W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podstawowe informacje

Nasza misja

Nadzorujemy i kreujemy działania mające na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli. Naszym zadaniem jest minimalizowanie skutków zdarzeń niekorzystnie wpływających na życie Polaków – informujemy, aktywizujemy i edukujemy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 poz. 59), podlega ona ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Inspekcja kierowana jest przez Głównego Inspektora Sanitarnego będącego centralnym organem administracji rządowej. Swoje zadania Główny Inspektor Sanitarny wykonuje przy pomocy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, centralnego urzędu administracji rządowej, którego organizację określa statut nadany w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Główny Inspektor Sanitarny ustala ogólne kierunki działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz koordynuje i nadzoruje działalność tych organów. Zarządza również systemem wymiany informacji w ramach systemów wymiany informacji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2014 r. w sprawie systemów wymiany informacji
w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U.2014.1474).

Historia

Pierwsze działania służb sanitarnych na terenie Ziemi Brzezińskiej przypadają na lata międzywojenne. Podobnie jak na terenie całej Polski w Brzezinach zagadnienia sanitarno-epidemiologiczne były w gestii władz administracji ogólnej i realizował je starosta przy udziale lekarza powiatowego dr Bachańskiego oraz starszego felczera medycyny Teodora Młynarza. Do ich obowiązków należał nadzór nad masarniami, piekarniami, sklepami i szkołami, prowadzenie i organizacja szczepień ochronnych, sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad ogniskami chorób zakaźnych oraz prowadzenie statystyki medycznej.

Budynek PSSE w Brzezinach

W  czasie  okupacji  działa  w  Brzezinach Delegatura Publicznej Niemieckiej Służby Sanitarnej w Łodzi zatrudniająca 3 osoby (T. Młynarz, E. Krykowski, Z. Walter) odpowiedzialne za nadzór nad ogniskami epidemiologicznymi – głównie duru brzusznego, płonicy i gruźlicy oraz duru plamistego.  Osoby te przeprowadzały dezynfekcje oraz szczepienia ochronne, a także pobierały próby na nosicielstwo. Niemal natychmiast po wyzwoleniu przedstawiciele grup operacyjnych Naczelnego Nadzwyczajnego Komisariatu do Walki z Epidemiami nawiązują kontakt z byłymi pracownikami Delegatury, którzy podejmują pracę początkowo społecznie i dorywczo.

Po   powołaniu  w  maju  1945 r.  Ministerstwa  Zdrowia  następują  zmiany  organizacyjne. Pod kierownictwem lekarza powiatowego rozpoczyna działalność przedstawicielstwo Nadzwyczajnego Komisariatu do Walki z Epidemiami; na czele z Antonim Hetmanem byłym pracownikiem  PZH  w  Wilnie. W komisariacie pracują także: felczer E.Krykowski, dezynfektor Z. Walter  oraz  pielęgniarka  d/s  szczepień  siostra  Giergoń.  W 1948 r.  na  terenie  powiatu przy  ośrodkach  zdrowia  powstają  biura  sanitarne zatrudniające kontrolerów sanitarnych. W 1950 r.  rozpoczyna działalność Powiatowa Kolumna Sanitarna, której pracami do 1951 r. kieruje lek. med. A. Hetman, a następnie do 1956 r.  Z. Walter. Po opublikowaniu  w  1954 r. dekretu o Państwowej Inspekcji Sanitarnej  następuje  stopniowa  reorganizacja  służb sanitarnych.  W  1957 r.  Powiatowa Kolumna Sanitarna w Brzezinach zostaje przekształcona w Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
W 1974 r. po przekazaniu przez Urząd Powiatowy zabytkowego budynku byłej siedziby Urzędu Skarbowego dzięki przychylności Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dr Mirosława Kasprzaka rozpoczął się remont siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach. Po jego   zakończeniu   w   budynku   przy ul. Reformackiej 3 znalazły siedzibę laboratoria oraz biura Stacji.

Po  reformie  administracyjnej  kraju w 1975 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzezinach została przekształcona w Terenową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną działającą w strukturach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach.

Kolejna reforma administracyjna w 1998 r. i nieutworzenie powiatu brzezińskiego spowodowało włączenie Stacji w Brzezinach w strukturę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. W styczniu 2003 r. to jest rok po utworzeniu powiatu brzezińskiego pracownicy Stacji stali się ponownie pracownikami samodzielnej jednostki organizacyjnej – Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach.

Obowiązki Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w Brzezinach sprawowali:

  lek. med. Jerzy Gadziński w latach 1957

1959
  lek. med. Wacław Wrzeszcz   w latach 1960

1964
  lek. med. Barbara Lorkowska w latach 1965

1970
  st. inst. hig. Zbigniew Walter w latach 1971

1972
 

lek. med. Bronisław Kawczyński

w latach 1972

1997
  lek. med. Andrzej Kulka w latach 2003

2007
  mgr Elżbieta Szklarek w latach 2008 2018
  mgr Barbara Kosma  

od 2018 r.

Do pracowników, którzy całe zawodowe życie przepracowali w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach należą: Z. Walter (wieloletni zastępca dyrektora PSSE), Z. Gałecki,   Z.  Rosińska,    B.  Kisiel,    L.  Adamowska,    T.  Bujnowicz,   H.  Tomczyk, T. Orłowska, T. Witkowska.  Osoby te pracując w Stacji od początku jej powstania wniosły znaczny wkład w realizację zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zaszczepiły zaangażowanie do pracy zawodowej młodszym pokoleniom pracowników Stacji.

{"register":{"columns":[]}}