo pozostaje w toku.

 

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu

{"register":{"columns":[]}}