Sekcja Higieny Żywności i Żywienia
- Bezpieczne grzybobranie
- Ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności
- Wytyczne, produkcja domowa, własne uprawy
- Żywienie w Polsce
- Przepisy prawne
- Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością
- Graniczna kontrola sanitarna
- Produkcja pierwotna
- Zalecenia dla rolników i plantatorów
- Znakowanie środków spożywczych
- Kontakt
- Kosmetyki
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, żywienia, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz produktów kosmetycznych
1. Rejestracja i zatwierdzanie zakładów:
- produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęcego,
- wprowadzających do obrotu produkty pochodzenia zwierzęcego, nieobjęte urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej.
Zakłady podlegające rejestracji i zatwierdzaniu, to m. in.: piekarnie, ciastkarnie, przetwórnie owocowo – warzywne i grzybowe, browary i słodownie, wytwórnie napojów bezalkoholowych, rozlewnie piwa, zakłady garmażeryjne, zakłady przemysłu zbożowo – młynarskiego, wytwórnie wyrobów cukierniczych, wytwórnie koncentratów spożywczych, inne wytwórnie żywności, sklepy, magazyny hurtowe, kioski, zakłady żywienia zbiorowego typu otwartego i typu zamkniętego, zakłady małej gastronomii, środki transportu, obiekty ruchome i tymczasowe i inne.
2. Rejestracja podmiotów działających na rynku spożywczym w odniesieniu do:
- działalności w zakresie dostaw bezpośrednich,
- urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności,
- obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych, uprzednio dopuszczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji lub obrotu żywnością w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej,
- gospodarstw agroturystycznych,
- podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcji win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina,
- aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych określonych przepisami prawa farmaceutycznego,
- sklepów zielarskich,
- przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną innych niż środki spożywcze produktów oraz wprowadzających do obrotu środki spożywcze opakowane, trwałe mikrobiologicznie,
- producentów gazów technicznych na potrzeby podmiotów działających na rynku spożywczym,
- zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności „na odległość" (sprzedaży wysyłkowej), w tym sprzedaży przez Internet,
- zakładów działających na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem,
- podmiotów działających na rynku spożywczym prowadzących produkcję pierwotną,
- podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny żywnością pochodzenia niezwierzęcego,
- podmiotów działających na rynku spożywczym przygotowujących żywność w pomieszczeniach używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, ale gdzie regularnie przygotowuje się żywność w celu wprowadzenia do obrotu, o których mowa w rozdziale III załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 852/2004.
3. Dokonywanie wpisu zakładów do wykazu zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne.
4. Prowadzenie rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz uaktualnianie na bieżąco danych zawartych w rejestrze.
5. Wydawanie zaświadczeń o wpisie do rejestru zakładów.
6. Nadzór nad przestrzeganiem przez podmioty działające na rynku spożywczym przepisów prawa żywnościowego, w tym wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu (WE) Nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady, poprzez przeprowadzanie urzędowych kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywności w odniesieniu do:
- żywności pochodzenia niezwierzęcego produkowanej i wprowadzanej do obrotu,
- produktów pochodzenia zwierzęcego znajdujących się w handlu detalicznym,
- prawidłowości stosowania zasad systemu HACCP w nadzorowanych zakładach.
7. Nadzór nad suplementami diety, żywnością wzbogacaną oraz kategoriami żywności dla określonych grup.
8. Nadzór nad stosowaniem substancji dodatkowych, aromatów i rozpuszczalników poprzez kontrolę ich stosowania w trakcie produkcji żywności oraz pobór próbek do badań laboratoryjnych w ramach urzędowej kontroli.
9. Realizacja ,,Planu pobierania próbek do badania żywności w ramach urzędowej kontroli i monitoringu dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej”.
10. Kontrola przestrzegania warunków produkcji i wprowadzania do obrotu naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych.
11. Kontrola przestrzegania wymagań wobec wprowadzanych do obrotu grzybów (grzyby uprawne oraz grzyby rosnące w warunkach naturalnych, świeże i suszone) i przetworów grzybowych, jak również dopuszczenia świeżych i suszonych grzybów do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby.
12. Kontrole żywności genetycznie zmodyfikowanej oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do wykorzystania jako żywność w zakresie uregulowanym w rozporządzeniach (WE) Nr 1829/2003 i 1830/2003 oraz rozporządzeniu (WE) Nr 1946/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady.
13. Przeprowadzanie kontroli granicznej oraz wydawanie świadectw stwierdzających spełnienie przez towary objęte kontrolą, wymagań prawa żywnościowego (żywność, materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością), w tym świadectw CHED-D w systemie TRCES – NT. Nadawanie funkcji podmiotom odpowiedzialnym za import żywności w systemie TRACES – NT. Wydawanie dokumentów potwierdzających zgodność z wymaganiami prawa żywnościowego Unii Europejskiej żywności eksportowanej do krajów trzecich.
14. Nadzór nad blokami żywienia jednostek systemu oświaty oraz sklepikami szkolnymi w zakresie spełniania wymagań przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
15. Ocena jakości żywienia w zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego.
16. Powiadamianie o niebezpiecznej żywności oraz materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, w skrócie RASFF) oraz monitorowanie działań zmierzających do wycofania niebezpiecznych produktów z rynku.
17. Prowadzenie dochodzeń w przypadkach wystąpienia ognisk chorób przenoszonych drogą pokarmową.
18. Przeprowadzanie urzędowych kontroli materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym:
- nadzór nad przestrzeganiem przez przedsiębiorców przepisów określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2023/2006 z dnia 22 grudnia 2006 r. w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
- nadzór nad przestrzeganiem przepisów rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającego dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG,
- pobór próbek do badań laboratoryjnych.
19. Nadzór nad przestrzeganiem przez przedsiębiorców przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (…) oraz rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.
20. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, m. in. w zakresie warunków wytwarzania produktów kosmetycznych w zakładach produkcyjnych, w tym przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcyjnej, dokumentacji i oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego oraz jego prawidłowego znakowania.
21. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dot. produkcji podstawowej, dostaw bezpośrednich, rolniczego handlu detalicznego żywności pochodzenia niezwierzęcego.
22. Powiadamianie oraz monitorowanie działań mających na celu wycofanie z rynku produktów kosmetycznych nie spełniających wymagań w ramach funkcjonowania Europejskiego Systemu Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych – RAPEX.
23. Współpraca z innymi organami urzędowej kontroli żywności, tj., m. in. Inspekcją Weterynaryjną, Inspekcją Farmaceutyczną, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa i innymi organami kontrolnymi w zakresie bezpieczeństwa żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, produktów kosmetycznych.
24. Współpraca z organami i służbami administracji rządowej oraz władzami lokalnymi w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywności.
25. Działania profilaktyczne i edukacyjne na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, prawidłowego żywienia i bezpieczeństwa zdrowotnego materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
26. Prowadzenie porad w zakresie bezpieczeństwa spożywania grzybów rosnących w warunkach naturalnych.
27. Rozpatrywanie skarg, interwencji i wniosków interesantów, w tym udzielanie odpowiedzi na zapytania kierowane do organu w sprawach merytorycznych objętych działalnością pionu higieny żywności, żywienia oraz produktów kosmetycznych.