W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usprawnienia w administracji rządowej jednym z tematów posiedzenia Rady Ministrów

12.03.2024

W KPRM odbyło się cotygodniowe posiedzenie Rady Ministrów. Ze względu na wizytę Premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, obradom przewodniczył Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak–Kamysz. Rada Ministrów omówiła i przyjęła m.in. nowe przepisy dotyczące funkcjonowania administracji rządowej oraz uchwałę, która zaktualizuje Narodową Strategię Onkologiczną.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej - Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej.

Nowe przepisy usprawnią pracę administracji rządowej 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który dotyczy funkcjonowania administracji rządowej. Przepisy uporządkują m.in. podział kompetencji, a także dopełnią utworzenie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.  

– Przepisy są szczególnie ważne dla nowo powstałych ministerstw czy członków Rady Ministrów, którzy mają swoje obszary odpowiedzialności. Chodzi o politykę senioralną, politykę równości czy Ministerstwo Przemysłu. To ważna ustawa, która dopełnia nasze zobowiązania, jak choćby utworzenie na Śląsku Ministerstwa Przemysłu. To jedno z naszych zobowiązań koalicyjnych, które podjęliśmy i które jest realizowane. Ta ustawa wypełnia sprawy podziału kompetencji – mówił Wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz.   

Wiceprezes Rady Ministrów podkreślił, że pewne obszary trzeba uporządkować. To m.in. kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, która powinna od początku znajdować się w Ministerstwie Infrastruktury.   

– Zastaliśmy ogromny bałagan – Centralny Port Komunikacyjny nie był w Ministerstwie Infrastruktury, które ma dział transportu. Wynikało to wyłącznie z budowania udzielnych księstw przez naszych poprzedników i podziału łupów, a nie z podziału kompetencji merytorycznej. My to naprawiamy, regulujemy, doprowadzamy do normalności. Sprawami Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie zajmowało się Ministerstwo Infrastruktury i tam będzie Pełnomocnik do spraw CPK – poinformował Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Szczegółowe informacje na temat projektu ustawy o zmianach w funkcjonowaniu administracji rządowej.  

Dbamy o pacjentów onkologicznych  

Kolejną sprawą, nad którą pracowała Rada Ministrów, była uchwała dotycząca Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jak podkreślił Wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz, wymagała ona aktualizacji – również ze względu na pandemię COVID-19.  

– Trzeba było zaktualizować Narodową Strategię Onkologiczną, dlatego że z różnych przyczyn nie została wypełniona. Częściowo z przyczyny związanej z COVID–19. W momencie, kiedy ta strategia wchodziła w życie, pandemia była głównym obszarem aktywności i działalności Ministerstwa Zdrowia. Ograniczenia uniemożliwiały wdrożenie części tematów i projektów – poinformował Wiceprezes Rady Ministrów.  

Opieka nad pacjentami onkologicznymi jest dla rządu szczególnie ważna. To nie tylko samo leczenie, ale także diagnostyka i wczesne rozpoznanie choroby.  

– Narodowa Strategia Onkologiczna będzie wypełniana  z wielką starannością. Chodzi również o dostępność do badań, choćby badań mammograficznych, które są bardzo potrzebne, żeby jak najwcześniej wykrywać chorobę. To jest nasz cel i jeden z priorytetów naszej koalicji – podejście całościowe, holistyczne do pacjenta, od momentu diagnostyki, aż do momentu zakończenia leczenia – mówił Władysław Kosiniak–Kamysz.  

Aktywnie działamy na rzecz interesów polskich rolników  

Podczas posiedzenia rządu, ministrowie omówili także działania podejmowane na rzecz polskiej wsi – w tym głównie planowane zmiany w unijnym Zielonym Ładzie.  

– Konieczne są zmiany w Zielonym Ładzie, dotyczące m.in. odstąpienia od rygorystycznego traktowania, które jest nie do przyjęcia w sprawie nawozów czy ugorowania. Myślę, że cała Europa widzi negatywne skutki Zielonego Ładu, promowanego przez komisarza Wojciechowskiego, który wcześniej się tym bardzo dumnie chwalił – zaznaczył Wiceprezes Rady Ministrów. 

W. Kosiniak–Kamysz odniósł się także do słów komisarza Wojciechowskiego, dotyczących możliwości odrzucenia Zielonego Ładu przez rolników w zamian za rezygnację z dopłat bezpośrednich.  

– To jest stanowisko nie do przyjęcia. To jest stanowisko obraźliwe i uwłaczające polskim rolnikom. Nie tak powinien postępować komisarz UE do spraw rolnictwa. To nie dopłaty i nie rolnicy są problemem. Problemem są złe strategie proponowane przez pana komisarza, dotyczące Zielonego Ładu, ograniczające produkcję rolną – mówił Wicepremier.

Materiały

Stenogram wypowiedzi Wicepremiera Władysława Kosniaka-Kamysza | KPRM
12032024​_Konferencja​_prasowa​_WKK​_po​_RM.pdf 0.47MB
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej
Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030
Informacja dotyczącą organizacji przez Polskę posiedzenia Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministrów w czasie prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r.

Wideo

2024.03.12 Posiedzenie Rady Ministrów
{"register":{"columns":[]}}