W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekrutacja do PSM I stopnia

Napis rekrutacja 2023/2024

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. z 2019 r. poz. 686),
  2. Art. 142 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 534),
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii (Dz.U. z 2021, poz. 512) - wyjątek od zakazu zgromadzeń dotyczący egzaminu dyplomowego, badania przydatności, egzaminu wstępnego, egzaminu kwalifikacyjnego przeprowadzanych w publicznej szkole artystycznej.

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek do dyrektora PSM - według wzoru obowiązującego w szkole, podpisany przez obojga rodziców.
  2. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w szkole muzycznej wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
  3. Zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 pkt 1 ustawy, albo opinię, o której mowa w art. 36 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo Oświatowe – jeżeli kandydat w danym roku kalendarzowym nie ukończył 7 lat.
  4. Klauzula informacyjna dla rodzica – opiekuna prawnego.
  5. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystywanie wizerunku.

Kandydaci do PSM I st. składają wnioski z ww. załącznikami w terminie do dnia 15 maja 2024 roku.

Zasady rekrutacji

Szkoła prowadzi nabór na dwa cykle nauczania: 6-letni i 4-letni.

Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 6-letni cykl nauczania jest ukończenie w danym roku kalendarzowym co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo Oświatowe, oraz nie przekroczenie 10. roku życia.

Art. 36 wyżej wymienionej ustawy brzmi:

  1. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
  2. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko, o którym mowa w ust. 1, jeżeli dziecko:
    1. korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
    2. posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradniępsychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 4-letni cykl nauczania jest ukończenie przez niego 8 lat oraz nie przekroczenie 16. roku życia.

Kandydaci samodzielnie dokonują wyboru instrumentu, na którym pragną podjąć naukę w danym cyklu kształcenia, korzystając z możliwości wcześniejszej konsultacji z właściwymi nauczycielami lub z porady Komisji rekrutacyjnej.

W przypadku, gdy kandydat samodzielnie nie podejmie decyzji o wyborze instrumentu, jego wybór następuje na podstawie sugestii Komisji rekrutacyjnej przedstawionej w oparciu o wynik badania przydatności oraz uwzględniającej predyspozycje kandydata do gry na określonym instrumencie.

Kandydaci do nauki w cyklu 6-letnim mogą ubiegać się o przyjęcie do następujących klas instrumentalnych: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, gitara, akordeon, flet, klarnet, trąbka i perkusja.

Kandydaci do nauki w cyklu 4-letnim mogą ubiegać się o przyjęcie do następujących klas instrumentalnych: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, akordeon, flet, klarnet, saksofon, trąbka i perkusja.

Zajęcia przygotowawcze

Komisja rekrutacyjna organizuje zajęcia przygotowawcze dla kandydatów do szkoły – 27 kwietnia (sobota) i 11 maja 2024 r. (sobota) o godz. 10.00 w siedzibie szkoły.

Na zajęciach kandydaci są zapoznawani z ćwiczeniami, które zostaną przedstawione kandydatom w czasie badania predyspozycji do szkoły.

Kwalifikacja kandydatów

BADANIE PRZYDATNOŚCI kandydatów do nauki w PSM I stopnia

Kwalifikacja kandydatów odbywa się na podstawie wyniku badania przydatności do kształcenia muzycznego.

Badanie przydatności kandydatów do nauki w PSM I st. polega na sprawdzeniu ich uzdolnień muzycznych (testy słuchowe i rytmiczne), warunków psychofizycznych i predyspozycji do nauki gry na wybranym instrumencie.

Badanie predyspozycji do kształcenia muzycznego

Badanie predyspozycji odbędzie się w dniu 17 i 18 maja 2024 r. w siedzibie szkoły w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Pasaż Rudowskiego 4 ( dzień i godzinę należy uzgodnić telefonicznie z
sekretariatem szkoły – nr tel. 44 6471905).

Badanie polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych i predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.

Kryteria oceny:

  1. Słuch
    • Zaśpiewanie przygotowanej piosenki,
    • Odtwarzanie pojedynczych dźwięków – powtarzanie głosem po usłyszeniu zagranego dźwięku na instrumencie lub zaśpiewanego głosem przez nauczyciela,
    • Powtarzanie motywów melodyczno-rytmicznych – powtarzanie głosem po usłyszeniuzagranego na instrumencie lub zaśpiewanego przez nauczyciela,
    • Porównywanie melodii (taka sama, inna) granych na instrumencie lub śpiewanych przez nauczyciela,
    • Porównywanie akordów (taki sam, inny) granych na instrumencie lub śpiewanych przez nauczyciela,
    • Rozpoznanie ilości dźwięków (1, 2, dużo) zagranych jednocześnie lub po kolei na instrumencie,
    • Śledzenie i rozpoznawanie kierunku melodii,
  2. Poczucie rytmu
    • Powtarzanie rytmów – wyklaskanie po uprzednim wyklaskaniu lub wystukaniu przez nauczyciela.
  3. Umiejętność zapamiętywania melodii, tekstu lub obrazków, koordynacja ruchowa, skupienie uwagi.

