W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Papierosa

W celu zwrócenia uwagi na rosnącą liczbę osób używających wyroby zawierające nikotynę i uświadomić społeczeństwu negatywne skutki zdrowotne związane z nałogiem palenia co roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa.

ŚDBT 2024

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest ochrona młodzieży przed wpływem przemysłu papierosowego. Młode osoby są bardziej narażone na szybkie uzależnienie od nikotyny. Ich mózg, który jeszcze się rozwija jest bardziej podatny na działanie środka uzależniającego. Nikotyna zakłóca rozwój mózgu nastolatków szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za koncentrację, pamięć i umiejętności podejmowania decyzji. Niestety, to właśnie wśród młodego pokolenia koncerny nikotynowe szukają klientów na całe życie.

Z raportu WHO wynika, że ​​około 37 milionów dzieci w wieku 13–15 lat na całym świecie pali papierosy, a w wielu krajach wskaźnik używania e-papierosów wśród nastolatków jest wyższy niż wśród dorosłych. Z powodu papierosów co roku umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi. Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Pomimo znacznego postępu w ograniczaniu używania wyrobów tytoniowych pojawienie się e-papierosów i innych nowych wyrobów tytoniowych i nikotynowych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Badania pokazują, że używanie e-papierosów powoduje prawie trzykrotny wzrost używania tradycyjnych papierosów wśród niepalącej młodzieży. Nowe formy dostarczenia nikotyny, takie jak e-papierosy i podgrzewane produkty tytoniowe, są fałszywie promowane jako mniej szkodliwe, zawierają substancje smakowe, zapachowe oraz barwiące, których wdychanie prowadzi od poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a odległe skutki ich stosowania nie są dokładnie poznane.

Zaprzestanie używania tytoniu przynosi korzyści zdrowotne i ekonomiczne. W krajach, w których wprowadzono wysokie podatki na wyroby zawierające nikotynę zaobserwowano spadek konsumpcji, szczególnie w grupach społecznych o niskich dochodach oraz wśród młodzieży. Graficzne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów oraz kampanie antynikotynowe i programy edukacji antynikotynowej koordynowane oraz zrealizowane m.in. przez Inspekcję Sanitarną zwiększają świadomość konsekwencji palenia zarówno wśród młodzieży, jak i motywują osoby uzależnione do zerwania z nałogiem palenia.

{"register":{"columns":[]}}