W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Powszechny program szczepień przeciw HPV

Powszechny program szczepień przeciw HPV wspiera realizację założeń i celów Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jest on rozszerzeniem bezpłatnego programu szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), które zapobiega chorobom wywołanym przez ten wirus.

Szczepienia HPV - grafika promocyjna

Program ma na celu zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory związane z HPV, takie jak rak szyjki macicy, poprzez zwiększenie dostępności i powszechności szczepień wśród młodszej populacji. HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to wirus, który jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory. Przed zakażeniem wirusem HPV może chronić szczepionka, która jest najskuteczniejsza, jeśli podana zostanie przed potencjalnym narażeniem na wirusa, co zazwyczaj następuje poprzez kontakty seksualne.

Na podstawie międzynarodowych wytycznych dotyczących szczepień przeciw HPV zaleca się, aby rutynowo szczepić przeciwko HPV od 9. roku życia, bez względu na płeć (AIH 2023, WHO 2022, CPS 2018, ACS 2020), lub od 11. roku życia z możliwością rozpoczęcia szczepień już od 9. roku życia (ACOG 2020, CDC 2021). Wyniki badań pokazują, że skuteczność szczepionki jest najwyższa u młodszych dzieci, a maleje wraz z wiekiem, w którym zaczyna się szczepienie.

W Polsce w ramach powszechnego programu szczepień przeciwko HPV dostępne są bezpłatnie dwie szczepionki: Cervarix (2-walentna) i Gardasil 9 (9-walentna). Program obejmuje szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku od 9 do 14 lat. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki, podawane w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

Więcej informacji na stronie internetowej: Szczepienia przeciw HPV - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl) lub pod numerem telefonu koordynatorów HPV w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Braniewie: 785 602 078, 887 436 321

Materiały

HPV - Infografika
HPV​_infograf.pdf 1.27MB
{"register":{"columns":[]}}