Komisja rekrutacyjna

  1. W celu przeprowadzenia badania przydatności i egzaminów wstępnych dyrektor powołuje komisję rekrutacyjną.
  2. W skład komisji rekrutacyjnej wchodzą:
    • przewodniczący komisji,
    • nauczyciele szkoły.
  3. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
    • podanie do publicznej wiadomości informacji o warunkach rekrutacji,
    • ustalenie zakresu i tematów badania przydatności lub egzaminu wstępnego,
    • zorganizowanie zajęć przygotowawczych dla kandydatów,
    • przeprowadzenie badania predyspozycji oraz egzaminów wstępnych do szkoły muzycznej,
    • ustalenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz listy przyjętych i nieprzyjętych do szkoły ze wskazaniem limitów punktów potrzebnych najpierw do zakwalifikowania i ostatecznie do przyjęcia do szkoły,
  4. O przyjęciu do szkoły decyduje dyrektor ( ostateczny termin zakończenia rekrutacji - 5 sierpnia 2024 r.).

Rekrutacja do klas wyższych niż pierwsza

  1. Dla kandydata ubiegającego się o przyjęcie do szkoły do klasy wyższej niż pierwsza oraz w przypadku przechodzenia ucznia z innej szkoły muzycznej w trakcie roku szkolnego przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny dotyczące umiejętności gry na instrumencie oraz wiedzy ogólnomuzycznej.
  2. Egzamin kwalifikacyjny ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty.
  3. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę możliwości przyjęcia kandydata.
  4. Dyrektor szkoły ustala termin egzaminu kwalifikacyjnego.
  5. W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:
    • przewodniczący komisji,
    • nauczyciele szkoły.
  6. Do zadań komisji kwalifikacyjnej należy w szczególności:
    • zawiadomienie kandydata o terminie egzaminu kwalifikacyjnego oraz poinformowanie go o warunkach rekrutacji wraz z tematycznym zakresem egzaminu kwalifikacyjnego,
    • przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego mającego na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty,
    • sporządzenie protokołu z przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego zawierającego w szczególności ocenę predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata,
    • przekazanie protokołu dyrektorowi szkoły.
  7. O przyjęciu do szkoły decyduje dyrektor.
  8. Różnice programowe z zajęć edukacyjnych w kształceniu uczniów przyjętych do kasy wyższej niż pierwsza, uczeń uzupełnia na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia edukacyjne.

Wyniki rekrutacji

  1. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w terminie 7 dni od zakończenia badania predyspozycji, egzaminu lub egzaminu kwalifikacyjnego (lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych wraz z limitami punktów niezbędnych do zakwalifikowania).
  2. Wyniki wywieszane są na tablicy ogłoszeń w siedzibie szkoły. Informacji na temat kwalifikacji kandydata do szkoły udziela także sekretariat szkoły.
  3. Listy zawierają:
    • imiona i nazwiska kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych uszeregowane w kolejności alfabetycznej,
    • najniższą liczbę punktów, która uprawnia do zakwalifikowania,
    • informację o liczbie wolnych miejsc,
    • datę podania do publicznej wiadomości wraz z podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
  4. Listy kandydatów przyjętych do klas pierwszych ustalane są w oparciu o wyniki badania predyspozycji, listy zakwalifikowanych, ilości wolnych miejsc i podaje do publicznej wiadomości do dnia 5 sierpnia 2024 r.
  5. Listy kandydatów do klas wyższych niż pierwsza ustalane są w oparciu o wyniki egzaminów kwalifikacyjnych, po przedłożeniu przez kandydata świadectwa potwierdzającego uzyskanie promocji lub ukończenie klasy odpowiednio niższej w stosunku do klasy, o przyjęcie do której kandydat się ubiegał.
  6. Listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do klasy pierwszej (wszystkich) szkoły I stopnia podawane są do publicznej wiadomości w terminie do 5 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne. Listy wywieszane są (w szkole) na tablicy ogłoszeń w budynku Szkoły.
  7. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne, lub w późniejszym terminie przeprowadza egzaminy kwalifikacyjne.

Materiały

Wniosek o przyjęcie do PSM I stopnia
2024-Wniosek-o-przyjecie-dziecka-do-szkoly-muzycznej-Ist.pdf 0.22MB
Klauzula informacyjna dla rodzica / opiekuna prawnego
Klauzula​_informacyjna​_dla​_rodzica.pdf 0.42MB
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystywanie wizerunku
Oswiadczenie-wizerunek-dziecka.pdf 0.04MB
Klauzula informacyjna - Rekrutacja
Klauzula​_informacyjna​_​_rekrutacja.pdf 0.58MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.02.2024 18:18 Marcin Rybicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anna Juszczak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Rekrutacja do PSM I stopnia 3.0 13.03.2024 17:58 Marcin Rybicki
Rekrutacja do PSM I stopnia 2.0 13.03.2024 17:12 Marcin Rybicki
Rekrutacja do PSM I stopnia 1.0 13.02.2024 18:18 Marcin Rybicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}