W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List Prokuratora Generalnego do prokuratorów ws. sądownictwa dyscyplinarnego

10.09.2024

Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował dzisiaj do wszystkich prokuratorów pismo informujące o upływie kadencji Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym i zbliżających się wyborach sędziów dyscyplinarnych na nową kadencję. Zachęcił prokuratorów spełniających kryteria gwarantujące należyte realizowanie obowiązków sędziego dyscyplinarnego do podjęcia wyzwania i wyrażenie zgody na kandydowanie.

List Prokuratora Generalnego do prokuratorów ws. sądownictwa dyscyplinarnego

Prokurator Generalny podkreślił znaczenie sądu dyscyplinarnego w budowaniu niezależnej prokuratury gwarantującej autonomię wewnętrzną prokuratorów wykonujących swoje obowiązki, co pozwoli na zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania. W ocenie Prokuratura Generalnego budowanie zaufania społecznego do prokuratury wymaga poprawy jakości pracy prokuratorów, skuteczności w ściganiu przestępczości oraz transparentności działania, także w sferze postępowań dyscyplinarnych.

Adam Bodnar zaznacza, że podległość sędziów Sądu Dyscyplinarnego Prokuratorowi Generalnemu ma jedynie charakter formalny i nie może wpływać na ograniczenie gwarancji obwinionych prokuratorów do rzetelnego i sprawiedliwego postępowania z udziałem niezawisłych sędziów dyscyplinarnych. Realizując swoje kompetencje jako Prokurator Generalny, dokłada staranności, aby nie naruszać niezależności prokuratorów, co ma istotne znaczenie w procesie przywracania praworządności.

Wybrani członkowie sądu dyscyplinarnego powinni cechować się bezstronnością, obiektywizmem i wysokim poziomem merytorycznym. Należy pamiętać, że prokuratorzy - sędziowie Sądu Dyscyplinarnego orzekają w wielu kategoriach spraw dotyczących codziennej pracy prokuratorów, ale także w sprawach bulwersujących opinię publiczną, w których podważane są moralne i merytoryczne kompetencje prokuratorów do sprawowania zaszczytnej służby społeczeństwu.

Orzecznictwo Sądu Dyscyplinarnego kształtuje bieżącą praktykę prokuratorską oraz definiuje pojęcie godności sprawowanego urzędu, co ma kluczowe znaczenie dla kreowania wizerunku prokuratury i budowania zaufania do instytucji. Odpowiedzialność dyscyplinarna jest ważnym elementem w procesie weryfikowania postaw będących zaprzeczeniem idei niezależnej służby prokuratorskiej oraz złamania roty ślubowania.

Prokurator Generalny zaapelował, aby dokonując wyboru prokuratorów na członków Sądu Dyscyplinarnego, kierować się ich profesjonalizmem, doświadczeniem zawodowym, wewnętrzną niezależnością, jak również niepodważalnym autorytetem w środowisku prokuratorskim. 

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Materiały

Apel Prokuratora Generalnego
Apel Prokuratora​_Generalnego.pdf 0.56MB
{"register":{"columns":[]}}