W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania członków grupy przestępczej handlującej lekami

01.08.2022

01

W dniach 28 i 29 lipca 2022 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków.

Grupa działała co najmniej od stycznia 2020 roku. Jej członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu, bez wymaganego zezwolenia i poza siecią aptek, znacznych ilości produktów farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia, w tym substancji o działaniu psychotropowym.

Członkowie grupy fałszowali recepty, które następnie za pośrednictwem współpracujących z grupą aptek były realizowane bez wiedzy osób, na które je wystawiano, leki natomiast, po znacznie wyższej cenie, sprzedawano na czarnym rynku.

Wśród pozyskanych w ten sposób produktów były leki przeciwbólowe, przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, stymulujące OUN, nasenne, a także ujęte w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że przestępcy pozyskali ponad 730 kg leków o czarnorynkowej wartości ponad 2 mln 600 tysięcy złotych.

W skład grupy przestępczej zaangażowanych było dwoje funkcjonariuszy Policji, w tym z wielkopolskiego Wydziału Ruchu Drogowego, a także właściciele aptek.

Na trop procederu organy ścigania wpadły w toku innego śledztwa, w którym ustalono, że podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej jest w posiadaniu przesyłek kurierskich zawierających hurtowe ilości leków. Przesyłki były głównie kolportowane w imieniu osoby o fikcyjnych danych, wymyślonych na potrzeby przestępstwa.

W siedzibie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu podejrzani usłyszeli zarzuty udziału bądź kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez nielegalne wprowadzenie do obrotu leków oraz zarzuty z ustawy Prawo farmaceutyczne.

Wobec 7 podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W stosunku do dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym, w tym w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 30 do 40 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju.

W trakcie przeszukań zabezpieczono kilkaset opakowań z produktami leczniczymi, podrobione recepty, pieczątki oraz urządzenia do ich podrabiania. Zabezpieczono także środki pieniężne w łącznej kwocie przekraczającej 120 tysięcy złotych oraz pojazdy o wartości ponad 130 tysięcy złotych.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

{"register":{"columns":[]}}