Zatrzymani za nielegalny hazard oraz pranie brudnych pieniędzy
16.09.2021
Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje, prowadzone przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Poznaniu, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Poznaniu śledztwo, w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z urządzaniem i prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy. Sprawcy działali na terenie województw kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego w okresie od czerwca 2018 r. do czerwca 2021 r.
W toku śledztwa ustalono, iż członkowie zorganizowanej grupy przestępczej organizowali nielegalne gry hazardowe oraz podejmowali czynności polegające na udaremnieniu i utrudnieniu organom skarbowym oraz organom ścigania stwierdzenie źródła pochodzenia nielegalnie uzyskanych korzyści finansowych.
Nielegalnie uzyskiwany dochód przeznaczany był, przez osoby biorące udział w przestępczym procederze, na zakup nieruchomości oraz ruchomości za pośrednictwem zaufanych osób (często członków rodziny i przyjaciół), a także z wykorzystaniem szeregu podmiotów gospodarczych, nad którymi sprawcy sprawowali kontrolę.
Uzyskiwane z nielegalnej działalności środki finansowe lokowane były także na specjalnie zakładanych do takich celów kontach bankowych, prowadzonych przez banki mające swoje siedziby poza granicami kraju. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wypłacali z założonych kont środki pieniężne w gotówce, które następnie przeznaczali, między innymi, na udzielenie pożyczek pod zastaw hipoteczny.
W dniach 22 i 23 czerwca 2021 r., na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Poznaniu, zatrzymali 37 osób podejrzanych w śledztwie.
W trakcie podjętych czynności przeprowadzono przeszukania kilkudziesięciu lokali, w których urządzane były gry hazardowe oraz siedziby części podmiotów gospodarczych kontrolowanych przez podejrzanych. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny, dokumentację księgowo – finansową poszczególnych spółek oraz pół miliona złotych w gotówce.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz prania brudnych pieniędzy.
Wobec pięciu podejrzanych prokurator, po odebraniu od nich wyjaśnień, skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare - Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Prokurator uznał, iż zgromadzony w toku śledztwa obszerny materiał dowodowy, z dużym prawdopodobieństwem wskazał, że podejrzani dopuścili się popełnienia zarzuconych im przestępstw, a jednocześnie za zastosowaniem wobec nich najsurowszego ze środków zapobiegawczych przemawia obawa matactwa procesowego oraz grożąca podejrzanym surowa kara.
Sąd Rejonowy Poznań Stare – Miasto w Poznaniu podzielił stanowisko prokuratora, stosując wobec 5 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowych w postaci poręczeń majątkowych o łącznej wartości przekraczającej 1 milion 800 tysięcy złotych, dozorów Policji połączonych z zakazem opuszczania przez podejrzanych kraju, zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania.
Z prowadzenia nielegalnego hazardu sprawcy osiągnęli korzyść majątkową w kwocie przekraczającej 50 milionów złotych.
Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Dotychczas zarzuty w śledztwie usłyszało 39 osób.