Światowy Dzień AIDS
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.
W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Niepokojący jest fakt, że w naszym kraju mamy coraz więcej zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (z wyłączeniem Europy Wschodniej), liczby te maleją. Niestety około 50% zakażeń jest wykrywanych w stadium pełnoobjawowego AIDS. Na koniec października 2020 r. leczeniem antyretrowirusowym w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 48 kobiet w ciąży i 96 dzieci.
Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka. W tym roku hasło Rock Red Ribbon - w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę – ma wzmocnić przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z prawem do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi.