Regionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych - Jarowind
Serdecznie zapraszamy od udziału w Regionalnym Przeglądzie Instrumentów Dętych Drewnianych - Jarowind 2024. Organizatorem przeglądu jest Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie.
Przesłuchania uczestników odbędą się w dniu 7 lutego 2024 roku w Pałacu Radolińskich przy ulicy Park 3 w Jarocinie.
Konkurs realizowany jest w ramach Przedsięwzięcia: "Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji" Projektu: "Jarocin - Miastem Jutra" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w Programie "Rozwój Lokalny".
W Jury tegorocznej edycji zasiądą:
Dorota Żołnacz (przewodnicząca)
Klarnecistka, naukę muzyki rozpoczęła w PSM I i II stopnia w Lublinie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Rzymkowskiego a następnie prof. Adama Cegiełkowskiego, kontynuowała w AMFC w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda, Mirosława Pokrzywińskiego i Romualda Gołębiowskiego. W 2002 roku ukończyła studia podyplomowe z kameralistyki na tej samej uczelni w klasie prof. Barbary Halskiej.
Brała udział w licznych festiwalach i kursach muzycznych doskonaląc swoje umiejętności u pedagogów: G. Deplus, P Cuper, A.Pay, A Prinz, G. Dangen, M. Whight. W 1996 r. była stypendystką Dartington Music School w Wielkiej Brytanii.
W 1998 r. zdobyła III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Krakowie, w kategorii solista. Jest członkiem trio stroikowego, z którym koncertowała w USA, Francji, Holandii, Czechach i Wielkiej Brytanii. Zespół ten zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie w 1999r. Od 1996 współtworzy zespół Brahms Trio. Zespół ten ma bardzo szeroki repertuar oraz osiągnięcia: udział w finale Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa (1997), wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Kłodzku (1999), laureat III miejsca V Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie(2001), dwukrotny laureat Festiwalu Muzyki Austriackiej im. B. Hubermana w Warszawie. W 2000 roku odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych jako solistka.
W latach 2005- 2011 była klarnecistką oraz inspektorem orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego-Operetki im. Jana Kiepury w Warszawie. Współpracuje z różnymi orkiestrami: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Teatru Wielkiego, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Sinfonia Nova, Teatr Polski, Teatr Żydowski oraz z wieloma kameralistami z Polski i z zagranicy. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej kilkakrotnie występowała jako solistka.
Od 24 lat zajmuje się pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę klarnetu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, od 2017 roku pełni funkcję kierownika Sekcji Instrumentów Dętych i Perkusji. Jej uczniowie są laureatami około 300 prestiżowych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach i przesłuchaniach, między innymi w Czechach, Słowenii, Portugalii, Holandii, Szwecji, USA, Rosji, Włoszech. Ponadto wielokrotnie byli nagradzani nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendiami: Stypendium Artystyczne im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium MKiDN „Młoda Polska”, Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Stypendium Fundacji „Omnibus”. Naukę kontynuują na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Music-Akademie der Stadt Basel.
Od kilkunastu lat jest wykładowcą na kursach mistrzowskich organizowanych w Polsce: Nowym Sączu, Pasymiu, Kąśnej Dolnej, Szczecinku, Wadowicach. Regularnie prowadzi też warsztaty, wykłady oraz kursy metodyczne w szkołach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Białej Podlaskiej, Sochaczewie, Tczewie, Piszu, Pruszczu Gdańskim, Łodzi, Międzyrzeczu, Zielonej Górze, Cieszynie, Wadowicach, Zduńskiej Woli, Tymbarku, Olsztynie.
Wielokrotnie zasiadała w składzie jury konkursów i przesłuchań. Współpracuje z CENSA oraz CEA, jest również ekspertem do spraw awansu zawodowego nauczycieli oraz konsultantką CEA .
Za swoje osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury polskiej wielokrotnie była nagradzana przez Dyrektora szkoły, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku została także odznaczona honorową odznaką Zasłużony Kulturze Polskiej.
Cezary Traczewski
Swą sztukę doskonalił w klasie fletu prof. Petera-Lukasa Grafa w Szwajcarii oraz na kursach mistrzowskich w Niemczech pod kierunkiem prof.: P.Brocka, E.Brunnera i K.Thunemanna.
Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Szwajcarii oraz Niemczech. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. W latach 1981-1997 był solistą Opery Wrocławskiej.
Obecnie prowadzi klasę fletu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Wykształcił wielu laureatów konkursów krajowych i zagranicznych m.in. Łukasza Długosza.
Cezary Traczewski jest artystą japońskiej firmy fletowej Altus, posiada tytuł profesora oświaty, otrzymał 7 nagród dyrektora CEA, 2 srebrne krzyże za zasługi, odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz ponad 200 nagród absolwentów na konkursach krajowych i międzynarodowych.
Julita Przybylska
Ukończyła Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie saksofonu Dariusza Samóla (2013, dyplom z wyróżnieniem). W 2017 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Jest laureatką wielu konkursów, m.in.: Concorso Musicale Europeo Citta di Filadelfia premio speciale „Paolo Serrao” (I miejsce), Concorso Internazionale del Bicentenario premio di Musica da Camera w Mediolanie (2009, III miejsce), III Ogólnopolskich Przesłuchań CEA w Warszawie (2009), X Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych w Jaworznie (2008, wyróżnienie).
Brała udział w kursach i warsztatach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Elliota Rileya, Noaha Getza, Gerarda McChrystala, Lawrence’a Gwozdza, Wildy’ego Zumwalta, Johna Moora, Jonathana Bergerona, Arno Bornkampa, Pawła Gusnara, The Rascher Saxophone Quartet.
Koncertowała w Polsce i za granicą (w Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, Włoszech i Brazylii), także w ramach licznych festiwali, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych Saxmania w Miastku, Sacrum et Musica w Łomży, Warsztatów Klarnetowo-Saksofonowych w Ostrowie Wielkopolskim, czy Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu. Jako solistka wystąpiła z orkiestrami smyczkowymi Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operą na Zamku w Szczecinie, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku.
Wraz z pianistką Urszulą Szyryńską nagrała płytę "Works for piano and saxophone" z utworami Marka Jasińskiego i Jaromira Gajewskiego (Acte Préalable, AP0417).
Jest stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina (2010) oraz laureatką konkursu Najlepsze Dyplomy Artystyczne Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (2013).
W macierzystej uczelni pracuje na stanowisku adiunkta.
Materiały
Harmonogram przesłuchań - Regionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych "Jarowind 2024"harmonogram_przesluchan_jarowind_2024.pdf 0.14MB Harmonogram warsztatów - Regionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych "Jarowind 2024"
harmonogram_warsztatow_jarowind_2024.pdf 0.14MB Regulamin Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych Drewnianych "Jarowind 2024"
regulamin_jarowind_2024.pdf 0.33MB Zgoda na przetwarzanie danych osobowych "Jarowind 2024"
zgoda_na_przetwarzanie_danych_osobowych_Jarowind_2024.pdf 0.19MB