W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia Szkoły

1883 roku przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, którego prezesem był Stanisław Moniuszko powstała Szkoła Muzyczna. Dawała ona patent zawodowego muzyka w Królestwie Polskim. Jej dyplom był też honorowany w Cesarstwie Rosyjskim. Początkowo w szkole działała tylko klasa śpiewu solowego i chóralnego, prowadzona przez wybitnego kompozytora muzyki wokalnej Piotra Maszyńskiego.
W kolejnych latach stopniowo tworzono klasy instrumentów dętych, wiolonczeli, organów, fortepianu i skrzypiec. Wprowadzono też harmonię, kontrapunkt i formy muzyczne.
W następnych latach rozpoczęła działalność, utworzona z inicjatywy Wiktora Piątkowskiego klasa dykcji i deklamacji. Rozwinęła się ona tak, że w latach 1905-1916 pełniła rolę jedynej uczelni teatralnej w Warszawie.
Wśród wykładowców i absolwentów tej uczelni byli najwięksi aktorzy polscy tego okresu, partnerzy Heleny ModrzejewskiejMieczysław FrenkielJózef KotarbińskiWincenty RapackiWładysław SzymanowskiMaria Przybyłko-PotockaStanisława WysockaRoman ŻelazowskiAntoni Fertner, a później - Aleksander Zelwerowicz.

W latach 1892-1897 dyrektorem Szkoły był jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pedagog i pisarz, założyciel Filharmonii Warszawskiej - Zygmunt Noskowski.

Zygmunt Noskowski

Szkoła stała się uczelnią o bardzo wysokim poziomie, skutecznie konkurującą z Konserwatorium Warszawskim. Mieściła się początkowo w Salach Redutowych Teatru Wielkiego, następnie przenosiła się w różne miejsca aż do 1909 roku, kiedy to otrzymała stały lokal w gmachu Filharmonii Warszawskiej. Zajęcia w Szkole prowadzono na trzech kursach: niższym, średnim i wyższym. W 1919 roku w uznaniu zasług, Szkoła otrzymała nazwę i uprawnienia "Wyższej Szkoły Muzycznej imienia Fryderyka Chopina".

W okresie międzywojennym Szkoła przeżywała lata rozkwitu. Dominowały klasy fortepianu, prowadzone przez wybitne indywidualności pedagogiczne: Bolesława DomaniewskiegoAleksandra Michałowskiego i przede wszystkim Jerzego Żurawlewa.

Bolesław Domaniewski

Jerzy Żurawlew

Aleksander Michałowski

Rozwijały się też klasy skrzypiec, zwłaszcza, gdy dyrektorem uczelni był Adam Wieniawski, klasa organów, śpiewu solowego, a także kompozycji i dyrygentury.
Na terenie Szkoły zrodziły się śmiałe projekty, np. wymienne koncerty absolwentów wyższych szkół muzycznych w Polsce.

Szkoła była też kolebką dwóch najsłynniejszych, odbywających się w Polsce do dziś międzynarodowych konkursów. Z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa Szkoła zapoczątkowała Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina, począwszy od roku 1927, a z inicjatywy Adama Wieniawskiego od 1935 roku organizowano tu Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego. Obie imprezy szeroko rozsławiły imię warszawskiej uczelni poza granicami Polski.

Wojna i okupacja nie przerwały działalności Szkoły. Naukę kontynuowano mimo częściowego zniszczenia gmachu Filharmonii.

Pod koniec 1942 roku władze okupacyjne zlikwidowały Szkołę. Wówczas prowadzono działalność w warunkach konspiracyjnych. Organizowano koncerty i prelekcje, które pomagały Polakom przetrwać trudny okres okupacji i ocalić swoją kulturę. Podczas Powstania Warszawskiego, już we wrześniu 1944 roku wznowiono zajęcia lekcyjne w lokalu mieszczącym się w mniej zniszczonej części Warszawy - na Pradze.

Adam Wieniawski

1945 roku dyrektorem Szkoły został ponownie Adam Wieniawski.

W związku z dużym zainteresowaniem Szkołą, powstawały liczne jej filie w Warszawie i okolicach.

10 I 1950 roku Wyższa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina została upaństwowiona i podzielona na Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia z siedzibą przy ul. Wileńskiej 15 i na Szkołę Średnią, mieszczącą się przy ul. Szpitalnej 5. Dodatkowo Państwowa Szkoła Muzyczna I st. wynajmowała salę przy ul. Inżynierskiej 10 na około 100 osób z przeznaczeniem na rytmikę, teorię, chór oraz doroczne popisy uczniów.

 

Wejście do szkoły przy Wileńskiej 15

Wejście do szkoły przy Wileńskiej 15

1 VI 1950 roku - nastąpiła zmiana nazwy szkoły na: PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA NR 2 IM. FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE, ze statutem szkoły muzycznej I stopnia, z działem dziecięcym z 7 letnim programem nauczania i działem dla młodzieży i dorosłych z 5 letnim programem nauczania.

Od 1954 roku - rozpoczęto starania o uzyskanie nowej lokalizacji dla Państwowej Szkoły Muzycznej nr 2 im. Fryderyka Chopina.

1960 roku opracowano nowy projekt budowy gmachu dla Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 
12 VIII 1961 roku - zatwierdzono założenia projektowe nowego budynku dla Szkoły.

Makieta szkoły

1963 roku - Prezes brytyjskiej firmy wydawniczej p. Cecil Harmsworth King (1901-1987) ofiarował maszyny drukarskie Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa", która tym samym mogła stać się fundatorem nowego budynku szkoły.

23 X 1964 roku - weszło w życie Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów o budowie nowego budynku szkoły przy ul. Namysłowskiej 4 w Warszawie.

15 VI 1965 roku - nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu.
W tej uroczystości udział wzięli między innymi Cecil Harmsworth King (1901-1987) i Jego żona Dame Ruth Railton-King (14.XII.1915 – 23.II.2001), dyrektor szkoły Czesław Szenk (zm. 1976) oraz przedstawiciele władz państwowych.

wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu

wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu

 

szkoelet sali koncertowej

plac budowy

W tej uroczystości udział wzięli między innymi Cecil Harmsworth King (1901-1987) i Jego żona Dame Ruth Railton-King (14.XII.1915 – 23.II.2001)

Po piętnastu miesiącach budowy, licząc od dnia wmurowania aktu erekcyjnego, w dniu  17 października 1966 roku odbyło się uroczyste przekazanie symbolicznych kluczy do nowego budynku szkoły ówczesnemu jej dyrektorowi, Czesławowi Szenkowi.

Dyrektor Caesław Szenk

W przekazaniu kluczy uczestniczyli również Cecil Harmsworth King i Dame Ruth Railton-King - fundatorzy szkoły.

Cecil Harmsworth King i Dame Ruth Railton-King - fundatorzy szkoły

 

 

{"register":{"columns":[]}}