Historia szkoły
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie została powołana przez Ministra Kultury i Sztuki w dniu 1 września 1977 roku, na wniosek Naczelnika Miasta i Gminy Jarocin. Po zapewnieniu lokalu na potrzeby placówki, sprawy organizacji szkoły powierzono mgr Zbigniewowi Obarze, a siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia stał się Ratusz Jarociński. Szkoła rozpoczęła swoją działalność 5 września 1977 roku.
Z dniem 20 września 1977 roku nastąpiła uroczysta inauguracja pierwszego w historii miasta rozpoczęcia roku szkolnego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Do szkoły ogółem przyjęto 60 uczniów w klasach w zakresie gry na: fortepianie, akordeonie, skrzypiec i zatrudniono ośmiu nauczycieli.
Trzy lata później w roku szkolnym 1980/81 uczęszczających uczniów było 113, a ilość nauczycieli wzrosła do 15. Wzbogaciła się też ilość klas instrumentalnych o klasę gitary, klarnetu, saksofonu oraz rzadkość w szkołach muzycznych klasę instrumentów ludowych, w której instrumentem głównym były dudy. Działała też kapela dudziarzy.
Oprócz gry na dudach, uczono konserwacji, budowy instrumentów. W styczniu 1982 roku szkoła otrzymała nakaz komisaryczny opuszczenia budynku ratusza. Było to spowodowane bardzo złym stanem technicznym obiektu. Koszty remontu przekroczyły możliwości budżetu szkoły. Mienie szkoły, nauczycieli i uczniów umieszczono w różnych miejscach miasta. Częściowo w Jarocińskim Domu Kultury, w Liceum Ogólnokształcącym, w dawnym pomieszczeniu internatu LO.
Zaistniała sytuacja bardzo skomplikowana, został zagrożony proces dydaktyczno – wychowawczy szkoły. Rodzice wraz z pracownikami szkoły rozpoczęli starania o utrzymanie placówki. Szkoła otrzymała swoją siedzibę – poddasze budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, które w okresie czterech miesięcy wyremontowano i zaadoptowano dla potrzeb placówki. Mimo trudnych warunków szkoła nadal się rozwijała. Świadczy o tym fakt, iż powstają następne klasy – klasa wiolonczeli, kontrabasu, fletu oraz trąbki.
W ciągu całego okresu działalności placówki działają liczne zespoły: orkiestra szkolna, zespół akordeonowy, fletów prostych, gitarowy, zespół wokalny, instrumentalny. Do roku 1986 działa prężnie kapela dudziarzy. Przez lata szkoła rozwijała się. Poszerzyła ofertę edukacyjną o sekcję instrumentów dętych blaszanych tj. trąbkę, waltornię, puzon.
Od 2002 roku szkołą kieruje Dyrektor Izabela Skrzypek wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez Ministra Kultury. Szkoła Muzyczna kontynuuje swój rozwój. Pani Dyrektor od pierwszych dni swojej pracy starała się o przeniesienie szkoły z ciasnego pomieszczenia znajdującej się przy ulicy Kościuszki do budynku podlegającego Ministrowi Kultury. Bolączką szkoły był brak miejsca, przeciekający dach i okna oraz brak świadomości „własności” lokalu. To nie przeszkodziło jednak w rozwoju placówki. W ten oto sposób powstała klasa instrumentów perkusyjnych, na ten cel zaadoptowano pomieszczenia piwniczne.
Bardzo rozległa i różnorodna stała się jej działalność artystyczna dla środowiska lokalnego. Uczniowie biorą udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach kulturalnych, państwowych i środowiskowych. Szkoła współpracuje z młodzieżą innych placówek szkolnych, organizując wspólne przedstawienia, zaprasza do wspólnego muzykowania młodzież z Jarocińskiego Ośrodka Kultury, harcerzy, zespoły ludowe, przedszkola. Nawiązana została także współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną, Ogniskiem Muzycznym, parafiami, dziećmi niepełnosprawnymi.
Szkoła utrzymuje kontakty międzynarodowe ze Szkołą Muzyczną w Valmierze (Łotwa), w Schlüchtern (Niemcy) oraz w Veldhoven (Holandia). W procesie kształcenia dużą wagę przywiązywano do muzykowania zespołowego. Prężnie działały wszelkiego rodzaju zespoły: smyczkowy, akordeonowy, saksofonowy, instrumentów dętych blaszanych, instrumentów perkusyjnych oraz chór.
Poza działalnością koncertową Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie była organizatorem Regionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych I stopnia, Przesłuchań Makroregionalnych Kameralnych Zespołów Instrumentów Dętych Drewnianych, Regionalnych Przesłuchań Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia, a także organizatorem Ogólnopolskich Kursów Metodycznych dla nauczycieli-pianistów Szkół Muzycznych I stopnia.
W tamtym okresie Nasza Szkoła gościła wspaniałych wykonawców i pedagogów jak Celina Hellerowa, Andrzej Jagodziński, Waldemar Malicki, Marie Niemira, prof. Szabloes Esztenyi i Teresę Rosłoń Esztenyi, prof. Vena Nosina, prof. Krystyna Makowska – Ławrynowicz, prof. Ferenc Lantos, prof. Marie Apogyi oraz prof. Marek Zieliński, prof. Andrzej Tatarski.
Jesienią 2006 roku decyzją Ministerstwa Kultury dochodzi do zmiany lokalu przeznaczonego na działalność szkoły. Rozpoczyna się przeprowadzka do Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Neogotycki pałac stał się z początkiem lutego 2007 roku siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie.
Aby umożliwić uczniom pełniejsze uczestnictwo w kulturze szkoła korzysta z różnorodnych form wspomagających edukację muzyczną. Uczniowie uczestniczą w przedstawieniach operowych, operetkowych, baletowych oraz koncertach: w Teatrze Wielkim, w Teatrze Muzycznym, w Filharmonii Poznańskiej. W szkole aktywnie działa Samorząd Uczniowski, który czuwa nad właściwą realizacją podstawowych praw uczniów, współorganizuje życie wewnątrzszkolne, uroczystości, redaguje gazetki okolicznościowe, współpracuje z dyrekcją w zakresie określonym w Statucie Szkoły.
Od września 2013 roku do roku 2014 pełniącą obowiązki Dyrektora Szkoły została Dorota Chłopocka, natomiast od września 2014 roku została wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stanowisko Dyrektora. Współcześnie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nie jest zamknięta w murach budynku, nie ogranicza się wyłącznie do działalności edukacyjnej. Bardzo rozległa oraz różnorodna jest jej działalność artystyczna dla środowiska. Uczniowie biorą udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach kulturalnych, państwowych i środowiskowych. Współcześnie szkoła współpracuje z Muzeum Regionalnym w Jarocinie, Miejską Biblioteką Publiczną, Kamienicą Kultury, Jarocińskim Ośrodkiem Kultury oraz Gminą Jarocin i jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznych na terenie powiatu jarocińskiego - Projekt Akademia przedszkolaka i pierwszaka, Międzynarodowy Dzień Muzyki, Wielkopolskie śpiewanie z Zespołem Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, Regionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych „Jarowind”, Jarocińskie Warsztaty Wokalne.
Przez ostatnie 10 lat stale poszerzono instrumentarium szkoły, sale lekcyjne zostały wyposażone w komputery, wprowadzono dziennik elektroniczny, a szkoła jest skutecznie promowana w mediach społecznościowych i środowisku lokalnym.
Działania Dyrekcji, pedagogów i uczniów wspomagane są przez Radę Rodziców, która jest ciałem wspomagającym działania Dyrektora, fundatorem nagród i upominków dla uczniów, dofinansowuje wyjazdy na koncerty do Filharmonii Kaliskiej, Teatru Muzycznego w Poznaniu, konkursy, wycieczki, zakup pomocy szkolnych, naprawę instrumentów muzycznych. Bardzo dobra współpraca umożliwia realizację wielu przedsięwzięć poszerzając możliwości szkoły.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie jest jedyną placówką szkolnictwa artystycznego w powiecie jarocińskim. Przez minione 45 lat trwałe wpisała się w krajobraz kultury miasta. Umożliwiła dzieciom i młodzieży zdobycie podstaw edukacji muzycznej, rozwój ich zdolności, zainteresowań. Szkoła zapewnia absolwentom podstawowe wykształcenie muzyczne umożliwiające dalszą naukę w szkołach muzycznych II stopnia. Uczniowie obdarzeni wyjątkowymi zdolnościami muzycznymi reprezentują naszą szkołę w konkursach, festiwalach i przeglądach o zasięgu regionalnym, makroregionalnym jak i międzynarodowym, osiągając w nich liczne sukcesy.
Obecnie szkoła liczy ponad 100 uczniów kształconych przez 18 nauczycieli instrumentu i przedmiotów teoretycznych.